Ana Arı Yetiştiriciliği

2
ana arı yetiştiriciliği

Profesyonel anlamda sizlere burada ana arı üretimini bahsetmekten ziyade her arıcının kendi arılığında amatör düzeyde ana arı yetiştiriciliği nasıl yapılır konusunda bilgiler vermeye çalışalım. Ana arı üretimi doğal yollarla da çoğaltabiliriz veya suni yöntemler ile de çoğaltmak mümkündür. Ana arı üreteceğiniz koloniyi iyi seçmek gerekiyor. Seçeceğiniz arı kovanının iyi yavru atan, mevsiminde bol bal toplayan ve polen veren arılardan seçmek önemlidir. Ana arı üretimi yaparken aynı zamanda arı oğulu ile ve suni oğul ile arı çoğaltabiliriz.

Ana arı üretiminde damızlık kovanınız ne kadar önemliyse çiftleştirme yapacağınız erkek arılarda o kadar önemlidir. Üretim için seçeceğiniz başlangıç kolonisi ve bitirici koloniler büyük itina ile seçilmelidir. Damızlık olarak seçtiğiniz arıdan yine damızlık almak istiyorsanız bu kovanı ayrı bir yere götürmeniz gerekir ki, damızlık kalitesini sürekli koruyabilesiniz. Yine üretim aşamasındaki kovanlarınız olan, besleme kolonisinin güçlü olmalı ayrıca mevsiminde gelecek olan ana arıların beslenmesi için gereken arı sütünün yeterli olması ve son olarak erkek arıların verimli olması üreteceğiniz ana arının kalitesini değiştirecektir. Bu şekilde üretmiş olduğunuz ana arının yumurtlaması iyi olacaktır.

Gerçek manada ana arı üretmek istiyorsanız mutlaka ana arı üretimi yapan bir arıcının yanında belli bir dönem çalışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
selami
selami
18 Şubat 2016 22:44

hah şimdi geldi özür

selami
selami
18 Şubat 2016 22:43

hani video kurban