Ana Arı

2
ana arı

Arı ömrünün çok kısa oluşu, doğadaki kaynakların zamanında ve en iyi şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Polen kaynaklarının bol olduğu ilkbahar aylarında koloni gelişmesini tamamlayabilmeli, nektar akış döneminde de yeterli bal toplayabilmelidir. Verimli ve kazançlı bir arıcılık için oluşması gereken bu şartlar direkt olarak koloninin sahip olduğu ana arının genetik ve fiziksel özelliklerine bağlıdır.

On binlerce işçi arı ve gerektiği kadar erkek arı bulunan kolonide tek başına bulunan ana arı, koloninin bütün gelişme ve verimliliğine yön verir. Bu nedenle ana arı yetiştiriciliği ve kullanımı teknik arıcılıkta büyük önem taşır. Yetiştirilsin veya satın alınsın, kolonide genç ve kaliteli ana arı bulundurulması ve bunun sonucunda güçlü kolonilerle çalışılması ekonomik arıcılık için bir zorunluluktur.

Satmış olduğumuz ana arılar, karniyol, kafkas, belfast, italyan, yığılca ve anadolu ırklarının F1’lerini satmaktayız. Aynı zamanda kafkas, yığılca ve anadolu ırkınında damızlıkları bulunmaktadır. Ana arılarımız garantili olup, yolda ölme veya yumurtlamama durumunda ikinci ana arılarınızı göndermekteyiz.

Ana arı almaya karar vermeden önce bölgenizi iyi tanıyın ve ona göre ana ırkı seçmeye çalışınız. Bir yerde çok iyi olan ana arı bir başka bölgede hiç faaliyet gösteremeyebilir. İyi çalışmalar.

ANA ARI SİPARİŞİ VERMEK İÇİN TIKLAYIN…


guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil Ağa
Kamil Ağa
03 Aralık 2016 16:58

Mayıs ayında 4 tane ana arı aldım, 4 gün sonra kafesten çıkardım, birini 10 gün sonra kestiler, diğerlerinden ikisini kesip ana çıkardılar, tek kalan ana temmuza kadar 4 çıtadan 8 çıtaya anca çıktı, çiçek balını alamadım çamda bitti şimdi 2 çıta; Bunun yanında haziranda 4 çıta çıkan oğullar temmuz sonunda 10. Çıtayı gördü, çiçek balını sağdım, kasım ayına kadar çamda kaldı, çam balını sağdım 2 defa, şimdi 4 çıta.. Oğul mu iyi ana vermek mi???