Anadolu Arısı

4
anadolu arısı

Anadolu arısı ismini Anadolu yarımadasından almış olan arı çeşididir. Anadolu arılar içinde birkaç tür olduğundan ötürü bu arı ırkının, bunun içine dahil ediliği söylenebilir. Bu ırk, türlü ekolojik özellikleri de kapsamaktadır.

Ülkemizde bu arı türüne rastlamak için daha önce arı girmemiş bölgeler tespit edilerek ve buralardan elde edilen damızlıklar ile çoğaltılan arı türüdür. Eğer bu arıların olduğu yerlere daha önce gezginci arılık olarak arı götürülüp bırakıldı ise orada bulunan anadolu arısının melezlendiği var olan özelliklerini kaybettiği görülmektedir. O yüzden dolayı bu şekilde tespiti yapılan yerlerin korunarak analodu arısının geleceği karantina altına almış olur.

anadolu arısı -1

Anadolu Arısının Özellikleri Hakkında
Anadolu arıları; çok iyi şekilde kış koşullarını geçiren, yavaş çoğalan, koloni ve nektarı yerlerini bulma konusunda çok iyi olan, sakinliği, sokma özelliğinin az olması, oğul vermeye yatkınlığıyla bilinen arılar şeklinde tanımlanabilir.

Anadolu bal arısının özellikleri hakkında bu biçimde de bir bilgi bulunur: Anadolu arıları, mozayığına dahil olan iki arı ırkı da, Güney Ege taraflarında bulunan italyan Arısı, melezleri ile Doğu Anadolu taraflarındaki Aras nehri boyu çok eski zamanlardan gelip, yerleşmiş ve değirmencilik mesleğiyle uğraşan beyaz rusların getirmiş oldukları ve yetiştirmiş oldukları bu arılar, kafkas arılarının değişik özelliği olduğu da biliniyor.

Anadolu ana arı türü aynı zamanda papaz bakımından ABD ve İngiltere’ye götürülüp, ıslah çalışmalarına tabi tutulmuştur. Yapılan çalışmalar neticesinde ise daha iyi ana arıların sağlandığı görülmüş. En önemli vasıfları, Anadolu iklimine oldukça iyi uyumluluk sağlamış olmalarıdır. Bununla beraber hastalıklara karşı oldukça dirençli olmalarından ötürü Anadolu arısının tercih edildiği söylenebilir. Nektarın az olduğu zamanlarda bile bal toplayıp gereksinimlerini karşılıyorlar. Bu arılar genel olarak küçük ve esmer renktedir. Bu sayede anadolu arılarını tanımak daha kolay olmaktadır. Anadolu arıları kış koşullarına dayanıklı olan arı türüdür.

anadolu arısı 2

Anadolu arısı ve ana arısı siparişi vermek için sitemizde bulunan paket arı sipariş formu ve ana arı sipariş formu vasıtası ile güvenlik bir şekilde verebilirsiniz. Yine bu arı ırkı ile ilgili olarak kafanıza takılan sorular olursa bizlere aşağıdaki yorumlar kısmından her zaman sorabilirsiniz.

ana-ari

4 Yorumlar

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here