Buckfast Ana Arı

Buckfast Ana Arı

Buckfast Ana Arı ( Belfast Arı Irkı)

Buckfast arısı dünyanın en meşhur HİBRİD arılarından. Hibrid arıda farklı ırklardan genetik özellikleri bilinen arılar kontrollü şartlarda ve yapay dölleme kullanılarak birleştirilir.

Yani Karniyol, İtalyan ya da Kafkas gibi ayrı bir ırk değil Bu tür birleştirmelerde melez azmanlığı denilen olay gerçekleşir ve ilk nesil analar kendi ana ve babalarından daha verimli olur. Bal verimi yüksek.yavru atımı hızlı.ve yön bulma konusunda başarılıdır.

Bilim Adamları (1954) eski İngiliz yerli arısı ile nispeten koyu renkli İtalyan arısını melezliyerek Buckfast arısını yetiştirmiştir. Bu iki ırk önce saflaştırılmış daha sonra bu saf arılar, bal üretimi ile diğer özelliklerini gelistirmek üzere çiftleştirilmiş ve tekrar geriye melezlenmiştir.

Kombinasyon melezlemesi olarakta adı geçen bu yöntem daha sonra Fransız arısı ve Yunan arısının iyi özellikleri de Buckfast arısında birleştirilmiştir. Bilim adamı Adam isimli kişi daha ileriki yıllarda buckfast ana arısını Anadolu arısının erkekleriyle melezlemiştir. Bunun sonucunda yüksek verimli bir arı elde etmiştir.


Bir önceki yazımız olan Ana Arı Satışı başlıklı makalemizde ana arı, ana arı satışı ve ana arı satışları hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. harun ünal dedi ki:

  belfast cinsi arılar genel özellikleri hakkında bilgi verirmisiniz (yavru atımı, bal yapımı, uysallık-saldırganlık vb) şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Belfast ana arı diğer ırklara göre sakindir. Karniyol arısıda sakindir tabiki ayrıca belfasta ırkı arıların bal sırlaması çok iyidir.

 2. Mustafa SAFTAN dedi ki:

  Sayin admin su an itibariyle arıcılık kursu aliyoruz kurs bitimi arıcılık yapmak istiyoruz hobi olarak baslayacagimizi düşünürsek ben ve arkadaslarimin aklindaki tek sorun sudur. Bize uysal arı lazim sizce bu ırk yeni baslayanlar icin uygunmudur.il kayseri

  1. admin dedi ki:

   Almış olduğunuz arının hangi kuşakta olduğunu bilirseniz sakindir. Yani saf ırklar ilk önce sakindirler zamanla saflığını kaybettiği için hırçınlaşır. Genel olarak karniyol ırkı sakindir ama diğer ırklarda sakindir. Sakinliğini bir kaç kuşak geçince kaybeder.

 3. Musa dedi ki:

  Belfast arısının dil uzunluğu ogul eğilimi kıslaması ve ilk bahardaki gelişimi hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim hayırlı günler.

  1. Admin dedi ki:

   Musa, belfast arısı çok iyi bal sırlaması vardır ve hızlı bir şekilde çoğalır. İlkbahar mevsiminde belfast ana arıya sahip olan ana arılar hızlı bir şekilde gelişme gösterirler. Daha fazlası için buraya bakınız: http://www.anaari.gen.tr/belfast-ana-ari

   1. erdin dedi ki:

    ilgili sayfa off durumda, veya link

    1. Admin dedi ki:

     erdin, gerekli sayfada düzenleme yapılmıştır.

 4. Salih dedi ki:

  Slm sakaryadan salih deneme amaçli iki adet karniyol iki adet Belfast ismarlasam gonderirmesiniz ve hangi bankayla calisiyorsunuz odeme nsil olur hangisi iyi verim verirse temmuzda çoklu istiyecem

  1. Admin dedi ki:

   Salih, gönderebiliriz ilgili bilgilerimiz http://www.anaari.gen.tr/hesap-numaralari/ burada bulunmaktadır.

 5. ibrahim dedi ki:

  s.a admin 10 tane belfast sipariş ettim hepsi tuttu. yalnız ana arılar çok küçük geldi bana bunlar belfast ın f1 olanları öylemi

  1. Admin dedi ki:

   ibrahim, evet belfast olarak satışını yapmış olduğumuz ana arılar f1 ana arısıdır.

 6. Feyaz dedi ki:

  Selma.bukfast anaari satmak için vardir?

  1. Admin dedi ki:

   Feyaz, belfast – buckfast f1 olarak satışı yapılmaktadır.

 7. Feyaz dedi ki:

  Selma.ben10 adet bukfast anaari istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Feyaz, ANA ARI SİPARİŞ VER kısmından sipariş formunu doldurup gönderin.

 8. Nurkan dedi ki:

  Merhaba ben nurkan busene sizden 8 adet ari aldım hepsi anayi kesti gelen analar yaslimiydi neden oldu acaba

  1. Admin dedi ki:

   Nurkan, yaşlı diye kesinlikle ana arıyı kesmezler. Kovan içinde ya ana arı memesi olabilir yada yalancı ana arı olma durumu da olabilir. Durumun ana arı ile alakası yoktur.

 9. Nurkan dedi ki:

  Yalancı ana değil anayi bütün kovan degisti anaların yasi bide sizde sağ kafkas anası bulunur mu kırma degil

  1. Admin dedi ki:

   Nurkan, haziran ayında saf kafkas ana arı bulunur seneye görüşmek dileğiyle.

BİR YORUM YAZ