Buckfast Ana Arı

20
buckfast ana arı

Buckfast arısı dünyanın en meşhur HİBRİD arılarından. Hibrid arıda farklı ırklardan genetik özellikleri bilinen arılar kontrollü şartlarda ve yapay dölleme kullanılarak birleştirilir.

Yani Karniyol, İtalyan ya da Kafkas gibi ayrı bir ırk değil Bu tür birleştirmelerde melez azmanlığı denilen olay gerçekleşir ve ilk nesil analar kendi ana ve babalarından daha verimli olur. Bal verimi yüksek.yavru atımı hızlı.ve yön bulma konusunda başarılıdır.

Bilim Adamları (1954) eski İngiliz yerli arısı ile nispeten koyu renkli İtalyan arısını melezliyerek Buckfast arısını yetiştirmiştir. Bu iki ırk önce saflaştırılmış daha sonra bu saf arılar, bal üretimi ile diğer özelliklerini gelistirmek üzere çiftleştirilmiş ve tekrar geriye melezlenmiştir.

Kombinasyon melezlemesi olarakta adı geçen bu yöntem daha sonra Fransız arısı ve Yunan arısının iyi özellikleri de Buckfast arısında birleştirilmiştir. Bilim adamı Adam isimli kişi daha ileriki yıllarda buckfast ana arısını Anadolu arısının erkekleriyle melezlemiştir. Bunun sonucunda yüksek verimli bir arı elde etmiştir.

ana-ari

20 Yorumlar

    • Nurkan, yaşlı diye kesinlikle ana arıyı kesmezler. Kovan içinde ya ana arı memesi olabilir yada yalancı ana arı olma durumu da olabilir. Durumun ana arı ile alakası yoktur.

  1. Slm sakaryadan salih deneme amaçli iki adet karniyol iki adet Belfast ismarlasam gonderirmesiniz ve hangi bankayla calisiyorsunuz odeme nsil olur hangisi iyi verim verirse temmuzda çoklu istiyecem

  2. Sayin admin su an itibariyle arıcılık kursu aliyoruz kurs bitimi arıcılık yapmak istiyoruz hobi olarak baslayacagimizi düşünürsek ben ve arkadaslarimin aklindaki tek sorun sudur. Bize uysal arı lazim sizce bu ırk yeni baslayanlar icin uygunmudur.il kayseri

    • Almış olduğunuz arının hangi kuşakta olduğunu bilirseniz sakindir. Yani saf ırklar ilk önce sakindirler zamanla saflığını kaybettiği için hırçınlaşır. Genel olarak karniyol ırkı sakindir ama diğer ırklarda sakindir. Sakinliğini bir kaç kuşak geçince kaybeder.

  3. belfast cinsi arılar genel özellikleri hakkında bilgi verirmisiniz (yavru atımı, bal yapımı, uysallık-saldırganlık vb) şimdiden teşekkürler

    • Belfast ana arı diğer ırklara göre sakindir. Karniyol arısıda sakindir tabiki ayrıca belfasta ırkı arıların bal sırlaması çok iyidir.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here