Damızlık Kafkas Ana Arı

9
damızlık kafkas ana arı

Ülkemizde damızlık kafkas ana arı üretim yeri olarak iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Ardahan ili Posof ilçesi olmaktadır. İkinci nokta ise Artvin ilinin Macahel diye belirtilen bir bölgesi olmaktadır. Bunu dışındaki yerlerde kafkas damızlık ana arı üretimi yapılamamaktadır. Peki niye derseniz? Çünkü buralar devlet tarafından koruma altına alınan izole diye tabi edilen bölgelerdir.

Bir ana arının damızlık olabilmesi için o bölgeye kendi ırkından başka arı ırkının girmemesi gerekiyor. Yani bu bölgeden ana arı üretimi yapan kişilerin yine aynı ana arının ırkından olan erkek arılar ile çiftleşmesi gerekmektedir. Yani o bölgede örnek olarak karniyol ana arı var ise yada karniyol ırkı arılar mevcutsa burada üretilen damızlık olmaz melez ana arı olacaktır. Melez ana arı diğer bir adı ile f1 ana arı olmaktadır.

O zaman satın alırken melez ana arı mı almak lazım yoksa damızlık ana arı mı almak lazım sorusuna gelince; bölgenizin iklimi bilmeniz gerekmektedir. Damızlık kafkas ana arı üretimi yapılan bölge ile aynı yükseltide ve iklimde iseniz ve ana arı üretimi yapacaksanız damızlık kafkas ana arı  alabilirsiniz. Yoksa normal bal üretimi yönelik çalışma yapıyorsanız f1 ana arı satın alabilirsiniz.

Bizlerde damızlık ana arı üretimi yapmış olduğumuz Posof ilçesinden isteyen müşterilerimize bu bölgemizden ana arı gönderimi yapmaktayız. Buradaki ana arılar Haziran ayının ortalarına doğru çıkmaktadır. Daha erken ana arı temin etmek için melez ana arı satın almanız gerekir.

guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mümin
Mümin
25 Nisan 2020 09:22

Karniol iki adet albirmiyz

Mümin
Mümin
25 Nisan 2020 09:19

Selamünaleyküm Allah kolaylık versin.elinizde hazır Ana varmı ikiye ana arı alabirmiyz

Selamı
Selamı
13 Mayıs 2016 23:47

Şimdi fiyatı buldum
Tek olarak almak mümkün mü damizlik olarak eğer mümkünse çıktığı zaman bir tane de biz alalım şuanda sipariş vermiş olalım 5965710442

Selamı
Selamı
Yanıtla  Admin
17 Mayıs 2016 00:19

Teşekkür ederim temmuz da ararım inşallah telefon da görüşürüz sevinirim yardımcı olursanız

cemalettin topal
cemalettin topal
Yanıtla  Admin
04 Mayıs 2017 23:51

telefon numaranızı bende ala bilir miyim