İtalyan Ana Arı

109
italyan ana arı

İtalyan ana arı damızlığını Almanya ülkesinden temin ettiğimiz damızlıklarla üretilmektedir. Bu damızlık ana arılardan larva transfer işlemi ile elde ettiğimiz ana arıları sizlere göndermek üzere bu yılın ana arısı boyası sürülerek gönderilmektedir. Kargo kayıpları ve zaiyatları tarafımıza ait olup ve yumurtlama garantilidir. italya ana arı akdeniz yanı sıcak bölge arısı olarak bilinir. Aşağıya yazacağımız özellikler ana arı kendi bölgesini bulursa yazılan bütün özellikleri gösterir ama uyumsuz bir bölge ise yeterli verim alamayabilirsiniz. Deniz kenarı ve sıcak bölge iseniz tercih edebilirsiniz aynı zamanda karasal iklimde olup ılıman iklim yaşayan yerlerde de güzel verim alınabilir.

İtalyan ana arı ve italyan ırkı konusunda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edelim; eskiden beri üstün özelliklerini koruyan üstün bir arı ırkıdır. Asıl yurdu Kuzey İtalya’dır. İtalyan arıları çok çalışkan ve uysaldırlar. İtalyan ana arı bol yumurtlama yeteneğine sahiptir.

İtalyan Ana Arı Özellikleri; yuvarlak karınlı, oldukça uzun bir dile sahiptir. Dil uzunluğu ortalama 6,3 – 6,6 mm arasında değişir. Genellikle sarı renk tonlarına sahip arı ırkıdır. Bu arılar golden bee yani altın arılar olarakta dünya genelinde adlandırılırlar. Aşırı sakin olup ve iyi huylu olarak bilinir. Sokma eğilimleri çok azdır. Halk arasında sokmayan arı olarak bilinen arı olarakta söylenmektedir. Üreme ve çoğalma açısından çok üstün yeteneğe sahiptirler. İlk baharda başlayan gelişme yaz ortasında doruk noktasına ulaşır. Kuvvetli yavru yetiştirme yeteneğine rağmen oğula meyilli fazla yoktur.

İtalyan ana arı mevsim boyunca yüksek düzeyde çalışma performansı gösterirler. Bal akımı zamanlarında en çok balı toplarlar. Kuvvetli kadrolarla kışa girerler ve ilkbaharda güçlü çıkarlar. Dolayısıyla kışın bal tüketimi çok olur. Hızlı ve düzgün mum kabartırlar. Balı çok parlak bir sır ile sırlarlar. Hiçbir arı ırkı italyan arıları kadar düzgün ve güzel görünüşlü petek balı üretemez. Polen toplama ve arı sütü üretme yeteneği diğer ırklara göre oldukça yüksektir. Hastalıklara karşı duyarsız ve nadirdirler.

ana-ari

109 Yorumlar

  1. Öncelikle kolay gelsin geçmişte babam kendi köyünde 50 kovan kadar arıçılık yapıyordu hobi olarak fakat hiç arımız kalmadı vede babamda emekli oldu tekrardan eski sevdasına geri dönmek istiyor bende destek olamak istiyorum sevdiği iş ile uğraşması için biz Kütahyalıyız daha önce kafkas arı ile arıcılık yapmışdık rakım 900 tekrar başlarken araya bir iki tane de italyan karışdırsak acaba verim alabilirmiyiz kapalı arılıgımız var tugla örülü gerekirse ön yüzünüde kapatabiliriz kış ayları için geri dönerseniz sevinirim.

  2. Bir çok arkadaş italyan ama bazıları italyan hatlarını bilmiyor belki gold uysal çok üreyen ama fazla bal vermeyen ama kırılır ise çok güzel bal veriyor takım Akdeniz’de 0 da çalışıyorum bal akım zamanı tam benim arım 5 nokta gezdiriyorum son ilk başa dönüyorum gold bu sefer arılıgıma aldım bir hattını italyan 2 hat şimdi Kafkas ile kırıp sunucu bulmak gerek sizce gold bal veririm ssygılar

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here