İtalyan Ana Arı

109
italyan ana arısı

İtalyan Ana Arısı: (Apis mellifera ligustica)

İtalyan ana arı damızlığını Almanya ülkesinden temin ettiğimiz damızlıklarla üretilmektedir. Bu damızlık ana arılardan larva transfer işlemi ile elde ettiğimiz ana arıları sizler bu yılın ana arısı boyası sürülerek gönderilmektedir. Kargo zayiyatları tarafımıza ait olup ve yumurtlama garantilidir. Alan müşterilerimizin hemen hemen hepsi memnundur.

İtalyan ana arı ve italyan ırkı konusunda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edelim;

Eskiden beri üstün özelliklerini koruyan üstün bir arı ırkıdır. Asıl yurdu Kuzey İtalya’dır. İtalyan arıları çok çalışkan ve uysaldırlar. İtalyan ana arı bol yumurtlama yeteneğine sahiptir.

Özellikleri: Yuvarlak karınlı, oldukça uzun dillidir. Dil uzunluğu 6,3 – 6,6 arasında değişir. Genellikle sarı renklidirler. Bu arılar “ Golden Bee” (altın arılar) olarak adlandırılırlar. Aşırı sakin ve iyi huyludurlar. Sokma eğilimleri çok azdır. Halk arasında sokmayan arı olarak bilinen arı İtalyan arısıdır. Üreme ve çoğalma açısından çok üstün yeteneğe sahiptirler. İlk baharda başlayan gelişme yaz ortasında doruk noktasına ulaşır. Kuvvetli yavru yetiştirme yeteneğine rağmen oğla meyilli değildir. Mevsim boyunca yüksek düzeyde çalışma performansı gösterirler. Bal akımı zamanlarında en çok balı toplarlar. Kuvvetli kadrolarla kışlar. Dolayısıyla kışın bal tüketimi çok olur. Hızlı ve düzgün gömeç kabartırlar. Balı çok parlak bir sırla sırlarlar. Hiçbir arı ırkı İtalyan arıları kadar düzgün ve güzel görünüşlü petek balı üretemez. Polen toplama ve arı sütü üretme yeteneği diğer ırklara göre oldukça yüksektir. Hastalıklara karşı duyarsızdırlar.


ana-ari

109 Yorumlar

  1. Öncelikle kolay gelsin geçmişte babam kendi köyünde 50 kovan kadar arıçılık yapıyordu hobi olarak fakat hiç arımız kalmadı vede babamda emekli oldu tekrardan eski sevdasına geri dönmek istiyor bende destek olamak istiyorum sevdiği iş ile uğraşması için biz Kütahyalıyız daha önce kafkas arı ile arıcılık yapmışdık rakım 900 tekrar başlarken araya bir iki tane de italyan karışdırsak acaba verim alabilirmiyiz kapalı arılıgımız var tugla örülü gerekirse ön yüzünüde kapatabiliriz kış ayları için geri dönerseniz sevinirim.

  2. Bir çok arkadaş italyan ama bazıları italyan hatlarını bilmiyor belki gold uysal çok üreyen ama fazla bal vermeyen ama kırılır ise çok güzel bal veriyor takım Akdeniz’de 0 da çalışıyorum bal akım zamanı tam benim arım 5 nokta gezdiriyorum son ilk başa dönüyorum gold bu sefer arılıgıma aldım bir hattını italyan 2 hat şimdi Kafkas ile kırıp sunucu bulmak gerek sizce gold bal veririm ssygılar

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here