İtalyan Ana Arı

109
italyan ana arı

İtalyan ana arı damızlığını Almanya ülkesinden temin ettiğimiz damızlıklarla üretilmektedir. Bu damızlık ana arılardan larva transfer işlemi ile elde ettiğimiz ana arıları sizlere göndermek üzere bu yılın ana arısı boyası sürülerek gönderilmektedir. Kargo kayıpları ve zaiyatları tarafımıza ait olup ve yumurtlama garantilidir. italya ana arı akdeniz yanı sıcak bölge arısı olarak bilinir. Aşağıya yazacağımız özellikler ana arı kendi bölgesini bulursa yazılan bütün özellikleri gösterir ama uyumsuz bir bölge ise yeterli verim alamayabilirsiniz. Deniz kenarı ve sıcak bölge iseniz tercih edebilirsiniz aynı zamanda karasal iklimde olup ılıman iklim yaşayan yerlerde de güzel verim alınabilir.

İtalyan ana arı ve italyan ırkı konusunda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edelim; eskiden beri üstün özelliklerini koruyan üstün bir arı ırkıdır. Asıl yurdu Kuzey İtalya’dır. İtalyan arıları çok çalışkan ve uysaldırlar. İtalyan ana arı bol yumurtlama yeteneğine sahiptir.

İtalyan Ana Arı Özellikleri; yuvarlak karınlı, oldukça uzun bir dile sahiptir. Dil uzunluğu ortalama 6,3 – 6,6 mm arasında değişir. Genellikle sarı renk tonlarına sahip arı ırkıdır. Bu arılar golden bee yani altın arılar olarakta dünya genelinde adlandırılırlar. Aşırı sakin olup ve iyi huylu olarak bilinir. Sokma eğilimleri çok azdır. Halk arasında sokmayan arı olarak bilinen arı olarakta söylenmektedir. Üreme ve çoğalma açısından çok üstün yeteneğe sahiptirler. İlk baharda başlayan gelişme yaz ortasında doruk noktasına ulaşır. Kuvvetli yavru yetiştirme yeteneğine rağmen oğula meyilli fazla yoktur.

İtalyan ana arı mevsim boyunca yüksek düzeyde çalışma performansı gösterirler. Bal akımı zamanlarında en çok balı toplarlar. Kuvvetli kadrolarla kışa girerler ve ilkbaharda güçlü çıkarlar. Dolayısıyla kışın bal tüketimi çok olur. Hızlı ve düzgün mum kabartırlar. Balı çok parlak bir sır ile sırlarlar. Hiçbir arı ırkı italyan arıları kadar düzgün ve güzel görünüşlü petek balı üretemez. Polen toplama ve arı sütü üretme yeteneği diğer ırklara göre oldukça yüksektir. Hastalıklara karşı duyarsız ve nadirdirler.

ana-ari

109 Yorumlar

  1. Slm ben Sivas’da sezonu geçiriyorum kışın Antalya Kemer deyim tahmini 20 ana arıya ihtiyacım olacak İtalyan düşündüm ancak Sivas’a uygun deyil dediler karniyol öneriyorlar arkadaşlarım siz ne önerirsiniz ve siz hangi bölgedesiniz kolaygelsin

  2. Merhabalar ben daha önce 2 adet belfas 4 adet italyan siparişi vermiştim fakattelefonla görüştük belfasları italyana çevirdim birde italyan ekledim farkı bu gün eft yaptım bilgilerinize şimdi 7 adet iyalyan bekliyorum iyi çalışmalar.

    • veysel dinç, aleykum selam. Bulunduğunuz yer rakım olarak italyan ana arı için pek uygun sayılmaz ama bölge olarak ılıman bir iklime sahipse tabiki çalışabilir. Bazı yüksek yerlerde oraya has ılıman bir ilkim olabiliyor. F1 olarak aldığınız ana arılardan tabiki bir damızlık anaçlardan elde edilen kadar verimli olmayacaktır. Ama yine yeterli verim alabilirsiniz.

  3. Ben 5seneden beri aricilik yapiyorum allahin izniyle ama mugla milasliyim arimi 2kata cikmakta zorlaniyor ve alttan birinci kattan emzik yapiyor onun icin italyan ana ariya donmek
    istiyorum italyan arisi cam pasrasi dedigimiz kisaasi camdan bal alapiliyormu birde kafkaslar
    gipi kisin yatarmi

  4. Balıkesir merkeze yakın bahçemde amatörce arıcılık yapmaktayım. Mevcut arılarım kafkas kırması. yıllar geçtikçe arılarım daha saldırgan ve oğul verir oldu. Çıkan oğul bile oğul veriyor. Sitenizden incelediğim kadarıyla İtalyan ana arı bölgemize daha uygun gibi geldi. Rakım 180 dir. Fikrinizi almak istiyorum. Sizcede italyan ana arı uygunsa sipariş vermek istiyorum.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here