Kafkas Ana Arı

94
kafkas ana arısı

Kafkas ana arı üretimi için damızlık bölgesinden getirmiş olduğumuz ana arılardan üretim yapmaktayız. Kafkas arısının damızlık bölgesi olarak ülkemizde iki yer vardır. Posof ilçesi ve Macehal bölgesidir. Bizler devlet tarafından koruma bölgesi olan Ardahan/Posof ilçesinde de kafkas damızlık ana arı üretimi de yapmaktayız. O yüzden ana arılarımız bu yılın ana arısı olup ve yumurtlama garantisi vermekteyiz. Aynı zamanda kargodaki kayıplarınız tarafımıza ait olup yenisi göndermekteyiz.

Kafkas ana arı hakkında ve kafkas ırkı konusunda daha fazla bilgi için şunları söyleyebiliriz:

Biçim, büyüklük ve kıl örtüsü bakımından karniyol arısına benzer. Kitin rengi koyudur fakat birinci karın halkası üzerinde kahverengi noktalar görülür. Kafkas ırkı, bilinen arı ırkları içinde en uzun dile sahip olan ırktır.

Uysallıkları ve petek üzerindeki sakinlikleri bu ırkın en tipik özellikleridir. Kafkas ana arısının yavru verimleri yüksektir ve kafkas ana arılı koloni kuvvetli aileler meydana getirirler. Fakat en kuvvetli oldukları devre yaz ortasıdır. Oğul verme meyilleri zayıftır. Propolisi çok kullanırlar. Bal verimleri yüksektir.

İyi bir yavru yetiştiricisidir. Kuvvetli koloniler teşkil eder. Kıştan zayıf çıkar, ilkbahar basında gelişme çok erken baslar ve düzenli seyreder. Koloninin gelişme sürecinde ana ari bir günde 1100 – 1500 yumurta yumurtlayabilir. Gömeçler üzerinde sessizdir. Kontrol için çerçeveler kovandan çıkarıldığı esnada bile yaptıkları islere devam eder. Uysaldır, hırçın ve sokucu değildir. Çok düzgün gömeç yapar ve sırlar. Göz sırları koyu renklidir. Propolisi çok taşır ve kullanır. Balı ilk önce kuluçkalığa, sonra da ballığa depolar. Güçlü bir yiyecek toplama yeteneğine sahiptir.

Fazla bal yapar ve yavru gözlerine yakın depolar. Yeni yiyecek kaynağı aramada çok basarilidir. Zengin nektar kaynaklarını çok iyi değerlendirir. Kıt kaynaklardan da en ekonomik yararı sağlar. Yağmacılık eğilimleri fazladır. Doğal oğul verme eğilimleri zayıftır. Araştırmalar normal şartlardaki kolonilerin % 13 ünün oğul verdiğini göstermiştir. Doğal habitatlarında ağır ve uzun kış şartlarında üstün kışlama yeteneğine sahiptir. Sonbaharda küçük bir delik hariç, uçuş deliğinin diğer kısımlarını propolis perdesi ile kapatır. Yiyecek depolarını çok iyi korur ve tutumlu kullanır. Sayılan bu özellikleri ile Dağ arısı olarak da adlandırılan Kafkas arıları, kişi soğuk ve karlı iklimlerde basarili, dünyadaki iki önemli ari ırkından birisidir. 

SAF ve KAFKAS ANA ARI SİPARİŞİ İÇİN TIKLAYIN…


ana-ari

94 Yorumlar

  • Firat, 2017 yılının Nisan ayının ilk haftası gibi ana arılar çıkmaya başlayacaktır. Hava şartlarına bağlı olarak bu değişebilir.

 1. Pazartesi
  Ödeme yaparsam aras katgo ile gönderirmisiniz istanbul şiledeyim ve aras kargo şubesı var diğer kargolarda sorun olabilir pazartesi 4 adet iöin ödeme gönderirim.

  • Huseyin alipur, direk yurt dışına ana arı gönderimi yapmıyoruz ama ülkemizdeki sınıra gelip alabilirsiniz. Yapmanız gereken sınırdaki il veya ilçede alabilirsiniz.

 2. Ben Rizeden yazıyorum, amatörüm, Kafkas ana arı almak istiyorum. Bir tane gönderiyor musunuz? Ödeme nasıl? Yada siz Rize için hangi cins ana önerirsiniz. Teşekkürler.

 3. Slm ben tokatın turhal ilçasinden yazıyorum burda kafkas türü arı çalışırmı ona göre spariş vericem birde arılerı peteklemi gönderiyorsunuz iyi günler

 4. Selamlar ben Kütahyaya bağlı bir kasabadayım arıcılığa başlamayı düşünüyorum buranın rakımı 1200 dür nasıl bir arı ırkını tercih etmem lazım bizim burada kılıç denilen arıyla çalışıyorlar ama o arıda aşırı derecede çok saldırgan bir arı bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mahmut, sahili kenarı olduğu için kafkas ana arı ile çok fazla verim alayamayabilirsiniz ama çalışır. Karniyol ana arı ve belfast ana arı ile çalışmayı deneyebilirsiniz.

 5. ben kayseri den ulaşıyorum. Kayseri de kışlatırsam hangi ana arı almalıyım. akdeniz’e kışları taşırsam hangi arı almalıyım. saygı ve selamlar

  • murat, şuanda arı ihtiyaçımız yoktur ama gerekli ayrıntıları İLETİŞİM sayfasında bulunan formdan gönderirseniz önümüzdeki günlerde değerlendirebiliriz.

 6. ARKADAŞLAR LUTFEN YARDIMCİ OLUN .BENIM BU SENE BIR YANLIŞLIKTAN DOLAYI 48 TANE KOVANIM ÖLDÜ..VE SINDİ YAZA HAZIRLIK YAPMAK ZORUNDAYIM.BEN RIZEDEN ARAINIZA KATILDIM.ANKARADAN YANI T.A.B Ğİ KAZANDAN 30.40 TANE ARI ALMAK İŞTIYORUM ORAI CERCIVE ÜSÜLÜMU YANİ RAMKA.. DIYELIM.. YOKSA HER PETEKTE 10 TANE 10 VERIYOR NASIL ALA BILIRIM

 7. Hobi olarak arıcılığa başladım. 2016 sezonu için Kafkas F1 ana arı siparişi vermeyi düşünüyorum. Gönderceğiniz ana arılar döllü ve boyalımı olacak? Boyalı ise hangi renk olacak.

  • şenol, evet ana arılar 2016 ana arısı olup döllenmiş olarak gönderilmektedir. Ana arılar boyalı olup 2016 yılının rengi olan beyaz renkte olacaktır.

  • mustafa Şimşek, bir çok arıcı bu konuda hata yapıyor. Hemen ana arının kafesini açıyor. Bizim tavsiyemiz 2 gün ortalama önündeki kafesi açmadan durmasıdır. İki gün sonra açtıktan sonra ana arıyı kendiliğinden kabul edeceklerdir.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here