Karniyol Arısı Davranış Özellikleri

58

Diğer arı ırklarına kıyasla en sakin ve uysal arı cinsidir. Yavru atma ve üreme kabiliyeti iyi olup bu arı ırkı ilkbahar mevsiminde onaltı ila yirmi iki bin arı mevcutu olan bir arı kolonisi o mevsimde yüzde 450 gibi bir artış yaparak tam bal mevsimi zamanına bu koloni ortalama 70-80 bin arı mevcutu ile girmektedir. Bundan dolayıdır ki ilkbahar sezonunda gelişimi ve çoğalması iyi olan bir arı ırkıdır.

Bir çok arıcımız güçlü arı kolonisi yapmanın derdinde olup, bunun için çapa sarf etmetedir. Ama şunu unutmamalıdır ki güçlü bir arı kovanı yapabilmek için bulunduğunuz yöre için en iyi arı ırkı olan ana arı cinsini seçmek zorundasınız. Eğer bulunduğunuz yer karniyol ana arı için güzel bir ortam ise karniyol arı ile çalışmak gerekir. Her zaman her ırk güçlü kalamayabilir bir sonraki sen farklı bir ırkı deneyerek hangisi daha iyi olduğu konusunda karşılaştırma yaparak çalışmalar devam etmek gerekir.

Bu şekilde karniyol arısı davranış özellikleri konusunu işlemiş bulunmaktayız. Yine karniyol ırkı ile sorularınız olursa aşağıda bulunan Yorumlar kısmından sormanız rica ederiz.


ana-ari

58 Yorumlar

 1. öNCELİKLE SELAMUN ALEYKUM kardeşim 5 kovan arım var 2 tanesi sağlıklı ve iyi ancak 3 kovanım zayıf sanırım ana arılarımda öldü 3 tane ana arı almak istiyorum Sivas merkeze bağlı köyümde besliyorum arılarımı bu bölge için en uygun arı cinsi hangisidir ve sizce 3 zayıf anasız kovanı tek kovanda birleştirip 1 ana arı alıp beslemem mi uygundur yoksa 3 une ayrı 3 ana arı alıp beslemem mi malum sivas hava şartlarında yazın cogunu geride bıraktık havalar soguyana kadar simdi alacağım ana arı koloniyi yeterince geliştire bilir mi şimdiden teşekkür ederim.

 2. merhaba bayburtta 1600 rakımlı bahcemde kafkas ırkı 15 kovanla arıcılık yapıyorum daha iyi verim alabileceğim ırkları denemek istiyorm şuanda yığılca ve karniyol ana arı satişi varmı ya da havalar şuan burda çok soğuk yüksek yerlere kar yağdı ana arı değişimi olurmu bu mevsimde şimdiden teşekkürler

 3. benim sorum amatör gülmek serbest:)
  yeni başlamayı düşünüyorum. bir adet Karniyol dişisiyle karniyol cinsinin bulunduğu hazır kovan paketi aldık diyelim..
  (şimdi buraya kadar kovanın içinde sadece bu ırk çalışıp bal üretecek ve yumurtalardan karniyol cinsi çıkacak, eğer kraliçe arı üretmek istersek de bunun tekniğiyle başka bir kovanda karniyol dişisi yetiştiriyoruz..) yani elimizde bir karniyol ailesi var ve ürün almak, aynı cinsin erkeğini, işçisini, kraliçesini üretmek tamamen üreticinin kabiliyetine bağlı doğru mudur?

  Benim merak ettiğim diğer konu
  Eğer farklı bir ırkın bulunduğu (gene karniyol diyelim) ayrı bir kovan alıp içine bu sefer atıyorum italyan dişi koyarsak yumurtalardan ne cins arı ırkı çıkar? daha doğrusu yumurta çıkar mı? bal yapar mı? yada arıların sonu mudur?

  Kafama yatarsa bu bereketli işte önce pişmek sonra uygulamak istiyorum. (hayal gücüm yüksek olduğu için şimdi satışa geçtim:) )

  Balın satışı zannedersem çevredeki bal dernekleri yada internetten serbest ticaret usulü yapılır gibi geliyor hatta elimizdeki kraliçe arıları satma imkanımız da olur gibi?
  olur olur bakarız

 4. Hayırlı aksam lar herhalhe bu 2 veya 3 yorumum belfast ana arı siparişi vermistim cevap larini daha almadım TEKİRDAĞ kapaklı ilçesinde oturuyorum buraya belfast ana arı olurmu birde benim arılar yaklaşık ortalama 7 ile 10 çerçeve bu arı lara gelecek anaları nasıl alıştırma yapacağım bilgi veriseniz iyi olur teşekkürler

 5. Diger yerdede bahsettim ama bu sayfadaki karniyol resimleri vidyoları saf ırkınki mi melezlermi maşallah çok güzel renkleri var melez böyle ise hemen sipariş geçerim ama paket arı bölümünde de bahsettim gibi aldım melezin rengi biraz açık
  Diceksinizki renklerin önemi yok bal verimine bakın onuda bu yıl görecez inşallah
  İyi çalışmalar

  • eyüp ölmez, karniyol, belfast ve yüksek yerlerse kafkas ana arı ile çalışabilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa dikkat ediniz zamanla arı sokmalarına alışabilirsiniz tabi fakat soktuğu yerler önemli vücudun bazı yerleri hassas olup daha fazla şişer.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here