Karniyol Arısı Davranış Özellikleri

Karniyol Arısı Davranış Özellikleri
arı

Karniyol Arısı Davranış Özellikleri

Diğer arı ırklarına kıyasla en sakin ve uysal arı cinsidir. Yavru atma ve üreme kabiliyeti iyi olup bu arı ırkı ilkbahar mevsiminde onaltı ila yirmi iki bin arı mevcutu olan bir arı kolonisi o mevsimde yüzde 450 gibi bir artış yaparak tam bal mevsimi zamanına bu koloni ortalama 70-80 bin arı mevcutu ile girmektedir. Bundan dolayıdır ki ilkbahar sezonunda gelişimi ve çoğalması iyi olan bir arı ırkıdır.

Bir çok arıcımız güçlü arı kolonisi yapmanın derdinde olup, bunun için çapa sarf etmetedir. Ama şunu unutmamalıdır ki güçlü bir arı kovanı yapabilmek için bulunduğunuz yöre için en iyi arı ırkı olan ana arı cinsini seçmek zorundasınız. Eğer bulunduğunuz yer karniyol ana arı için güzel bir ortam ise karniyol arı ile çalışmak gerekir. Her zaman her ırk güçlü kalamayabilir bir sonraki sen farklı bir ırkı deneyerek hangisi daha iyi olduğu konusunda karşılaştırma yaparak çalışmalar devam etmek gerekir.

Bu şekilde karniyol arısı davranış özellikleri konusunu işlemiş bulunmaktayız. Yine karniyol ırkı ile sorularınız olursa aşağıda bulunan Yorumlar kısmından sormanız rica ederiz.


Bir önceki yazımız olan Ana Arı Kaç Günde Çıkar? başlıklı makalemizde ana arı kaç günde çıkar ve ana arı kaç günde doğar hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. eyüp ölmez dedi ki:

  İç Anadolu çankırı da hangi ana arı ile çalışmak gerekiyor
  ayrıca arı zehirlenmesi zamanla bağışıklık kazaniliyomu

  1. Admin dedi ki:

   eyüp ölmez, karniyol, belfast ve yüksek yerlerse kafkas ana arı ile çalışabilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa dikkat ediniz zamanla arı sokmalarına alışabilirsiniz tabi fakat soktuğu yerler önemli vücudun bazı yerleri hassas olup daha fazla şişer.

 2. Yüksel aslanhan dedi ki:

  MERHABA Nevşehir de hangi arı ırkı ile çalışmamı tavsiye edersiniz vereceğiniz bilgi benim için çok önemli rakım(1200) ben sabit arıcılık yapıyor um saygılar sunarım.

  1. Admin dedi ki:

   Yüksel aslanhan, bulunduğunuz yer için karniyol ana arı ile çalışabilirsiniz ama çok karasal iklim sahipse kafkas ana arı ırkıyla da çalışmak uygun olacaktır.

 3. raşit dedi ki:

  Diger yerdede bahsettim ama bu sayfadaki karniyol resimleri vidyoları saf ırkınki mi melezlermi maşallah çok güzel renkleri var melez böyle ise hemen sipariş geçerim ama paket arı bölümünde de bahsettim gibi aldım melezin rengi biraz açık
  Diceksinizki renklerin önemi yok bal verimine bakın onuda bu yıl görecez inşallah
  İyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   raşit, f1 ve damızlık resimleri karışıktır ama f1 leride aynı şekilde karniyol ana arısının rengine yakındır.

 4. davut dedi ki:

  selam niğde için karniyol düşünüyorum sabit arıcıyım bahar gelişimi benim için önemli, faydalı olurmu sizce

  1. Admin dedi ki:

   davut, tabi ki karniyol arısı ile çalışabilirsiniz.

 5. davut dedi ki:

  çiftleştirme diğer ari ırklarıyla karışıkmı suni yöntemlemi kendimde transfer yapıcam onun için

  1. Admin dedi ki:

   davut, bir önceki yorumunuzu gerekli cevap yazılmıştır ve transfer işlemi yaparak da çoğaltabilirsiniz.

 6. Cemil dedi ki:

  Bulunduğum yerin rakımı 510.karniyol sakin diye almak istiyorum.çünkü alerjim var.bal mevsimde yayla 1600 rakıma çıkıyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Cemil, bulunduğunuz yer için karniyol ırkı uygundur ve yazın yüksek yerlere çıkmanız arı ırkında bir farklılığa gitmenizi gerektirmez.

 7. numan KARAÇIBIK dedi ki:

  Hayırlı aksam lar herhalhe bu 2 veya 3 yorumum belfast ana arı siparişi vermistim cevap larini daha almadım TEKİRDAĞ kapaklı ilçesinde oturuyorum buraya belfast ana arı olurmu birde benim arılar yaklaşık ortalama 7 ile 10 çerçeve bu arı lara gelecek anaları nasıl alıştırma yapacağım bilgi veriseniz iyi olur teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   numan KARAÇIBIK, bir önceki yapmış olduğunuz diğer konudaki yorumunuza cevap verilmiştir. http://www.anaari.gen.tr/ana-ari-magduru-olmayin/

 8. Ömer dedi ki:

  Karniyol ana için en yakin gönderme tarihi ne zaman arilarim kata çikmak üzere

  1. Admin dedi ki:

   Ömer, karniyol ana arılar ayın 20’sine doğru gönderilmeye başlanacak.

 9. Hikmet istekli dedi ki:

  Haziran 8_15 tarihinde teslim yapılabilirse 4 -5 adet arı kolonisi almak istiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Hikmet istekli, koloni olarak değil de ana arı olarak gönderim yapmaktayız. Koloni gönderimi belirli dönemlerde olmaktadır. Onun için buraya bakınız… http://www.anaari.gen.tr/satilik-ari/

 10. Uğur dedi ki:

  8 çıtalı bir arı aldım bayramda beyini korniyol ana arı ırkı ile değiştirsem bu mevsimde mümkün olurmu memleket karabük

  1. Admin dedi ki:

   Uğur, evet şuanda ana arı değişim zamanıdır. Karniyol ana arı verebilirsiniz.

 11. Turgay dedi ki:

  Edirneye hangi ırk arı olur tavsiye bekliyorum

  1. Admin dedi ki:

   Turgay, belfast ve karniyol ana arı ırkları bölgeniz için uygun olabilir.

 12. Hamdullah Suphi Tanrıöver dedi ki:

  benim sorum amatör gülmek serbest:)
  yeni başlamayı düşünüyorum. bir adet Karniyol dişisiyle karniyol cinsinin bulunduğu hazır kovan paketi aldık diyelim..
  (şimdi buraya kadar kovanın içinde sadece bu ırk çalışıp bal üretecek ve yumurtalardan karniyol cinsi çıkacak, eğer kraliçe arı üretmek istersek de bunun tekniğiyle başka bir kovanda karniyol dişisi yetiştiriyoruz..) yani elimizde bir karniyol ailesi var ve ürün almak, aynı cinsin erkeğini, işçisini, kraliçesini üretmek tamamen üreticinin kabiliyetine bağlı doğru mudur?

  Benim merak ettiğim diğer konu
  Eğer farklı bir ırkın bulunduğu (gene karniyol diyelim) ayrı bir kovan alıp içine bu sefer atıyorum italyan dişi koyarsak yumurtalardan ne cins arı ırkı çıkar? daha doğrusu yumurta çıkar mı? bal yapar mı? yada arıların sonu mudur?

  Kafama yatarsa bu bereketli işte önce pişmek sonra uygulamak istiyorum. (hayal gücüm yüksek olduğu için şimdi satışa geçtim:) )

  Balın satışı zannedersem çevredeki bal dernekleri yada internetten serbest ticaret usulü yapılır gibi geliyor hatta elimizdeki kraliçe arıları satma imkanımız da olur gibi?
  olur olur bakarız

  1. Admin dedi ki:

   Hamdullah Suphi Tanrıöver, konu ile ilgili internette bulunan arıcılık forumlarını ziyaret etmenizi ve aklınıza takılan soruları konu konu olarak yazıp ilgili üyelerden cevaplar alabilirsiniz.

 13. kadir dedi ki:

  merhaba bayburtta 1600 rakımlı bahcemde kafkas ırkı 15 kovanla arıcılık yapıyorum daha iyi verim alabileceğim ırkları denemek istiyorm şuanda yığılca ve karniyol ana arı satişi varmı ya da havalar şuan burda çok soğuk yüksek yerlere kar yağdı ana arı değişimi olurmu bu mevsimde şimdiden teşekkürler

  1. kadir dedi ki:

   iki yıldır çok düşük bal verimi alıyoruz farklı bir fırk denemek istiyoraum karniyol ve yığılca uygunmudur 1600 rakım için kışın içerde kışlatıyorum bu iki ırk soğuk havaya dayanıklımıdır kafkas ırkından başka önerebileceğiniz başka bir ırk varmı bal verimini nasıl yükseltebilirim birde termo kovanlarda %30-40 kadar daha iyi verim alınabldiği söyleniyor siz termo yada strapor kovan önerirmisiniz

   1. Admin dedi ki:

    kadir, düzenli olarak 2-3 yılda ana arı değişimi yapabilirsiniz.

  2. Admin dedi ki:

   kadir, artık arıcılık için sezon bittiği için şuanda malesef ana arı satışımızda bitmiştir.

 14. yasin dedi ki:

  merhaba ben karniol arı almak istiyorum ama sahil kesimine uygun bi ırkmıdır antalya\manavgat veya bizim buraya hangi ırk daha iyi olur

  1. Admin dedi ki:

   yasin, belfast ve karniyol ana arı ırkları ve arısı bölgeniz için uygun olacaktır.

 15. Bayram dedi ki:

  Akdeniz için ana arı önerınız hangısı

  1. Admin dedi ki:

   Bayram, italyan ana arı ve belfast ana arı ile çalışabilirsiniz.

 16. Celil dedi ki:

  Eskişehir iç anadolu için kaniyol arısı uygunmudur

  1. Admin dedi ki:

   Celil, rakım olarak çok yüksek ve aşırı soğuk değilse karniyol arı ile çalışılabilir.

 17. cihat avcı dedi ki:

  merhaba istanbul durusu terkos bölgesi için hangi arı cinsi önerirsiniz kolay gelsin.Agırlıklı olmasada bölgede ayçicegi kanola ekimi var.

  1. Admin dedi ki:

   cihat avcı, kafkas ve karniyol arı ırkları olabilir. Karniyol ırkı ağırlıkta olur.

   1. cihat avcı dedi ki:

    Teşekkürler bilgilendirmeniz için; yakında sipariş geçecegim, benim aynı bolgede birkaç amatörce kafkas kovanım var ama arı cinsleri karışmıstır
    bende karniyol uygundur diye düşünmüştüm…

    1. Admin dedi ki:

     cihat avcı, rica ederiz. Sipariş içinde teşekkürler.

 18. ai dedi ki:

  teskurler hepsi iyi.iranda urmia sherinde urreticim.nasil siparis ver bilirim.

  1. Admin dedi ki:

   ai, sitemizde bulunan https://www.anaari.gen.tr/ana-ari-siparisi/ bu kısımdan sipariş verebilirsiniz ama yurtdışına gönderim yapamıyoruz bilginiz olsun.

 19. hasan balkaya dedi ki:

  öNCELİKLE SELAMUN ALEYKUM kardeşim 5 kovan arım var 2 tanesi sağlıklı ve iyi ancak 3 kovanım zayıf sanırım ana arılarımda öldü 3 tane ana arı almak istiyorum Sivas merkeze bağlı köyümde besliyorum arılarımı bu bölge için en uygun arı cinsi hangisidir ve sizce 3 zayıf anasız kovanı tek kovanda birleştirip 1 ana arı alıp beslemem mi uygundur yoksa 3 une ayrı 3 ana arı alıp beslemem mi malum sivas hava şartlarında yazın cogunu geride bıraktık havalar soguyana kadar simdi alacağım ana arı koloniyi yeterince geliştire bilir mi şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   hasan balkaya, koloni ne kadar güçlü ve kuvvetli olursa o kadar arı için iyi olur ve siz anayı bu kovana verin.

   1. hasan balkaya dedi ki:

    Bölge için en uygun arı cinsini sormuştum önceliğim kışa dayanıklı olması bal veriminin yüksek olması hastalıklara karşı dirençli olması çabuk çoğalan bir tür olması.Bu hafta sonu koku ile birleştirme yapıp yaklaşık 3 er petekli arımı 10 petekli tek bir kovanda toplamayı düşünüyorum böylece kışa girmeye hazır hale getireceğim.

    1. Admin dedi ki:

     hasan balkaya, sakinlik ve uysallık olarak karniyol arısı bu konuda iyidir. Bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösterin 1000 rakım altında bir çok yerde faaliyet gösterir.

 20. Halid dedi ki:

  Halid
  ben kayseri Develi de oturuyorum bu bölgede italyan ırkları gider mi? burası karasal bir iklime sahip kışları soğuk ve karlı ayaz da olur acaba siz bana hangi ırkı tavsiye edersiniz
  şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Halid, bölge itibari ile kafkas arısı daha uygun olabilir.

 21. Murat dedi ki:

  Evin balkonunda ari yetistirebilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Murat, eğer karşı tarafınızda oturan insanlar yoksa yetiştirebilirsiniz ama yine de çok doğru olmaz.

BİR YORUM YAZ