Karniyol Arısı

Karniyol Arısı

Karniyol Arısı

Ana arı seçimi arıcılıkta en önemli faktörtür o yüzden dolayı seçeceğiniz ana arı ise sizin arıcılık konusunda hevesinizi artırarak daha ileriye götürebilir yada o hevesinizi kırabilir. Arı kovanınız ne kadar iyi olursa olsun ve yörenizde çiçek ve bitki türü ne kadar endemik olursa olsun doğru ırkı tercihi yapamadığınız müddetçe doğru başarıyı bulmanız zor olacaktır. Yörenize uygun olarak karniyol arısı ile çalışmaya nasıl karar vereceksiniz?

İlk önce ana arımız hakkıda biraz bilgi verelim. Karniyol arısı (Apis mellifera carnica), görüntü olarak ince yapılı olup, dil boyutu uzundur. Kısa ve sık olan bir kıl örtüsüne sahip olduğu görülür. Gri arılar kategosinden de denilen karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler bulunmaktadır.

Karniyol arısı en sakin ve uysal arı ırkı olarak bilinir. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır. Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri azdır. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.

Bu arı ırkı, çevre şartları değişikliklerine uyum sağlama konusunda kabiliyetleri yüksektir. Karniyol arısının üretimini sağlamış olduğumuz saf karniyol ana arı çeşitlerimizi Almanya ülkesinden getirmekteyiz. Alan müşterilerimizin neredeyse yüzde yüzü memnun olarak geri dönüş yapmaktadırlar. Çünkü bizler, sadece saf damızlık olarak satın aldığımız karniyol arısı kolonilerinden üretmiş olduğumuz ana arıların satışını yapmaktayız. Yine karniyo arısı hakkında sorularınız olursa aşağıda bulunan “Yorumlar” yazarak her zaman sorabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Kafkas Arısı başlıklı makalemizde kafkas ana arısı, kafkas arısı ve kafkas ırkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 91 YORUM
 1. Kemal Çakıroğlu dedi ki:

  Ana ari seçimi için internette bilgi toplamaya çalışıyorum fakat müthiş bir tutarsızlık var ilkbaharda Aydin da yazın erzurum da kışın Trabzon da aricilik yapmayı düşünüyorum en uygun ana ari cinsi hangisidir

  1. Admin dedi ki:

   Kemal Çakıroğlu, siz mevsime göre florayı takip edeceğiniz için hemen hemen bütün ırklar ile çalışabilirsiniz. Bulunduğunuz iller için kafkas, karniyol ve belfast ile çalışabilirsiniz. Diğer ırklarda işinizi görecektir. Sabit arıcılıkta biz şu ana arı ile çalışınız diyoruz.

 2. Yüksel aslanhan dedi ki:

  SELÂM aleykum ben Nevşehir de arılarım karışık ırk fakat ben hepsi nin anasını değişmek istiyorum bizim yöremizde hangi cins arı tavsiye edersiniz vereceğiniz bilgi benim için çok önemli saygılar sunarım.

  1. Admin dedi ki:

   Yüksel aslanhan, aleykum selam anadolu arısı ile çalışabilirsiniz ama bulunduğunuz yer ile ilgili rakım hakkında da bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olmaya çalışalım.

 3. Yüksel aslanhan dedi ki:

  Efendim Nevşehir de rakım 1200 birde kış soğuk oluyor
  Soğuka dayanıklı uysal çalışan arı istiyorum tükür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Yüksel aslanhan, bulunduğunuz yer rakım olarak yüksek olduğu için kafkas ırkı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

 4. Yüksel aslanhan dedi ki:

  Ben gezginci değil sabit arıcı yim

  1. Admin dedi ki:

   Yüksel aslanhan, sabit olarak arıcılık yapıyorsanız o zaman kafkas ana arı ile çalışınız.

 5. yasin yaman dedi ki:

  Herkese hayırlı günler diliyorum. Ben arıcılığa yeni heveslenen biriyim bahar döneminde arı satın alıp arcılığa bir adım atmak istiyorum ama sadece ıspartada yapacağım sizce hangi cins arı ile başlamalıyım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  1. Admin dedi ki:

   yasin yaman, tabi ki bahar döneminde arı satışı yapan yerlerden arı satın alınız. Alacağınız arı ile birlikte zaten ana arısında içinde olacağı için alacağınız arı ırkı ile aynı olacaktır muhtemelen. Kafkas ve karniyol ile başlayabilirsiniz.

 6. Ali nail cegin dedi ki:

  Selamunaleykum hocam ben bu sezon bi oğul ile arıci Liga başladim ve yapmak istiyorum yeni arı alaçam bana ne ırk önerirsiniz. Konya da yapacam bu işi. Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Ali nail cegin, konya ili için karniyol ve belfastı tavsiye ederiz ama yüksek rakımlı yerdeyseniz yani 1200 rakımlı yerdeyseniz kafkas ile çalışınız.

 7. Veli BEBEK- ANKARA dedi ki:

  Baharda hangi ayda ana arı satışı başlıyor, ana arı satışı başladıgında bilgilendirebilirmisiniz. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Veli BEBEK- ANKARA, ana arı siparişlerini almaya başladık. Sezon başlarken sıkışık durum olacağı için önceden sipariş vermek sizin için iyi olacaktır. Siparişi geçtikten sonra Mart ayına kadar ödemenizi geçiniz.

 8. İbrahim Seven dedi ki:

  Samsun Ayvacik bölgesinde arıcılık yapmak istiyorum.hangi ırk Arıkan verim alabilirim saygilar

  1. Admin dedi ki:

   İbrahim Seven, bölgeniz için kafkas, karniyol ve belfast ana arı ile çalışabilirsiniz.

 9. suleyman terlik dedi ki:

  Kahramanmaraş tan yazıyorum rakım 600 hangi ırk tavsiye edersiniz.birde yayla dediğimiz 1000 rakımlı yerimiz var orayada goturuyorum

  1. Admin dedi ki:

   suleyman terlik, 600 rakımlı bir yer için belfast, karniyol ve kafkas ile çalışabilirsiniz. 1000 rakımlı yerde eğer kışlatma yapmıyorsanız az önce yazdığımız ana arılar ile çalışabilirsiniz. Fakat kışlatmayıda orda yapıyorsanız kafkas ana arı ırkından yana tercihinizi yapınız.

 10. kadir dedi ki:

  Rakim 600 lerde hangi ariyi onerirsiniz

  1. Admin dedi ki:

   kadir, yaz ve kışı burada iseniz yani sabit arıcılık yapıyorsanız belfast ve karniyol ana arı ile çalışabilirsiniz.

 11. Hakan Dağlı dedi ki:

  Ben İzmir ili Kemalpaşa ilçesi’nde 10 kovan ile arıcılık yapıyorum.Yaşlanan ve bölme işlemi ile birlikte 2016 yılı için 15 ana arıya ihtiyacım var. Sizin F1 ana arılarınızdan hangisini önerirsiniz?

  1. Admin dedi ki:

   Hakan Dağlık, izmir yöresi için karniyol ve Belfast ile çalışabilirsiniz tabiki sahile daha yakınsanız İtalyan ana arı ırkını da deneyebilirsiniz.

 12. kadir dedi ki:

  Tesekkurler sayin admin bu ise yenı gönül verdim sabit aricilik yapıyorum bilginiz için tesekkurler

 13. mehmet akif dedi ki:

  saf karniyol ana arı ihtiyacım var. temin edebiliyor musunuz

  1. Admin dedi ki:

   mehmet akif, saf karniyol ana arısı bulunmaktadır. Fiyat olarak 500 TL den vermekteyiz.

   1. Mehmet dedi ki:

    Saf karniyol anayı kutusu ve arısı ile aynı fiyata verirmisiniz çünkü risk istemiyorum 500 tl

    1. Admin dedi ki:

     Mehmet, saf karniyol ana arı tek olarak ana arı halinde satılmaktadır. Yani arısı ile birlikte damızlıklar koloni halinde satılmıyor. F1 karniyol olarak paket arı satışı vardır. Damızlık karniyolu kafesi ile birlikte satın alabilirsiniz.

 14. mehmet akif dedi ki:

  karniyolla çalışıyorum bu yıl arılığıma saf kafkas analar da katılacak. o yüzden arının ırkı gittikçe kırılacak. ırkıu kontrol altında tutmak için saf karniyol temin etmek istiyorum. kendi f1 analarımı üretiyorum. yer konya rakım 1300 yerleşik arıcıyım 100 civarı kovanın analarıonı sürekli genç tutmak için arılıkta iki kafkas iki karniyor saf ana bulundurmak istiyorum . florada kekik geven yonca fiğ meşe ve çeşitli diken çiçekleri var. sizin önerinşiz var mı

  1. Admin dedi ki:

   mehmet akif, çalışmalarınız güzel damızlık kafkas ana arı ihtiyaçınız olursa 75 TL gibi bir fiyattan verebiliriz. Aynı zamanda Alman menşeili saf karniyol ana arı fiyatı ise 500 TL dir.

 15. Mehmet aktaş dedi ki:

  Selamlar MANİSA bölgesi için hangi ırk tavsiye edersiniz rakım 100 civarı

  1. Admin dedi ki:

   Mehmet aktaş, selamlar. Manisa ili karniyol, belfast ve duruma göre anadolu ırkı ile çalışılabilir.

 16. Mehmet aktaş dedi ki:

  Karnyol çok metediyorlar sizce nasıl tavsiye edermisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Mehmet aktaş, karniyol ana arı tabi ki uygun bölge koşullarını bulursa çok iyi verim alabilirsiniz. Özellikleri okuyun eğer bölgenize uygunsa sipariş verebilirsiniz.

 17. Müslüm çakıcı dedi ki:

  Karniyol ana arı 950 rakıma uygunmudur bal getirisi kafkasa gore nasildir karniyol tercihin kutsallığından dır..Sizin üretmiş olduğunuz ana arı ırklarından hangisi daha çok bal toplar bilgi alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Müslüm çakıcı, bölgeniz olarak karniyol ırkı ile çalışmak isabetli olur ama kafkas ana arı ile de çalışılabilir. Karniyol arısının en önemli özelliği sakin olmasıdır. Bal toplaması da güzeldir.

 18. ahmet erzurum dedi ki:

  Selamunaleyküm. erzurumun aşkale ilçesinde yaklaşık 1950 rakımda arıcılık yapmaktayım. uzun süredir kafkasın melezi ile çalışıyorum ama verim olarak pek iyi değiller bölge olrak saf kafkası bulundurmak zor. arı ırkını değiştirmek istiyorum. karniyol yada belfast ile çalışmayı düşünüyorum. acaba hangisi daha iyi gider yorumlar için teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   ahmet erzurum, rakım olarak çok yüksek bir bölge ve kafkas arısının çalışma alanıdır. Damızlık kafkas ana arının üretildiği bölge ise ortalama 1700 rakımdır o yüzden dolayı alabiliyorsanız damızlık kafkas alınız yok alamazsanız f1 melez ile çalışırsanız iyi verim alacağınız düşünmekteyiz. Karniyol ana arı için yüksek bir bölge ama karar yine sizindir.

   1. ahmet erzurum dedi ki:

    Sayın admin ama kışın arıları düşük rakımlara götürüyorum mersine. kafkasın melezi çok sorunlu gelişmesi yavaş çok hırçın

    1. Admin dedi ki:

     ahmet erzurum, kafkas arısı soğuk bölgenin arısı olduğu için soğuk bölgelerde ilkbahar geç geliyor o yüzden dolayı o arı geç gelişmek zorundadır. Düşük rakımlarda ise belfast ve karniyol ana arıdan yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

 19. alparslan sağın dedi ki:

  selamun aleyküm.

  Balıkesir ili gönen ilçesinde kazdağlarında arıcılık yapacağım, yörede ıhlamur, kestane, ak püren, kızıl püren, kekik, böğürtlen, yabani fiğ, meşe, altın diken, deve dikeni gibi bal verimi yüksek bitkiler var. Bu bölgede karniyol arısı ile çalışmanın uygun olacağına yaptığım araştırmalarda karar verdim.
  Sizcede uygun mudur? Saygılarmla.

  1. Admin dedi ki:

   alparslan sağın, aleykum selam. İklim olarak Balıkesir ve Bursa tarafları ılıman bir iklime sahip olduğu için karniyol arısı sizin için uygun olacaktır.

 20. mustafa şahinoglu dedi ki:

  Slm.. Ben kayseride 1300 rakimda aricilik yapiyorum.. Kafkas f1 kullaniyorum.. Ama memnun degilim.. Cok ama cok ogul weriyo. Haliyle bal veriminide etkiliyo ve verim cok dusuk.. Karniyol a donsek nasil bi sonuc aliriz.. Yaz kis ayni yerdeyimm. Suan da -25leri gorduk.. Kafkas ddayaniyo. Karniyol dayanabilir mi tesekurler simdidenn..

  1. Admin dedi ki:

   mustafa şahinoglu, karniyol ana arı tabi güzel ve yerine göre çok iyi bir arıdır. Kafkas ana arı yüksek rakımlı bölgelerin arısıdır ve yerinde en iyi ırktır. Kafkas f1 ana arı belli bir zaman sonra tabi oğula fazla gider. İlk f1’ler ise oğula fazla gitmeyecektir. Normalde damızlık kafkas ana arılar çok nadir oğul verirler. Siz yine kafkas f1 siparişi verebilirsiniz.

  2. baran dedi ki:

   kafkas arısı genelde yaz ortalarında çoğalma gösteriyor zaten balda yaz ortalarında geliyor bence kafkas kullanmamak lazım derim

 21. baran dedi ki:

  admin karniyol madem aşırı soğuklara dayanıklı bir arıysa neden rakımın yüksek olması bu arıyı nasıl etkiler çalışmasınımı etkiler biraz aydınlatırsan sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   baran, genel itibari ile soğuklara karniyol ana arı dayanıklıdır ama kafkas ana arısı gibi yüksek rakımlı yerler için riskli olabilmektedir. Yüksek rakımlı 1200 ve üzeri bir yerde iseniz kafkas arısı ile çalışmak daha doğru olur.

 22. baran dedi ki:

  haklısında kafkasta yaz ortalarında çoğalım gösteriyor admin buda balı çok etkiliyor başka önereceğin ırk varmı bize

  1. Admin dedi ki:

   baran, bör önceki yorumu ana arı hakkında gerekli yorum yapılmıştır.

 23. üzeyir karaca dedi ki:

  Ben sivasta sabit aricilik yapmak istiyorum ari irki ne olmali seftikami aldim 50 çif kovan almayi dusunuyorum yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   üzeyir karaca, Sivas için kafkas ve karniyol ırkları ile çalışabilirsiniz. Satılık ve Paket Arı için buraya bakınız: http://www.anaari.gen.tr/satilik-ari/

 24. baran dedi ki:

  1500 rakımlı yerde karniyolla çalışabilirmiyiz kışın arıları içeri alıyoruz dışarda bırakmıyoruz yeri sıcak gayet kar çok yağdığından içeri alıyooruz karniyolu denemek istiyoruz yardımcı olurmusun sağol

  1. Admin dedi ki:

   baran, 1500 rakımlı yer karniyol için yüksek sayılır kafkas ırkı ile çalışınız ama ille de çalışmak istiyorum diyorsanız deneme amaçlı 3-5 adet alıp deneyiniz.

 25. baran dedi ki:

  teşekkür ederim kolay gelsin admin

 26. baran dedi ki:

  admin belfastla 1500 rakımda çalışılabilirmi kolay gelsin

  1. Admin dedi ki:

   baran, kışın orada kalacaksanız kafkas arısı ile çalışın yaz için orada kalabilirsiniz. Kışlatma için daha aşağılara ininiz.

 27. EKREM KÜÇÜKSARI dedi ki:

  BEN RİZE DE YAŞIYORUM ARILARIMIZI BABAMLA BİRLİKTE BAKIYORUZ DEDE KALMA RİZE KARNİYOL ARI FAYDALI OLURMU YAZIN ERZURUMA GETİRİYORUM ÇİÇEK BALI İÇİN BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ KAFKASIMI YOKSA KARNİYOLMU SİZCE

  1. Admin dedi ki:

   EKREM KÜÇÜKSARI, karniyol ırkı iş yapar ama tercihinizi yine siz kafkas arı ırkından yana kullanabilirsiniz. Tabi ki deneme amaçlı 3-5 adet alabilirsiniz.

 28. Serkan Şimşek dedi ki:

  merhaba en erken ne zaman gönderirsiniz.KARNİYOL ANA

  1. Admin dedi ki:

   Serkan Şimşek, gönderimler sipariş önceliğine göre olmaktadır. Bugün sipariş verirseniz size o kadar erken gelir. Nisan 5 gibi başlayacak ilk gönderimler.

 29. ısa akdemir dedi ki:

  Ben hatayda hangi arı ırkı verimli ve fazla sokmayan şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   ısa akdemir, sakinliği bilinen karniyol arı ırkı olmaktadır.

 30. levent dedi ki:

  Karniyol ananın üretimini nerede yapıyorsunuz.

  1. Admin dedi ki:

   levent, bir kaç nokta da ana arı üretimi yapmaktayız. Antalya, Adıyaman, Sivas vb. illerde mevsime göre farklılık göstermektedir.

   1. levent dedi ki:

    Ben düzcede oturuyorm. O illerde çiftleşmiş arı burada iyi çaşışır mı. Kesyane veya ihlamur için özellikle.

    1. Admin dedi ki:

     levent, ana arıların farklı bir ilde çiftleşmesi sizin bölgenizde uyum sağlamaz diye bir şey yok gayet güzel çalışır.

 31. levent dedi ki:

  Ozaman temmuzdaki bölmeler için 6 tane alacağım sizden inş. Analar kesin yavru kapamış oluyor dime?

  1. Admin dedi ki:

   levent, evet ana arılar yumurta kapattıktan sonra gönderilmektedir eğer yumurta atmama gibi durum olursa geri iade yapabilirsiniz telafisi yapılmaktadır.

 32. KENAN dedi ki:

  Cihan abi siparisimi bekliyorum yarina insallah karniol ana. Giresun

  1. Admin dedi ki:

   KENAN, bugün itibari ile ana arınız kargoya verilecektir. iyi günler

 33. KENAN dedi ki:

  Bugun ana ariyi gonderdinizmi herhangi bir bilgi gelmedi. beklemekteyim.

  1. Admin dedi ki:

   KENAN, ana arılarınızı dün itibari ile verildi bazen kargo şirketine bağlı olarak SMS gönderimde sorunlar olabiliyor. Cumartesi günü öğlene kadar ana arılarınızı alacaksınız. Yine tarafınıza SMS bilgisi atılacak.

 34. KENAN dedi ki:

  Kargo Pazartesiye gelebilecekmis. Insallah birsey olmaz ariya.

  1. Admin dedi ki:

   KENAN, olmaz merak etmeyin ve herhangi bir şey olursa kargoda bizi arayın veye mesaj atarak bilgilendirin.

 35. mustafa dedi ki:

  merhaba ben arıcılığa hobi olarak yeni başlayan birisiyim 9 kovan Kafkas arı aldım bahçemde duruyorlar arıları aldığım kişi ile bahçelerimiz ve arılığımız yakın kovan bakımlarını beraber yapıyoruz ama arı konusunda da her konuda olduğu gibi bir çok söylenti var bu bölge için bölge kayseri Yeşilhisar ilçesi karniyol arı iyi diyende var kötü diyende sizin fikrinizi alabilirmiyim. saygılarımla

  1. Admin dedi ki:

   mustafa, her iki ırkta orda iş yapabilir ama kafkas ırkı arı belki daha iyi randımanlı olabilir ama siz kendiniz deneyip durumu test edebilirsiniz hangisi daha iyi ise onunla devam herkesin dediğini fazla dikkate almayın.

 36. Zeynep dedi ki:

  Merhaba
  Ben arıcılık işine hobi olarak başlıyacağım Gökçeada için önerilerinizi alabilir miyim
  Kaç kovanla başlamam gerekiyor
  Teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Zeynep, karniyol ana arı ve karniyol arısı ile çalışabilirsiniz.

 37. ekrem dedi ki:

  slmalikum ben rizeden yazıyorum ben geçen yıl karniyol ana arı aldım 1 tane çok memnumun şuanda arımdan 3 tane şipariş verdim bana ne zman ulaşır acaba ana arılarım erzuruma götürcem kestaneden sonra 3 gün içinde elime ulaşırmı acba

  1. Admin dedi ki:

   ekrem, pazartesi veririz ve ana arı size salı günü veya çarşamba sabahtan alırsınız.

 38. Ali osman dedi ki:

  Sayın yönetici arkadaşlar Ana arı gönderim lerinizde hata ile istenilen ırkta farkli bir ırk gönderim oluyorumu.siteniz de bütün ırkların resimlerini aynı sayfada gösterseni daha bizler de daha iyi araştırırız.nacizane fikrim.

  1. Admin dedi ki:

   Ali osman, ana arılar ırklarına uygun olarak gönderim yapılmaktadır.

 39. yasin dedi ki:

  Kafkas f1 ana siparişi verdim ana Kafkas mı erkek ırkı nedir

  1. Admin dedi ki:

   yasin, kafkas erkek arı, kafkas ana arının yumurta atması sonucu ortaya çıkan erkek arılardır.

 40. Can kaya dedi ki:

  Çankırı’nın kurşunlu ilçesinde arıcılık yapmak istiyorum hangi cins arı olur

  1. Admin dedi ki:

   Can kaya, kafkas ve karniyol arı ırkları ile çalışabilirsiniz.

 41. ahmet ayan dedi ki:

  İzmir için arı ırkı rica edebilir miyim. yeterli bilgiye teorik sahibim ama hiç arılar la çalışmadım. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   ahmet ayan, belfast, italyan ve karniyol ana arı ile çalışma yapılabilir.

 42. nurullah özer dedi ki:

  Yorumunuz Kütahya için hangi ırk ile çalışmam gerekiyor. muğla arısı için ne düşünüyorsunuz. kafkas kütahyada olurmu

  1. Admin dedi ki:

   nurullah özer, kafkas ve karniyol ana arı ırkları olacaktır.

 43. Bünyamin dedi ki:

  Eskişehir e mayıs başı teslimi 6 kovanlık karniyol siparişi vermek istiyorum. Nisan’da istemiyorum. Mayıs başı teslim

  1. Admin dedi ki:

   Bünyamin, tabi ki hangi tarihte gelmesini istiyorsanız o tarihte sipariş verirken formda seçebilirsiniz. https://www.anaari.gen.tr/ana-ari-siparisi/

BİR YORUM YAZ