Melez Karniyol Ana Arı

6

Melez Karniyol Ana Arı diğer adı ile F1 Karniyol Ana Arı olarak bilinen bu yöntem damızlık karniyol ana arılardan elde edilen ana arıya melez karniyol ana arı denilmektedir.

Üretim yöntemi olarak; elde edilen damızlık karniyol ana arıların kolonisinden larva transferi ile aşılama yapılarak yeni yüksükler oluşturulur ve yüksüklerden çıkan ana arılar normal karniyol ana arısı olur. Ama çiftleşme aşamasında çevrede veya arılıktan bulunan diğer ırkların erkek arıları ile çiftleşir. İşte bu aşamada bu ana arı melezleşmiş ve f1 ana arı olmuştur.

Ana arı üretimi yapan arıcının o an arılığından veya çevrede hangi arı ırkı varsa örneğin; kafkas, anadolu, belfas vb. ırkların kovanlarından çıkan erkek arılar ile çiftleşir. Ana arının damızlık özelliğini taşıması için yine kendi ırkından olandan erkek arı ile çiftleşmesi gerekir. Bunun için devlet tarafından koruma alanları olan izole bölgelerde olur. Ülkemizde bu şekilde üretimi yapılan tek ırk damızlık kafkas ana arı üretimi yapılmaktadır. Ardahan ile Artvin ilinin belirli bölgelerinden yapılmaktadır. Bu bölgelere arı girişi yasak olup, çıkışı serbestdir.

Yine melez karniyol ana arı hakkında sorularınız olursa Yorumlar kısmından sormanız durumunda cevaplamaya çalışacağız. ANA ARI GEN TR olarak karniyol kategorisinden üretmiş olduğumuz melez karniyol ana arı’dır. Damızlık karniyol ana arı belirli dönemler olup, her zaman elimizde yoktur.

guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Haci
Haci
24 Aralık 2017 09:17

ADANA DENİZE YAKIN BÖLGE İÇİN HANGİ CİNS ARI ÖNERİRSİNİZ… teşekkür ederim…..

Mehmet
Mehmet
24 Ekim 2017 21:41

Gaziantep için kafkas mı karniyol mu daha iyi olur. Rakim 500-600 civarı.

Onur Özer
Onur Özer
17 Eylül 2017 16:23

Selamlar
Damızlık Karniyol anayı ne zaman satışa çıkarırsınız?
Ananın menşei neresi?
Ana, lisanslı analardan mı üretiliyor?
Fiyatınız nedir?
İyi çalışmalar