Muğla Arısı ve Ana Arısı

Muğla Arısı ve Ana Arısı

Muğla Arısı ve Ana Arısı

Ülkemizde bir çok yörede ve bölgede farklı arı ırkları bulunmaktadır. Şimdi yazımızda muğla arısı ve muğla ana arısı hakkında gerekli bilgiler verip bu arıyı tanıyacağız. İnternette bu konuda tam anlamıyla yeterli bir bilgi olmadığı için ANA ARI GEN TR olarak aşağıdaki yazıyı yazıyoruz.

Muğla İli Arı yetiştiricileri Birliğinin ıslah çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre Amerikan Yavru Çürüklüğüne karşı dirençli olduğu görülmüştür. Genel olarak hırçındır fakat nektar akışının iyi olduğu zamanlarda oldukça sakindir. Kuluçka üretim etkinliği sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde diğer arı ırklarına göre daha yüksektir. Oğul verme eğilimi yüksek olmasına rağmen yine kontrol altında tutulabilir.

Yayılım gösterdiği bölgelerde kışlama yeteneği yüksektir. Şaşırma ve yağmacılık eğilimi düşük, uçuş etkinliği yüksektir. Koloni popülasyon gelişimi, polen toplama ve biriktirme oranı yüksektir. Elverişsiz kurak iklim koşullarına uyumludur.

Muğla Arısı ve Ana Arısının Karakteristik Özellikleri

Muğla arısı ekotipi, yayılma alanı olarak Güney Batı Anadolu’da Muğla ili geneli yayılım alanı olarak bilinir. Karın kısmı geniştir. Kitin rengi koyu olup, skutellum rengi siyahtır. Karın bantları koyu turuncu renginden koyu gri renge kadar değişmektedir. Kıl örtüsü tomentum indeks değeri oldukça geniştir. İşçi arıların ve erken arılarının kıl rengi siyahtır. Dil uzunluğu 6.48 mm ve 6.65 mm aralığındadır.
Muğla Arısı ve Ana Arısı

Bir önceki yazımız olan Macahel Ana Arı başlıklı makalemizde macahel ana arı, macahel ana arı üretimi ve macahel kafkas ana arı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Sedat dedi ki:

  Manisa Alaşehir bölgesinde arıcılık için uygun olan ırk muğla arısı olabilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Sedat, muğla arısı bölgeniz için uygundur çalışma yapabilirsiniz.

 2. Sedat dedi ki:

  Manisa Alaşehir ilçesinde arıcılık yapmak istiyorum hangi ırkı önerirsiniz

  1. Admin dedi ki:

   Sedat, belfast veya muğla arısı ile çalışabilirsiniz.

 3. harun dedi ki:

  osmaniye kadirli bölgesinde hangi arı ırkını tavsiye edersiniz

  1. Admin dedi ki:

   harun, kafkas ve belfast arı ırkları ile çalışabilirsiniz.

 4. ahmet dedi ki:

  herkese selamlar bereketli sezonlar. afyon çay bölgesinde hobi olarak arıcılığa başladım üç kovan muğla ırkı arım var ancak arılarım çok hırçın sakinleştirmek için öneriniz varmı

  1. Admin dedi ki:

   ahmet, karniyol ırkı ana arı alarak arıların ırkını değiştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ