Muğla Arısı ve Ana Arısı

36

Ülkemizde bir çok yörede ve bölgede farklı arı ırkları bulunmaktadır. Şimdi yazımızda muğla arısı ve muğla ana arısı hakkında gerekli bilgiler verip bu arıyı tanıyacağız. İnternette bu konuda tam anlamıyla yeterli bir bilgi olmadığı için ANA ARI GEN TR olarak aşağıdaki yazıyı yazıyoruz.

Muğla İli Arı yetiştiricileri Birliğinin ıslah çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre Amerikan Yavru Çürüklüğüne karşı dirençli olduğu görülmüştür. Genel olarak hırçındır fakat nektar akışının iyi olduğu zamanlarda oldukça sakindir. Kuluçka üretim etkinliği sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde diğer arı ırklarına göre daha yüksektir. Oğul verme eğilimi yüksek olmasına rağmen yine kontrol altında tutulabilir.

Yayılım gösterdiği bölgelerde kışlama yeteneği yüksektir. Şaşırma ve yağmacılık eğilimi düşük, uçuş etkinliği yüksektir. Koloni popülasyon gelişimi, polen toplama ve biriktirme oranı yüksektir. Elverişsiz kurak iklim koşullarına uyumludur.

Muğla Arısı ve Ana Arısının Karakteristik Özellikleri

Muğla arısı ekotipi, yayılma alanı olarak Güney Batı Anadolu’da Muğla ili geneli yayılım alanı olarak bilinir. Karın kısmı geniştir. Kitin rengi koyu olup, skutellum rengi siyahtır. Karın bantları koyu turuncu renginden koyu gri renge kadar değişmektedir. Kıl örtüsü tomentum indeks değeri oldukça geniştir. İşçi arıların ve erken arılarının kıl rengi siyahtır. Dil uzunluğu 6.48 mm ve 6.65 mm aralığındadır.
muğla arısı ve ana arı

guest

36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments