Muğla Arısı ve Ana Arısı

36

Ülkemizde bir çok yörede ve bölgede farklı arı ırkları bulunmaktadır. Şimdi yazımızda muğla arısı ve muğla ana arısı hakkında gerekli bilgiler verip bu arıyı tanıyacağız. İnternette bu konuda tam anlamıyla yeterli bir bilgi olmadığı için ANA ARI GEN TR olarak aşağıdaki yazıyı yazıyoruz.

Muğla İli Arı yetiştiricileri Birliğinin ıslah çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre Amerikan Yavru Çürüklüğüne karşı dirençli olduğu görülmüştür. Genel olarak hırçındır fakat nektar akışının iyi olduğu zamanlarda oldukça sakindir. Kuluçka üretim etkinliği sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde diğer arı ırklarına göre daha yüksektir. Oğul verme eğilimi yüksek olmasına rağmen yine kontrol altında tutulabilir.

Yayılım gösterdiği bölgelerde kışlama yeteneği yüksektir. Şaşırma ve yağmacılık eğilimi düşük, uçuş etkinliği yüksektir. Koloni popülasyon gelişimi, polen toplama ve biriktirme oranı yüksektir. Elverişsiz kurak iklim koşullarına uyumludur.

Muğla Arısı ve Ana Arısının Karakteristik Özellikleri

Muğla arısı ekotipi, yayılma alanı olarak Güney Batı Anadolu’da Muğla ili geneli yayılım alanı olarak bilinir. Karın kısmı geniştir. Kitin rengi koyu olup, skutellum rengi siyahtır. Karın bantları koyu turuncu renginden koyu gri renge kadar değişmektedir. Kıl örtüsü tomentum indeks değeri oldukça geniştir. İşçi arıların ve erken arılarının kıl rengi siyahtır. Dil uzunluğu 6.48 mm ve 6.65 mm aralığındadır.

Önceki İçerikMelez Karniyol Ana Arı
Sonraki İçerik2018 Ana Arı Satışı
guest

36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arif

S.a hocam Niğde bölgesinde Muğla melezi uygunmudur tşk ederim

salih

Sağolun,teşekkürler

salih

Merhaba,biz istanbul da arıcılık yapmaya başladık. Bize Muğla dan, fethiyeden de olabilir arı geldi. fakat şimdi arıcılık yapan bir kişiyle tesadüfen bir sohbetim oldu,muğla fethiye arısı bal yapmaz. arıcılar arıları çoğalsın diye muğla fethiye arısı tercih ederler dedi. doğru mu bu bilgi acaba?

Kemal özdemir

Manisa Demircide rakımı 1400 civarı yüksek bir ilçede yaşıyorum en uygun ırk nedir?

Selahattin

Aydın’ da hangi ırkı önerirsiniz?

Emre

Izmirde hangi ırkı onerirsiniz

Adem

Antalya kaş için hangi ırklar uygundur…

Adem

Hocam Antalya Kaş’ta hangi ırklarla çalışmak uygun olur?

deniz

karniyol anadolu kafkas 🙂