Yaşlı Ana Arı

1

Ana arının yaşlığı bilebilmemiz için bazı etkenleri bilmek gerekiyor. Eğer takibi yapıyorsanız 2-3 yılda bir ana arı değişimi yapılması uygundur. Çünkü yaşlı ana arı artık yumurta atmaz atsa da oğul atma eğilimi gösterecektir. Yaşlı olduğunu anlamak bazı etmenler bulunur.

Yeni ve düzgün kabartılmış peteklere çok fazla miktarda erkek gözü yapılıyorsa. Bu ana ya verimli çiftleşmemiştir yada yaşlanmıştır. Ya da göremediğimiz bir sakatlığı vardır verimli yumurtlayamaz. Aslında bunları arılar değiştirir ama bazende değiştiremez.

1-Ana arı petek gözlerine yumurta atarken boş gözlerin çok olması.
2-Ana arının aptomen kısmının normalden daha uzun olması.
3-Ana arının tüylerinin dökülmesi.
4-Ana arının ayaklarının fazlaça beyaz olması.
5-Siperim kesesinde, döllü yumurtası azalan ananın, normalinden fazla, dölsüz yumurta bırakması vb.

İşte bu yaşlı anaları değiştirmek için şöyle hareket edilir:

1-    Yaşlı ana kovandan alınarak iki parmak arasında ezmek suretiyle öldürülür ve kovanın içine atılır. Böylece yetim kalan kovana ana varsa ertesi gün verilir.

2-    Elde yedek ana arı yok fakat başka kovanlarda oğul hazırlığı olupta ana memesini havi bir çerçeve var ise yetim kovana böyle bir çerçeve vererek anaya kavuşması temin edilir.

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet muhammed sarı
Ahmet muhammed sarı
10 Şubat 2016 23:20

Merhabalar ALLAH muafk etsin ben rizede zaman yazıyorum rızık mesleğine yeni girdik size göre acemi siliniz fakat VEB sitesi konuşun birikim var sitenizi birazdan profosyonel kişiler yaparsa daha çok noktalara saglikliulasirsiniz bilirsiniz artar kolay gelsin nisan da bır 7 çerçeve ari almayi düşünüyorum kanıyor cinsi