Yığılca Ana Arısı

132
yığılca ana arısı

Yığılca ana arısının üretimi Düzce’nin Yığılca bölgesinde üretim yapmaktayız. Adını yığılca bölgesinden alan bu arı damızlık olarak üretmekteyiz. Ana arılar çifleşip yumurta atması bölge şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu süre daha erkende olabilir ve daha geçte olmaktadır. Ana arılar işaretli olup bu yılın yeni anasıdır. Kargo kayıpları ve zararları tarafımıza ait olmaktadır. Analar yumurta atması garantidir.

Yığılca ana arısı olarak iki çeşit üretimimiz vardır;

Birincisi, yığılca ilçesinde bulunan yerde damızlık ana arı üretimi yapmaktayız.
İkincisi ise, yığılca ilçesinden farklı bir bölgede damızlık yığılca ana arılarından larva transferi ile elde etmiş olduğumuz f1 ana arılardır. Ana arı sipariş formunu doldururken orada bu ayrıntıyı görebilirsiniz.

Yığılca arısı hakkında daha fazla bilgi vermek gerekirse;

Batı Karadeniz Bölgesi Balarısı (Apis mellifera L.) Populasyonun Morfolojik Özellikleri isimli bildirisinde Yığılca arısının scutellum renginin sıfıra yakın olması ile diğer bal arısı populasyonlarından ayrıldığı bildirilmiştir. Diğer bazı araştırıcılarda yayınlarında Yığılca arısının farklı bir ekotip olduğundan söz etmektedir. Araştırma sonuçlarının yayınlanması ile literatürlere giren Yığılca ekotipi yüksek bal verimi ile Türkiye arıcılığına ümidi olara gösterilmektedir. Türkiye’nin 56 farklı lokasyonundan örnek alarak yaptığı araştırmada Yığılca arısı vücut iriliği ve organlarının uzunlukları bakımından diğer illerin arı popülasyonlarından farklı bulunmuştur. Yığılca arısının ön kanat uzunluğu ortalama 9.30; arka kanat uzunluğu ortalama 6.60 çıkmıştır. Bacak karakterlerinden Femur uzunluğu * 2.81 Tibia uzunluğu *3.23, Basitarsus uzunluğu*2.18, Basitarsus genişliği* 1.20. olarak bulunmuştur.

Yığılca ekotipi yüksek bal verimi ile Türkiye arıcılığına ümit vaad ediyor. Çalışkan , kışa dayanıklı, diğer ekotiplerin 3 katı bal verimine sahip. Gelecekteki ıslah ve seleksiyon çalışmaları için ümit vaadediyor. Yığılca Ekotipi Saklı kent Yığılca’nın il merkezine çok uzak olması yollarının bozuk olması nedeniyle bu ilçeye dışardan göçer arıcı girişi söz konusu olmamıştır. Modern hayatın henüz uğramadığı Yığılca’da tıpkı insanı gibi doğanın ve arılarının dahomojen yapısı bozulmamıştır. Yığılca arısının Anadolu ve Kafkas arısına göre 3 katı daha fazla bal verimine sahip olduğu görülmüştür.


ana-ari

132 Yorumlar

 1. Merhaba Arımızı kışlık olarak 1000 rakım civarı kışlayıp ilkbahar sonu 1300 Temmuz 1800 rakıma yaylaya çıkarıyoruz bu bölgeye uygun damızlık ana alıp kendi F1 lerimi üretmek istiyorum. Hangi ana arı ile çalışmam uygun olur.

 2. Sivas tan selamlar admın , 3 adet arım var ikisi (kafkas)oldukça sakin hiç sıkıntı yok fakat 3. sü aşırı saldırgan kurşun gibi çarpıyorlar cinsinin ne olduğunu da bilmiyorum açıkçası(belki de bu da kafkas aldığım arıcı farklı cinste arılar olduğunu söyledi belfast olabilir). Sorum şudur tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum bu hırçın olan 3 numaralı arının anasını satın almayı düşündüğüm kafkas arı ile değiştirsem arının sakinlik durumu değişir mi? Bir diğer sorum anayı ne zaman değiştirmeli ( şu mevsimde bal geldiği için soruyorum sıkıntı olur mu) bir diğer sorum sipariş geçsem kaç gün içinde ulaşır. Saygılar….

  • Fuat, tabi ki ana arıyı değiştirdiğiniz zaman 1 ay gibi bir zaman sonra arı sakinleşebilir. Şuanda da değiştirebilirsiniz veya bal bittikten sonra da değişim yapılır. Sipariş verdikten 1-2 gün içinde veya aynı gün kargoya veriyoruz. Ama önümüz hafta bayram olduğu için bir sonraki hafta veririz ilk gün.

 3. Selam un aleykum .bugün posta hesabına 2 adet yığılma ana ait için ödeme yaptım .bu günlerde internetin sıkıntılı olduğu için tel.sen msj la bilgilendirirseniz sevinirim.
  Ne zaman karşıya verebilirsiniz.bana ne zaman ulaşılır.tesekkurler

 4. ABD de aricilik yapmaktayim.Kralice arinin Yurtdisina cikisina izin veriliyormu
  Bir de adini TURK arisi diye degistirmek gerek.Yakinda burda Yunanlilar bu yunan arisi diye tutturur.Yigilcayi ingilizcede telafuz bile edemezler en iyisi Turk arisi deseniz iyi olur buna universiteler mi bakanlikmi karar verir bilmiyorum.Yurtdisina cukarmak yasalsa ben ABD ye kargosuz gelen biriyle aldiririm.fiyati kac TL acaba.

 5. hocam 5 adet denemek için belfakslarınızdan aldım birde yeni 5 adet yığılca siparişi verdim.acaba bu ırkların ogula gitme durumları nasıl daha önce italyan denedim ogul yönünden çok iyiydi bunlar hakkında bilgiverirseniz sevinirim

 6. Öncelikle iyi günler.
  yaklaşık 10 gündür 7 kovan anadolu arımız var. bundan önce babam arıcılıkla uğraştığı için az çok anlıyorum diyebilirim.
  söz konusu arılar şu anda kahramanmaraş andırın ilçesinde üçgülde. sanırım buradanda oynatmam gibi duruyor.
  kışın Osmaniye kadirli ilçesine götüreceğiz.
  kışın kadirli ilk baharda andırın veya daha yüksek yaylalıklara uyum sağlayacak cins tavsiye edebilirmisiniz. rakım tahmini yazı mevsimi için 900-1400 m arasındadır. kışında zaten kadirlide olacak.
  şimdiden teşekkür ediyorum
  kolay gelsin.

 7. merak ettiğim bir konu var karniyol ırkına yığılca ana arı versek koloni kabul edermi ayrıca doğacak yeni yığılca ırkında herhangi bir bozulma olurmu .çevremde karniyolun kendi ırkından olsa dahi yeni ana arıyı kabulde zorlandığına dair konuşmalar duyuyorum

 8. Antalyada yerli ırkla arıcılık yapıyoruz.. Yazın (Nisan Ekim arası) yaylaya (1800 rakım) çıkarıp, Kışın (kasım mart arası) deniz seviyesine indiriyoruz. Son yıllarda Yerli ırk verimliliği düştü. Hangi ırka geçiş yapmalıyız.

   • İtalyan ana arının Yağmacılığa yatkın olduğuna ilişkin yazılar okumaktayım. Doğruluğunu bilmemekle birlikte; çevre arıcılara zarar vermekte istemiyoruz. Sitenizdeki yazılardan okuduğum kadarıyla sahil kesimlerine uygun olarak Yığılca ana arısı ve Belfast ana arısının da iklime uygun olacağını düşünmekteyim. Bu halde yıl kaybı olmaması için doğru tercih yapmamız gerekiyor.

    Yazılanlardan anladığım kadarıyla;
    İtalyan iklime en uyumlu olarak gözükmekte. Ayrıca mevcut yerli ırkların uysallaşması için birkaç italyan kovanının bulunması gerekiyor gibi.

    Yığılca bal üretimi bakımından daha verimli, ancak akdeniz ikliminde denendiğine ilişkin bir kayıt bulamadım.

    Belfast ise ilk yıllar çok verimli olmakla birlikte devamlılığı yok gibi.

    Acaba bu üç ırkdan kombine yapıp, denemem mi gerekli?
    Okuduklarımı yanlış anladıysam düzeltiniz ve değerli tecrübelerinizle iklime uygun doğru tercihin ne olabileceği noktasında yardımcı olmanızı rica ederim.

    • Ali, ana arılar hakkında yazmış olduklarınız genel olarak doğrudur. Karışım olarak hangi ırkın oraya uyum sağladığını öğrenebilmek adına olabilir. Ama hangi ana arının bölgenize uygunsa o ırk ile yola devam etmek en doğrusudur.

 9. Arı lardan birisi geldi ama ne karniyol nede Yığılca yazmıyor cihan beylede gorustum geri dönüş yapacaktı henüz dönmedi acaba bana gelen Arının çeşidi nedir. Diğer ariyi yarın gönderirseniz sevinirim kovanim anasız suan iyi çalışmalar. …

 10. Kolay gelsin pazartesi gönderdiğiniz ari çarşamba elimde oldu kovan daki arılar karniyol kesti şimdi ariyi ikiye bölecem öyle deneyecem bir adet karniyol bir adet Yığılca gonderebilecekmisiniz. Birde Arıcı arkadaşlar döllenmemis bey olur sa keser diyorlar. Pazartesi sabah erkenden gönderebilirsiniz sevinirim pazartesi sabah erkenden çıkaracam ücreti Yığılca da umarım gönderim yaparsanız rica etsem iyi çalışmalar. Birde anaların üzerine irklarini yazarsaniz sevinirim bilmek için

  • ismail, tabiki bir adet karniyol ve bir adet yığılca gönderebiliriz, ödemeyi yaptıktan sonra lütfen bilgi veriniz. Eğer kovan çok güçlü ise ana arıyı kesebilirler. Güçlü ise ana arıyı öyle bırakın hiç telli kısmıda açmayın 1-2 gün o şekilde dursun daha sonra telli kısmı açın arılar keki yiyerek kabul etsinler. Ana arıyı kabul ettikten sonra şuruplama yapın. Ana arı kafeste iken şurup vermeyin.

 11. MERHABALAR RAKIM 1300 İKİ ADET 600-700 RAKIMDA BULUNAN GÖLÜMÜZDEN DOLAYI KIŞLARI ESKİSİ GİBİ SEERT DEĞİL. ARI SOĞUKTAN DEGĞİL VARAO RUTUBETTEN ÖLÜR DİYOR ARICILAR SOĞUKTAN ARI ÖLMEZ DİYORLAR. BUNUN ÜZERİNE 4 ADET ARI İLE ÇALIŞMAK İSTİYORUM 4 ÜDE BİRBİRİNDEN FARKLI VERİM OLARAK HANGİSİNDEN YARARLANIRIM BİR BİLGİNİZ VARMIDIR? YIĞILCA DİĞERLERİNE GÖRE EN İYİSİ GÖSTERİLİYOR DORUMUDUR. SAKİN BİR ARIMIDIR? İSTEKLERİM > 1.KARNİYOL 2.BELFAST 3. YIĞILCA 4. KAFKAS VEYA ANADOLU ARISI > BU SAYDIKLARIMDAN BİRER ADET ALIP DENEME YAPMAMAMI MI ÖNERİRSİNİZ YOKSA TEK TİPLE ÇALIŞMAM DAHAMI DOĞRU OLUR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM 15 AĞOSTOSDAN SONRA SİPARİŞ VERSEM ELİNİZDE ARI OLUR DİMİ SAYGILARIMLA İYİ ÇALIŞMALAR…..

  • ERMENEKLİ, tabi ki ağustos ayı içeresinde de ana arı satışlarımız devam ediyor. Hatta Ekim ayına kadar hava şartlarına bağlı olarak devam edecektir. Eğer hangi ırkın bölgenize uyumlu olduğu konusunda fikir sahibi değilseniz bütün ırklardan alıp denemenizde fayda var ama çevrenizdeki arıcıları bir kontrol edin kim hangi ırkla çalışıp verim alıyor onların görüşlerine önem veriniz. Ayrıca yığılca ana arısı en az 5 adet sipariş olmak zorundadır. Ama diğer ırklar ilgili olarak her birinden birer adet gönderebiliriz.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here