Kılıç Ana Arısı

Kılıç Ana Arısı

Kılıç Ana Arısı (Kılıç Arı)

Ülkemizde bir çok arı ırkına rastlamak mümkündür. Bunlardan birisi olan kılıç arısı da ülkemizde bazı illerde ağırlık olarak faaliyet göstermiştir. Sizlere kılıç arı hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Kılıç ana arısı,  ülkemizde bulunan Anadolu arısı’nın bir farklı ekotipi olup; 1960 yıllarda Almanlar tarafından ülkemizden götürülüp, diğer arı ırkları ile melezlenerek, bol bal verimli, hastalıklara dayanıklı arı tipleri geliştirilmiştir. Aslında kılıç arısı; bol bal verimi olan, soğuk iklime ve kuraklığa dayanıklı ayrıca oldukça güzel bir arı ırkı olarak bilinmektedir. Bazı arıcılar kılıç arısının saldırgan olduğunu ifade etmiştir. Saldırgan olması bir arının iyi bir arı ırkı olmayacağını göstermez. Eğer yöreniz için uygunsa kılıç arısı ile çalışmak en doğru isabet olacaktır.

Ulaşımın artması ile birlikte gezginci arıcılığın yayılması nedeniyle varoa gibi bulaşıcı hastalığın bu arı ırkını, 1980 yıllarda yok etmiştir. Ülkemizden götürülen bu tabi varlığımız ne yazık ki, geri alınamamıştır. En son kılıç arısı üzerine araştırma yapan Ahi Evran Üniversitesi ve Kırşehir arı yetiştiricileri birliğinin müşterek çalışmaları sonucunda, Anadolu’muzun ücra bir köyünde bu arıya rastlanılmış ve koruma altına alınmıştır. Bu arı ırkı yeniden üretilip, arıcılarımıza dağıtımı yapılmaya başlanmıştır. Yok olmak üzere olan kılıç ana arı ile ilgili çalışma yapan ve emeği geçen insanlara arıcılık adına teşekkürü bir borç bilmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Melez Karniyol Ana Arı başlıklı makalemizde melez ana arı ve melez karniyol ana arı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Salih dedi ki:

  Bu ari ırkını nasıl temin edebiliriz salih.f@windowslive.com bilen varsa yaza bilir mi tesekkurler

 2. Hakan dağlı dedi ki:

  Biz yıllardır şehir efsanesi gibi bu arının ismini duyarız ama hiç görmedik. Rica etsek kitin dokusu boyu ağız yapısı gibi teknik özelliklerini belirterek bize nasıl temin edebileceğimizi de yazarmısınız?

  1. Admin dedi ki:

   Hakan dağlı, şuanda kılıç ana arı üretimi yapmıyoruz bilgi amaçlı paylaştık olursa yine sitemiz üzerinden sizler duyurmaya çalışacağız.

 3. TALHA BAYRAKTAR dedi ki:

  bende kılıç arıvar.ilk arıcılığa başladığımda kasfas melezi diye almıştım.çok çalışkan bir okadar ağrasif bir arı.ben ankara dayım kışı çıkarması hastalıkları gerçekten iyi dayanıklı afedersiniz köpek gibi :).belkfas arımvar dumanı görünce kaçıyor ama kılıç öyle değil.anlatılgığı gibi melez bir arı ırkı.

 4. ömer dedi ki:

  dedem anlatırdı arısı varken kılıç arısı sepete yuvarlak değil de uzunlamasına yaparmaşı balı. ondan anlarlarmış kılıç arısı olduğunu

 5. tolga kara dedi ki:

  Mrb kılıç arısı kılıç anası edinip bizlere ulaştırma imkânınız yokmu ben kendi ülkemizde ki yok olmaya yüz tutmuş arılarımızı çoğaltılmasını yaygınlaştırılmasını bizlerin satın alma imkanımızın olmasını istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   tolga kara, dediğiniz şekilde var olan arı ırkları üzerine çalışmalarımız bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZ