Kılıç Ana Arısı

21

Kılıç Arısı; Ülkemizde bir çok arı ırkına rastlamak mümkündür. Bunlardan birisi olan kılıç arısı da ülkemizde bazı illerde ağırlık olarak faaliyet göstermiştir. Sizlere kılıç arı hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Kılıç ana arısı,  ülkemizde bulunan Anadolu arısı’nın bir farklı ekotipi olup; 1960 yıllarda Almanlar tarafından ülkemizden götürülüp, diğer arı ırkları ile melezlenerek, bol bal verimli, hastalıklara dayanıklı arı tipleri geliştirilmiştir. Aslında kılıç arısı; bol bal verimi olan, soğuk iklime ve kuraklığa dayanıklı ayrıca oldukça güzel bir arı ırkı olarak bilinmektedir. Bazı arıcılar kılıç arısının saldırgan olduğunu ifade etmiştir. Saldırgan olması bir arının iyi bir arı ırkı olmayacağını göstermez. Eğer yöreniz için uygunsa kılıç arısı ile çalışmak en doğru isabet olacaktır.

Ulaşımın artması ile birlikte gezginci arıcılığın yayılması nedeniyle varoa gibi bulaşıcı hastalığın bu arı ırkını, 1980 yıllarda yok etmiştir. Ülkemizden götürülen bu tabi varlığımız ne yazık ki, geri alınamamıştır. En son kılıç arısı üzerine araştırma yapan Ahi Evran Üniversitesi ve Kırşehir arı yetiştiricileri birliğinin müşterek çalışmaları sonucunda, Anadolu’muzun ücra bir köyünde bu arıya rastlanılmış ve koruma altına alınmıştır. Bu arı ırkı yeniden üretilip, arıcılarımıza dağıtımı yapılmaya başlanmıştır. Yok olmak üzere olan kılıç ana arı ile ilgili çalışma yapan ve emeği geçen insanlara arıcılık adına teşekkürü bir borç bilmeliyiz.

guest
21 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet Can Alıcıkuş
Mehmet Can Alıcıkuş
10 Şubat 2021 17:20

Arkadaşlar boşuna sokuyor diye yakinmayin. Elinizdeki nimetin değerini bilin bende bı arı var koruksuz maskesiz çalışıyorum isteyene videosunu atarım. Eğer ana değişiminde bulunmak isteyen varsa kesinlikle kılıç arisiyla en kısa sürede degisirim. Amasyadayim değişmek isteyenler lütfen msj atsın. Ama göndereceğiniz ana arı 100 metreden kimseyi geçirmeye ek.

Ozgur
Ozgur
22 Ocak 2021 03:53

bende birtane var isteyenler varsa 6 cerceve 500 verebilirim. Yer mugla.

Ugur Ayfin
Ugur Ayfin
21 Temmuz 2019 16:38

Bu gun kovani actim maskenin her yeri igne dolu.

Mahmut
Mahmut
18 Haziran 2019 21:51

Merhaba ben bu yıl yani 2019 yılı itibari arıcılığa başladım. Yorumları okudum anlatılanların tümü benim arıyı anlatıyor. Çok agrasif, saldırgan, dumandan çekilmiyor, arılığı dumanla doldurdum yinede bana saldırdı. Kızınca peşini bırakmıyor, bahçenin dış kapısına kadar kovalıyor. Bu arıları alırken Anadolu arısı diye aldım. Bu günde yine her yerimi soktu.

özkan
özkan
05 Mart 2018 21:33

Bende de var kılıç arı ama çok saldırgan kolay kolay ölmüyor.Körüğe saldırıyor dumandan etkilen miyor.

zeki
zeki
05 Ocak 2018 18:52

KILIÇ ARISI İSTİYORUM cptcambaz65@gmail.com yazarsanız sevinirim

Tolga KARA
Tolga KARA
23 Kasım 2017 16:15

Teşekkür ediyorum sizler bu işin içerisindesiniz yapsanız yapsanız bu işi siz yapacaksınız bizim yerli ırklarımız yok olmasın. Bizim anadolu arımız almanyaya ve diğer ülkelere götürülüp ıslah çalışmaları yapılmış çok verimli sonuçlar almışlar anadolu arımız bizim arımız en iyi ARI

tolga kara
tolga kara
19 Kasım 2017 19:35

Mrb kılıç arısı kılıç anası edinip bizlere ulaştırma imkânınız yokmu ben kendi ülkemizde ki yok olmaya yüz tutmuş arılarımızı çoğaltılmasını yaygınlaştırılmasını bizlerin satın alma imkanımızın olmasını istiyorum

ömer
ömer
22 Mayıs 2017 16:02

dedem anlatırdı arısı varken kılıç arısı sepete yuvarlak değil de uzunlamasına yaparmaşı balı. ondan anlarlarmış kılıç arısı olduğunu

TALHA BAYRAKTAR
TALHA BAYRAKTAR
21 Aralık 2016 13:42

bende kılıç arıvar.ilk arıcılığa başladığımda kasfas melezi diye almıştım.çok çalışkan bir okadar ağrasif bir arı.ben ankara dayım kışı çıkarması hastalıkları gerçekten iyi dayanıklı afedersiniz köpek gibi :).belkfas arımvar dumanı görünce kaçıyor ama kılıç öyle değil.anlatılgığı gibi melez bir arı ırkı.

Hakan dağlı
Hakan dağlı
22 Temmuz 2016 08:58

Biz yıllardır şehir efsanesi gibi bu arının ismini duyarız ama hiç görmedik. Rica etsek kitin dokusu boyu ağız yapısı gibi teknik özelliklerini belirterek bize nasıl temin edebileceğimizi de yazarmısınız?

Ercan geçim
Ercan geçim
Yanıtla  Admin
07 Ağustos 2018 00:06

Bende var almak istersen fakat çok çok aşırı saldırgan bir ırk çok iyi bal ve yavru yapıyor

Emrullah çetin
Emrullah çetin
Yanıtla  Ercan geçim
12 Ocak 2020 11:42

6 petekli bir kovan kaç para acaba

Musa Halaçoğlu
Musa Halaçoğlu
Yanıtla  Ercan geçim
08 Mayıs 2021 00:44

Ercan bey kilic ana ari satiyormusunuz

Salih
Salih
17 Haziran 2016 02:39

Bu ari ırkını nasıl temin edebiliriz salih.f@windowslive.com bilen varsa yaza bilir mi tesekkurler