Kılıç Ana Arısı

13

Kılıç Arısı; Ülkemizde bir çok arı ırkına rastlamak mümkündür. Bunlardan birisi olan kılıç arısı da ülkemizde bazı illerde ağırlık olarak faaliyet göstermiştir. Sizlere kılıç arı hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Kılıç ana arısı,  ülkemizde bulunan Anadolu arısı’nın bir farklı ekotipi olup; 1960 yıllarda Almanlar tarafından ülkemizden götürülüp, diğer arı ırkları ile melezlenerek, bol bal verimli, hastalıklara dayanıklı arı tipleri geliştirilmiştir. Aslında kılıç arısı; bol bal verimi olan, soğuk iklime ve kuraklığa dayanıklı ayrıca oldukça güzel bir arı ırkı olarak bilinmektedir. Bazı arıcılar kılıç arısının saldırgan olduğunu ifade etmiştir. Saldırgan olması bir arının iyi bir arı ırkı olmayacağını göstermez. Eğer yöreniz için uygunsa kılıç arısı ile çalışmak en doğru isabet olacaktır.

Ulaşımın artması ile birlikte gezginci arıcılığın yayılması nedeniyle varoa gibi bulaşıcı hastalığın bu arı ırkını, 1980 yıllarda yok etmiştir. Ülkemizden götürülen bu tabi varlığımız ne yazık ki, geri alınamamıştır. En son kılıç arısı üzerine araştırma yapan Ahi Evran Üniversitesi ve Kırşehir arı yetiştiricileri birliğinin müşterek çalışmaları sonucunda, Anadolu’muzun ücra bir köyünde bu arıya rastlanılmış ve koruma altına alınmıştır. Bu arı ırkı yeniden üretilip, arıcılarımıza dağıtımı yapılmaya başlanmıştır. Yok olmak üzere olan kılıç ana arı ile ilgili çalışma yapan ve emeği geçen insanlara arıcılık adına teşekkürü bir borç bilmeliyiz.

ana-ari

13 Yorumlar

    • zeki, malesef kılıç arısı ile ilgili şuanda satışımız yoktur sadece bilgi amaçlı paylaşılmıştır ilerleyen zamanlarda olursa yine sitemizde konu hakkında ilan yaparız.

  1. Teşekkür ediyorum sizler bu işin içerisindesiniz yapsanız yapsanız bu işi siz yapacaksınız bizim yerli ırklarımız yok olmasın. Bizim anadolu arımız almanyaya ve diğer ülkelere götürülüp ıslah çalışmaları yapılmış çok verimli sonuçlar almışlar anadolu arımız bizim arımız en iyi ARI

    • Tolga KARA, kesinlikle bu konuda haklısınız her arıcı bulunduğu yöredeki arı ile çalışıp ve arı ile ilgili vatandaş ve devlet kurumları paylaşmalıdır.

  2. Mrb kılıç arısı kılıç anası edinip bizlere ulaştırma imkânınız yokmu ben kendi ülkemizde ki yok olmaya yüz tutmuş arılarımızı çoğaltılmasını yaygınlaştırılmasını bizlerin satın alma imkanımızın olmasını istiyorum

  3. dedem anlatırdı arısı varken kılıç arısı sepete yuvarlak değil de uzunlamasına yaparmaşı balı. ondan anlarlarmış kılıç arısı olduğunu

  4. bende kılıç arıvar.ilk arıcılığa başladığımda kasfas melezi diye almıştım.çok çalışkan bir okadar ağrasif bir arı.ben ankara dayım kışı çıkarması hastalıkları gerçekten iyi dayanıklı afedersiniz köpek gibi :).belkfas arımvar dumanı görünce kaçıyor ama kılıç öyle değil.anlatılgığı gibi melez bir arı ırkı.

  5. Biz yıllardır şehir efsanesi gibi bu arının ismini duyarız ama hiç görmedik. Rica etsek kitin dokusu boyu ağız yapısı gibi teknik özelliklerini belirterek bize nasıl temin edebileceğimizi de yazarmısınız?

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here