Ana Arı Memesi Nedir

31

Anasız kalan arı kolonisinin yeni ana arı meydana getirmek için yapmış olduğu, işaret parmak büyüklüğündeki çıkıntıya ana arı memesi denilmektedir. Acemi ve profesyonel bir çok arıcı çerçeveleri kontrol ederken mutlaka böyle bir görüntü ile karşılamıştır. Peki böyle bir durumda ne yapmamız gerekir bunu üzerine bir kaç bir şey yazmak istiyoruz. Ana arı memesi iki türlü şekilde meydana gelmektedir. Birincisi, arının kendi kendine meme yapması, ikincisi ise arıcı tarafından arıya ana arı memesi yaptırılmasıdır.

Arının Kendi Kendine Ana Arı Memesi Yapması; Eğer koloni içinde ana arı yaşlı, ana arı öldüyse veya koloni oğula gidecekse yeni ana arı yama ihtiyacı doğacaktır. Bu üç seçenek karşısında işçi arılar tarafından ana arı memesi yapılarak koloniye yeni kraliçe arı oluşmasını sağlamaktadırlar.

Arıcının Arıya Ana Arı Meme Yaptırması; Arı bölmelerinde ve ana arı kayıplarında arıcımız yeni ve günlü yumurtalı çerçevelerden işçi arıların ana arı memesi yapmasını sağlayarak kovana yeni ana arı kazandırmış oluruz. Eğer ana arı alamayacaksanız bu şekilde ana arı yapabilirsiniz. Tabi bunu yaparken ana arının meme yapması ve memeden çıkıp ardından çiftleşme süreci uzun bir zaman alacağı için her zaman yeni ana arı edinmek daha kolay ve pratik olmaktadır.

Ana Arı Memesi Nasıl Yapılır: Genel olarak daha önceki ana arı tarafından çerçeve gözlerine bırakılan yumurtaların daha fazla arı sütü ile beslenerek buradaki daha fazla süt durumu diğer işçi arılara göre fazla beslenmesi durumunda ana arı memesi halini almaktadır. İşçi arılar tarafından kovan içinde ana arının yokluğunu hissetmeleri durumundan hemen ana arı memesini örmeye başlayacaklardır. 3-4 gün için bu günlü yumurtalardan ana arı memesi yapar yaklaşık 9-10 gün sonra ana arı bunlardan çıktıktan sonra 3 ile 5 gün içinde çiftleştikten sonra ana arı yumurta atmaya başlar.

Yine ana arı memesi nedir hakkında sorularınız olursa bizlere Yorumlar kısmından sorarsanız cevaplayacaktır.

guest
31 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
FERHAT ŞİRİN
FERHAT ŞİRİN
29 Eylül 2020 16:16

kovanda ana arı mevcut. günlük , haftalık ve kapalı yavrulu yumurta da mevcut. 6 çerçeve arısı var. ve 8-10 adet ana memesi takmış.
not: günlük yumurtalar düzenli fakat ana arı yavaş hareket ediyor. ayrıca takılan memeler kapalı ve hepsi çerçevenin alt kısmında.
benim fikrim ana yaşlı ve yenilemek istiyor. ama aklıma takılan şu ; neden 8-10 adet meme takıyor?

İbrahim
İbrahim
17 Temmuz 2020 13:39

Arilarimi böldüm günlük yumurtali petekte verdım hala meme yapmadılar sebebi neolabılır sizcre saygılar

gökhan
gökhan
05 Temmuz 2020 02:49

kovanlarımı başka yete taşıdım eski yerinde 4 boş kovan bıraktım hepsinde az birşey arı var anasız ne yapacağım.birde kovanlarım hep meme yapıyor gördüğümü kesiyorum.ama çok oğlumla kaçırdım.oğul verdirmemek için ne yapmalıyım

sahin
sahin
Yanıtla  Ana Arı Gen
24 Temmuz 2020 03:31

meme yapıyorsa kovan anası yoktur yadana hastadır ölmek üzeredir.arıların yaptığı memeye dokunma o memenin içinde kreliçe yumurtası vardır. memenin içinden çıkacak yeni anayla kovanın anası olur. yani meme görduyseniz ordanyeni bir ana doğacak demektir.

SEZGİN GÜLNAZ
SEZGİN GÜLNAZ
30 Mayıs 2020 15:35

Benim kovanım 1 aydır anasız kaldı, hazır ana ve meme kabul ettiremedim. Yalnız sadece günlük yumurtalı petek verdim arı 3 çıta. 12 ve 13 günde ana gördüğümde diğer memeleri bozmalımıyım. Yoksa kendi haline bıraksam kendisi belirlese anasını bir sıkıntı OLURMU?

Hasan ayçiçek
Hasan ayçiçek
17 Mayıs 2020 01:44

Merhaba arıya kat atıktan sonra katta ana memesi yaptı katla beraber arı rahatlamasına rağmen ana memesi yapması nedeni nedir

Hasan ayçiçek
Hasan ayçiçek
Yanıtla  Ana Arı Gen
25 Mayıs 2020 00:55

Kat atarken ızgara koyduğum için kuluçkalıkLa bağlantı kesildiği için ana memesi yaptığını düşündüm böyle durumlarda ızgaradan kaynaklanırmı

Mehmet
Mehmet
18 Eylül 2019 23:58

Ana ariyi yeni degistirdim ama petegin orta ve alt kisimlarinda petegin ustunde kabartmalar var neden olabilir

ercan
ercan
12 Haziran 2019 02:25

benim amatör olarak ankara mamak ilçesinde anadolu cinsi 4 kovan arım var
size bir kaç sorum olacak
1- meme ne zamana kadar verir
2-oğul ne zamana kadar olur
3-kat ne zamana kadar atılabilir
4- kat atılmış arıyı her kontrol ettiğimizde altı da kontrol etmelimiyiz ve arı alta meme yaparmı?
sevgiler saygılar

Ercan
Ercan
Yanıtla  Ana Arı Gen
13 Haziran 2019 14:05

Teşekkür ederim
1. Soruda aslında oğul verme için ana arıyı ne zamana kadar yaparlar demiştim ana arının çıktığı zaman dilimi değil,
2- kovandan oğul ne zamana kadar çıkar derkende; örnek eylülde hala oğul gidermi, böyle bir risk var mı,

Hakkı akgün
Hakkı akgün
29 Nisan 2019 20:51

Uşaktan selam bir yıldır hobi olarak arı besliyorum çok keyif alarak ilgileniyorum size danışmak istediğim konu, 2 inci kovanımızda ana arı gözükmüyor yalnız 3 adet arı memesi gördüm bu gün kovanda tahmini 200 kadar arı var ana arı beslemeye yeterli midir bu arada bire bir şerbetle takviye ediyorum saygılar.

esra
esra
25 Mart 2019 13:54

Yorum:Arılarda neden sıvrı sekılde meme olur bu neden kaynaklanıyorum

Tarık
Tarık
24 Mart 2019 16:53

Bir çıta ari ana yapalirmi

haliltekin
haliltekin
28 Eylül 2017 16:06

anlayamadığım şey bazen izliyorum kişiler korunaksız olmasına rağmen arı zarar vermiyor benim ise korunaklı olmasına rağmen deri eldivenden bile zarar veriyor neden acaba

haliltekin
haliltekin
28 Eylül 2017 16:01

ben yeni arıcıyım 10 kovan arım var arı allerjim var 3 yıldır tedavi görüyorum öldürücü boyutta tedavi süresi devam ediyor bu esnada bir kaç kez arı sokması sonucu vücudum bir reaksiyon göstermedi daha uysal olan karniyol arıdan arı üretmek istedim koloniyi kaybettim Bir hobi arı benim için

haliltekin
haliltekin
28 Eylül 2017 15:55

ana arının yetiştirilmesi hakkında ki vermis olduğunuz bilgiler doyurucu fakat yine de arıyı ana arı yaptırmak zaman kaybına neden oluyor

ali yiğit yıldız
ali yiğit yıldız
26 Haziran 2017 23:51

Nusret beyin asıl sorusu, kovan nasıl anasız kaldı. son kalan ana çiftleşme uçuşuna çıktığında başına kaza gelebilir. bu nedenle bu konuda tedbirli davranmalı yedek ana yada meme bulundurmalısınız. bu ihtimal bende 1/10 oranında başıma geliyor. saygılar.

Nusret Yılmazer
Nusret Yılmazer
21 Haziran 2017 17:07

Bölünen arıya meme yaptırılıp ana arı üretilir. Ancak bu kovanda birden fazla meme yapılıyor. Ve günlüklerden çıkan yeni yavrualrı alarak oğula da gidebiliyor. Benim başıma geldi. Böldüğüm arıda 4- 5 adet ana arı memesi vardı. İki ana arıyı da kovanda gördüm. Henüz çıkmamış 3 meme daha vardı. Bir kaç gün sonra baktığımda kovanda ana arı yoktu. Çıkan yeni yavrularla birlikte oğula gitmişler.
İlginç olan kovanın kraliçesiz kalamkalmışolmasıydı. Bu nasıl ve dneden oldu anlayamadım. Bilgi verirseniz, beni aydınlatırsanız sevinirim. Bir de bunu önlemeknin yolu var mdıır?