Ana Arı Memesi Nedir?

Ana Arı Memesi Nedir?

Ana Arı Memesi Nedir?

Anasız kalan arı kolonisinin yeni ana arı meydana getirmek için yapmış olduğu, işaret parmak büyüklüğündeki çıkıntıya ana arı memesi denilmektedir. Acemi ve profesyonel bir çok arıcı çerçeveleri kontrol ederken mutlaka böyle bir görüntü ile karşılamıştır. Peki böyle bir durumda ne yapmamız gerekir bunu üzerine bir kaç bir şey yazmak istiyoruz. Ana arı memesi iki türlü şekilde meydana gelmektedir. Birincisi, arının kendi kendine meme yapması, ikincisi ise arıcı tarafından arıya ana arı memesi yaptırılmasıdır.

Arının Kendi Kendine Ana Arı Memesi Yapması; Eğer koloni içinde ana arı yaşlı, ana arı öldüyse veya koloni oğula gidecekse yeni ana arı yama ihtiyacı doğacaktır. Bu üç seçenek karşısında işçi arılar tarafından ana arı memesi yapılarak koloniye yeni kraliçe arı oluşmasını sağlamaktadırlar.

Arıcının Arıya Ana Arı Meme Yaptırması; Arı bölmelerinde ve ana arı kayıplarında arıcımız yeni ve günlü yumurtalı çerçevelerden işçi arıların ana arı memesi yapmasını sağlayarak kovana yeni ana arı kazandırmış oluruz. Eğer ana arı alamayacaksanız bu şekilde ana arı yapabilirsiniz. Tabi bunu yaparken ana arının meme yapması ve memeden çıkıp ardından çiftleşme süreci uzun bir zaman alacağı için her zaman yeni ana arı edinmek daha kolay ve pratik olmaktadır.

Ana Arı Memesi Nasıl Yapılır: Genel olarak daha önceki ana arı tarafından çerçeve gözlerine bırakılan yumurtaların daha fazla arı sütü ile beslenerek buradaki daha fazla süt durumu diğer işçi arılara göre fazla beslenmesi durumunda ana arı memesi halini almaktadır. İşçi arılar tarafından kovan içinde ana arının yokluğunu hissetmeleri durumundan hemen ana arı memesini örmeye başlayacaklardır. 3-4 gün için bu günlü yumurtalardan ana arı memesi yapar yaklaşık 9-10 gün sonra ana arı bunlardan çıktıktan sonra 3 ile 5 gün içinde çiftleştikten sonra ana arı yumurta atmaya başlar.

Yine ana arı memesi nedir hakkında sorularınız olursa bizlere Yorumlar kısmından sorarsanız cevaplayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Muğla Arısı ve Ana Arısı başlıklı makalemizde muğla ana arısı ve muğla arısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Nusret Yılmazer dedi ki:

  Bölünen arıya meme yaptırılıp ana arı üretilir. Ancak bu kovanda birden fazla meme yapılıyor. Ve günlüklerden çıkan yeni yavrualrı alarak oğula da gidebiliyor. Benim başıma geldi. Böldüğüm arıda 4- 5 adet ana arı memesi vardı. İki ana arıyı da kovanda gördüm. Henüz çıkmamış 3 meme daha vardı. Bir kaç gün sonra baktığımda kovanda ana arı yoktu. Çıkan yeni yavrularla birlikte oğula gitmişler.
  İlginç olan kovanın kraliçesiz kalamkalmışolmasıydı. Bu nasıl ve dneden oldu anlayamadım. Bilgi verirseniz, beni aydınlatırsanız sevinirim. Bir de bunu önlemeknin yolu var mdıır?

  1. Admin dedi ki:

   Nusret Yılmazer, diyelim ki 5 tane meme var. Arı genel olarak bu ana arı memelerinden en iyisini bakar ondan ana arı çıkınca diğer ana arı tarafından bozulur. Yada dediğiniz gibi bozmayadabilir ve oğula gider. Bunu önlemek için siz göz ile bakarak ana arı çıkınca diğer memeleri bozmalısınız. Yada 5 memeden 4 tanesini bozup iri ve büyük olan tek memeyi bırakırsanız tek ana arı olarak çıkmış olacaktır.

 2. ali yiğit yıldız dedi ki:

  Nusret beyin asıl sorusu, kovan nasıl anasız kaldı. son kalan ana çiftleşme uçuşuna çıktığında başına kaza gelebilir. bu nedenle bu konuda tedbirli davranmalı yedek ana yada meme bulundurmalısınız. bu ihtimal bende 1/10 oranında başıma geliyor. saygılar.

 3. haliltekin dedi ki:

  ana arının yetiştirilmesi hakkında ki vermis olduğunuz bilgiler doyurucu fakat yine de arıyı ana arı yaptırmak zaman kaybına neden oluyor

 4. haliltekin dedi ki:

  ben yeni arıcıyım 10 kovan arım var arı allerjim var 3 yıldır tedavi görüyorum öldürücü boyutta tedavi süresi devam ediyor bu esnada bir kaç kez arı sokması sonucu vücudum bir reaksiyon göstermedi daha uysal olan karniyol arıdan arı üretmek istedim koloniyi kaybettim Bir hobi arı benim için

 5. haliltekin dedi ki:

  anlayamadığım şey bazen izliyorum kişiler korunaksız olmasına rağmen arı zarar vermiyor benim ise korunaklı olmasına rağmen deri eldivenden bile zarar veriyor neden acaba

  1. Admin dedi ki:

   haliltekin, bazen arılar sokmaz bu oğul verdiği dönemlerde olabilir. Bazende arı gerçekten uysal olabiliyor sokmaz. Uysal olan arıları bilmek gerekiyor.

BİR YORUM YAZ