Ana Arı Satış Yerleri

2

Ülkemizdeki ana arı satış yerleri hakkında genel olarak bilgiler vermek istiyoruz. Türkiye’de üretimi yapılan ana arıların damızlık ve melez olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Damızlık üretimi yapılan iller Artvin ve Ardahan ilidir. Diğer illerde üretimi yapılan bütün ana arılar ise melez ana arı olmaktadır yani f1 ana arı dediğimiz durum gerçekleşir.

F1 ana arı üretimi yapılan iller genel olarak Akdeniz ve Ege illerini kapsar. Bu illerde erken ilkbahar geldiğinden dolayı diğer illere hızlı ve mevsime yetişecek şekilde ana arı üretimi yapılmaktadır. Örneğin; Mersin ilinde Nisan 10 gibi ana arı çiftleşip yumurta atarken, Samsun ilinde hala tepelerde kar olabiliyor. Bunun gibi melez üretimi yapılan iller sıcak olmak zorunda ve erken ilkbaharı gören sahil şeritlerinde bulunmaktadır.

Sahil illerinde genel olarak yoğun ana arı üretimi yapılan iller; Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Aydın ve İzmir gibi illeri bunun başını çekmektedir. Daha sonra mevsim ilerledikten sonra İç Anadolu bölgelerine doğru kaymak olmaktadır. Çünkü Haziran ayında artık Mersin ve Antalya ilinde herhangi bir şey kalmadığı için ana arı üreticileri iç bölgelere giderler. Örneğin; Ankara, Sivas, Erzurum, Konya vb. bu illerde yeni  yeni yaz geldiği için arılar ve ana arılar yeni bir bahar gelmişçesine coşup hızlı çoğalacaklardır.

Ama damızlık ana arı üretimi yapılan iller hiçbir zaman değişmez. Ülkemizde bu şekilde üretimi yapan Artvin ve Ardahan illeridir. Bu illerde ortalama ana arı çıkış tarihi Haziran 25’den sonra olmaktadır. Çünkü burada çıkan ana arı damızlık kafkas ana arı olduğu için farklı bir bölgede üretimi imkansız. Tabi erken baharda bölme yapmak isteyen arıcılar ise orjinal ana arılar melezlerini kullanarak aynı kalite ve performansla bal mevsime girmeye çalışmaktadır.

Türkiye’de ana arı satış yeri veya yerleri olarak yerinde satış işlemi yoktur. Bir çok ana arı üretici kargo firmaları ile çalışmaktadır. Uzun yıllardır ANA ARI GEN TR olarak Türkiye’nin her köşesine ana arı göndermekteyiz. Sonuç itibari ile ANA ARI GEN TR sitemiz bulunduğunuz her ili uzaklara gitmeden ana arı satış ofisi yapmaktadır ve yapmanız gereken sitemizden bulunan ana arı sipariş formunu doldurup bizlere göndermenizdir.

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tolga kara
tolga kara
18 Temmuz 2017 12:40

Artvin ve ardahanda yetiştirilir damızlık arıda bizim ülkemizin arısı değil kafkas arısı bizim ülkemizin arısı değil Azerbaycan arısıdır bizimülkemizin asıl arısı saf anadolu aarısıdır