Damızlık Ana Arı

16
damızlık ana arı

Ülkemizde damızlık olarak satışı yapılan tek arı ırkı kafkas ana arıdır. Bunu dışında hiçbir arının damızlık arı satışı yoktur. Yöresel olarak bazı ırklarında satışı vardır. Yani yabancı ırklardan olmayıp ülkemizde üretilen ve o yörenin ismini alan arı ırkları yine damızlık olarak satışı yapılabilir. Damızlık ana arı ile çalışmak için bulunduğunuz yerin yüksek rakımlı olmalıdır ki verim alın. Çünkü f1 yani melez ana arılar bir çok bölgede saf kafkasa göre daha iyi verim vermektedir.

Damızlık üretim için mutlak surette arı giriş ve çıkışının olmayacağı izole bölgeler olmalıdır. Türkiye’nin iklim şartlarına uygun olarak ve izola bölgesine sahip olan tek arı kafkas arısıdır. Bu arı genel itibari ile yüksek kesimlerde yani rakım olarak yüksek olan yerlerde kendini korumaktadır. Kafkas arısı da bu şekilde belirttiğimiz yüksek bölgelerde faaliyet göstermektedir.

Özellikle 1500 rakımlı ve daha yüksek yerlerde saf kafkas arısı olarak kalmaktadır. Bu bölgelerden alınan damızlık ana arılar ile F1 dediğimiz ana arı üretimi yani melez ana arı üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde devlet tarafından korunan Artvin ilinin Macahel ve Ardahan ilinin Posof ilçesi gibi yöreler saf kafkas ana arı üretim merkezleridir.

Bu bölgelere dışarıdan hiçbir şekilde arı girişi olmadığı için kendi saflığını korumakta olup ve bu yöreler genellikle ana arı üretimi amaçlı kullanılmaktadır. Buradaki ana arı kolonileri ile yapılan analar damızlık ana olup ülkemizin farklı illerine gönderilerek ana arı üretimi yapılabilmektedir. Ve bu şekilde yapılan ana arı üretimlerine F1 olarak tabir edilmektedir.

Ana Arı olarak bizim üretmiş olduğumuz ana arılarımız Ardahan ilinin Posof ilçesinde üretilmektedir. Yaklaşık rakımımız 1500 üzerindedir. Damızlık ana arı  isteyen arıcılarımıza Posof ilçemizden gönderilmektedir. Tarım Bakanlığının izni ile üretilmekte olup, o şekilde paketleme ve kargolama aşamasına geçilmektedir.

Tarım Bakanlığı tarafından Posof kafkas arısı tescil edilmiş olup, bu bölge izole bölge olarak kabul edilmiştir. Bu arının saflığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Gerekli ana arı üretim tekniklerinin çalışmaları her yıl düzenli bir şekilde devam etmektedir. Damızlık ana arı siparişi verecek olan müşterilerimiz sitemizin ana arı sipariş formu vasıtası ile vermeleri durumunda mevsimine göre gönderim yapılmaktadır.

guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Osman
Osman
19 Ağustos 2020 16:44

Ardahan da ana arı üretiminiz varmı

halis
halis
28 Nisan 2017 17:13

iletişim kurabileceğimiz tel yok mu
Verirseniz sevinirim
Yığılca ana arı almak istiyordum 15 tane

Selamı
Selamı
13 Mayıs 2016 23:44

Sayın yetkili damizlik Kafkas fiyatı belirtilmemiş

mehmet gündüz
mehmet gündüz
01 Mart 2016 22:26

40 adet ilk yıl fiyatınız ne olur? eğer uygun fiyat olursa her yıl nisan ayı başlarında 100 adet te kadar ana arı alıyorum.bağlantılı olduğumuz firmalar var arkadaşlarımızda alıyorlar gecen yıl antalyadan 500 ana siparişi verdik ben ve arkadaşlarım.fiyat calışması yapıp bize ulaşırsanız vereceğiniz fiyatlar bizim için uygun olursa sizlerle bu yıl tanışma amaçlı ticaretimiz olabilir.

mehmet gündüz
mehmet gündüz
01 Mart 2016 22:22

selamun aleykum 40 adet kafkas f1 ana arı alırsam tam olarak nisanın kacında gönderilir? 4 adet fiyatı ne olur?kargoda zayiyat ve yumurtlamama ana arılarda hasar durumunu nasıl telafi edersiniz?

Belgin Akif
Belgin Akif
19 Şubat 2016 12:12

slm bulgaristana ana ari gondermeniz mumkunmu saygilar

AHMET ŞİMŞEK
AHMET ŞİMŞEK
14 Şubat 2016 21:16

2016 YILI ANA ARI SATIŞLARINIZ VE SİPARİŞ ALMANIZ NEZAMA BAŞLI YOR.

Şenol
Şenol
01 Ocak 2016 23:12

Merhaba.
Bir paket arı ve ayrıca damızlık arı ücreti ödesem. Damızlık ana arıyı paket arının içinde gönderme imkanınız olurmu.
Teşekkürler.