Damızlık Ana Arı

Damızlık Ana Arı

Damızlık Ana Arı

Ülkemizin bazı bölgelerinde damızlık ana arı üretimi yapılmaktadır. Türkiye’nin iklim şartlarına uygun olarak ve izola bölgesine sahip olan tek arı kafkas arısıdır. Bu arı genel itibari ile yüksek kesimlerde yani rakım olarak yüksek olan yerlerde kendini korumaktadır. Özellikler 1500 rakımlı ve daha yüksek yerlerde saf kafkas arısı olarak kalmaktadır. Bu bölgelerden alınan damızlık ana arılar ile F1 dediğimiz ana arı üretimi yani melez ana arı üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde devlet tarafından korunan Artvin ilinin Macahel ve Ardahan ilinin Posof ilçesi gibi yöreler saf kafkas ana arı üretim merkezleridir.

Bu bölgelere dışarıdan hiçbir şekilde arı girişi olmadığı için kendi saflığını korumakta olup ve bu yöreler genellikle ana arı üretimi amaçlı kullanılmaktadır. Buradaki ana arı kolonileri ile yapılan analar damızlık ana olup ülkemizin farklı illerine gönderilerek ana arı üretimi yapılabilmektedir. Ve bu şekilde yapılan ana arı üretimlerine F1 olarak tabir edilmektedir.

Ana Arı olarak bizim üretmiş olduğumuz ana arılarımız Ardahan ilinin Posof ilçesinde üretilmektedir. Yaklaşık rakımımız 1500 üzerindedir. Damızlık ana arı  isteyen arıcılarımıza Posof ilçemizden gönderilmektedir. Tarım Bakanlığının izni ile üretilmekte olup, gönderilen ana arılarımızı içinde gerekli evrakları mevcuttur.

Tarım Bakanlığı tarafından Posof kafkas arısı tescil edilmiş olup, bu bölge izole bölge olarak kabul edilmiştir. Bu arının saflığı bilimsem olarak ispatlanmıştır. Gerekli ana arı üretim tekniklerinin çalışmaları her yıl düzenli bir şekilde devam etmektedir.

Melez (F1) Kafkas Ana Arı için burayı tıklayın…

ANA ARI SİPARİŞ FORMUNA GİTMEK İÇİN BURAYI TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan Kafkas Ana Arısının Özellikleri başlıklı makalemizde Kafkas Ana Arısının Özellikleri ve kafkas arısının özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Şenol dedi ki:

  Merhaba.
  Bir paket arı ve ayrıca damızlık arı ücreti ödesem. Damızlık ana arıyı paket arının içinde gönderme imkanınız olurmu.
  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Şenol, merhaba. Paket arılar ile damızlık ana arıların üretim yeri ve tarihleri farklıdır. Paket arılar Nisan ayının başında gönderilmektedir ama damızlık ana arılar Haziran 15 gibi çıkmaktadır. F1 yani melez olarak ürettiğimiz ana arılar ise Nisan başı gibi gönderilmektedir.

 2. AHMET ŞİMŞEK dedi ki:

  2016 YILI ANA ARI SATIŞLARINIZ VE SİPARİŞ ALMANIZ NEZAMA BAŞLI YOR.

  1. Admin dedi ki:

   AHMET ŞİMŞEK, 2016 yılı için arı ve ana arı siparişlerini şimdiden almaya başladık. Sipariş verebilirsiniz.

 3. Belgin Akif dedi ki:

  slm bulgaristana ana ari gondermeniz mumkunmu saygilar

  1. Admin dedi ki:

   Belgin Akif, malesef yurt dışına arı ve ana arı gönderimi yapmıyoruz ama ülke sınırının yakın bir yerine kadar göndermekteyiz.

 4. mehmet gündüz dedi ki:

  selamun aleykum 40 adet kafkas f1 ana arı alırsam tam olarak nisanın kacında gönderilir? 4 adet fiyatı ne olur?kargoda zayiyat ve yumurtlamama ana arılarda hasar durumunu nasıl telafi edersiniz?

  1. Admin dedi ki:

   mehmet gündüz, aleykum selam. Nisan 5 gibi ana arı gönderimleri başlayacaktır. Kargodaki bütün kayıplar ve ölümler tarafımıza ait olup, o konuda içiniz rahat olsun. 50 adet altı için fiyatlarımız standarttır. Ayrıntılar için iletişim kısmındaki telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.

 5. mehmet gündüz dedi ki:

  40 adet ilk yıl fiyatınız ne olur? eğer uygun fiyat olursa her yıl nisan ayı başlarında 100 adet te kadar ana arı alıyorum.bağlantılı olduğumuz firmalar var arkadaşlarımızda alıyorlar gecen yıl antalyadan 500 ana siparişi verdik ben ve arkadaşlarım.fiyat calışması yapıp bize ulaşırsanız vereceğiniz fiyatlar bizim için uygun olursa sizlerle bu yıl tanışma amaçlı ticaretimiz olabilir.

  1. Admin dedi ki:

   mehmet gündüz, bizlerde sizler ile ticaret yapmakta mutluluk duyarız. Telefon ile gerekli görüşmeler yapılmıştır ve yine sorunlarınız olursa bizlere her zaman site üzerinden ve telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 6. Selamı dedi ki:

  Sayın yetkili damizlik Kafkas fiyatı belirtilmemiş

  1. Admin dedi ki:

   Selamı, sipariş verin kısmına gittiğiniz zaman damızlık ana arı fiyatı orada yazmaktadır.

 7. halis dedi ki:

  iletişim kurabileceğimiz tel yok mu
  Verirseniz sevinirim
  Yığılca ana arı almak istiyordum 15 tane

  1. Admin dedi ki:

   halis, damızlık olarak damızlık yığılca ana arı satışı yoktur. Satışı yapılanlar melezdir.

BİR YORUM YAZ