Kafkas Arısı

Kafkas Arısı

Kafkas Arısı

Ülkemizde izola bölgesi olarak üretimi yapılan tek ırk kafkas arısı olmaktadır. Kafkas arısının ana vatanı genel kuzey doğu bölgeleridir. Ülkemizde bulunan Artvin ilinin Macehal bölgesi ile Ardahan ilinin Posof ilçesinde saf Kafkas arısı bulunmaktadır. Buralar devlet tarafından koruması sağlanmakta olup, dışarıdan herhangi bir şekilde bu yöreye arı giriş yasaktır.

Kafkas arısı hakkında genel olarak şu şekilde bilgi verebiliriz:
Şekil olarak, büyüklük ve kıl örtüsü bakımından karniyol arısına benzemektedir. Kitin rengi koyudur olan ama birinci karın halkası üzerinde kahverengi noktaları görülmektedir. Kafkas ırkı, bilinen arı ırkları içinde en uzun dile sahip olan ırktır. Bu yüzden yüksek rakımlı yerlerde bulunan dağ çiçeklerine ulaşması daha olduğu görülür.
Uysal olmaları ve peteğin üzerindeki sakinliği ile en ırkın en tipik özellikleridir. Kafkas arısının yavru verimleri yüksektir ve kafkas ana arılı koloni kuvvetli kolonili aileler meydana getirirler. Fakat en kuvvetli oldukları devre yaz ortasıdır. Oğul verme meyilleri zayıftır. Propolisi çok kullanırlar. Bal verimleri yüksek olmaktadırlar.

İyi bir yavru yetiştirme özelliği vardır. Kuvvetli koloniler teşkil eder. Kıştan zayıf çıkar, ilkbahar basında gelişme çok erken baslar ve düzenli seyreder. Koloninin gelişme sürecinde ana arı bir günde 1100 – 1500 arasında yumurta yumurtlayabilir. Petekler üzerinde sessizdir ve sakindirler. Kontrol esnasında çerçeveler kovandan çıkarıldığında bile yaptıkları çalışmalara devam eder. Uysaldır, hırçın ve sokucu değildir. Çok düzgün petek yapar ve sırlarlar. Göz sırları genel olarak koyu renklidir. Propolisi çok taşır ve kullanır. Balı ilk önce kuluçkalığa, sonra da ballığa depolar. Güçlü bir yiyecek toplama yeteneğine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan 2016 Ana Arı Kampanyası başlıklı makalemizde 2016 ana arı hediyesi, 2016 ana arı kampanyası ve ana arı kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. cihan gokgoz dedi ki:

  Ustam biz kastamonu kure ersizlerdereden iz arı yapmak istiyoruz bilgimiz yok nasıl yardımcı olursunuz yüklü bi arı yapalım dedik hangi arı cinsi bize faydalı olur

  1. cihan gokgoz dedi ki:

   Ustam biz kastamonu kure ersizlerdereden iz arı yapmak istiyoruz bilgimiz yok nasıl yardımcı olursunuz yüklü bi arı yapalım dedik hangi arı cinsi bize faydalı olur 05060606340

   1. Admin dedi ki:

    cihan gokgoz, bir önceki yapmış olduğunuz yoruma gerekli cevap yazılmıştır.

  2. Admin dedi ki:

   cihan gokgoz, bölge olarak kafkas ırkını tavsiye ederiz. Burayı biraz inceleyin isterseniz… http://www.anaari.gen.tr/satilik-ari/

BİR YORUM YAZ