Karniyol Ana Arı

182
karniyol ana arısı

Karniyol Ana Arısı (Apis mellifera carnica)

Karniyol ana arının damızlığını Almanya ülkesinden almaktayız. Almanya karniyol ana damızlık konusunda en iyi ülkelerdendir. Bu damızlıktan elde etmiş olduğumuz ana arıları bu yılın boyası vurularak göndermekteyiz. Ana arılar yumurtlama garantilidir ve yoldaki kayıplar firmamız tarafından karşılanmaktadır.

Karniyol ana arı ve karniyol ırkı konusunda daha fazla bilgi vermek gerekirse;

İnce yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır. En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır.

Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri yüksektir. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.ancak İtalyan arısına kıyasla hastalıklara karsı daha kuvvetlidir Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.

Karniyol arısı hakkında sorularınız olursa bizlere Yorumlar kısmından her zaman sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikler bölgeniz hakkında hangi ana arı uyum sağlar ve nasıl bir ana arı tercih edeceksiniz bu konuda öncellikle çevrenizdeki arıcılardan ardından bizden destek alabilirsiniz.


ana-ari

182 Yorumlar

 1. Merhaba paket arı tesliminide kargo ilemi yapıyorsunuz eğer kendiniz getiriyorsanız hafta içi teslim sorun olur kapıya getirmekte elbette sorun olmaz fakat belirli noktaya getirmek gün içinde ordan teslim almak sorun olur gibi.

  • Ismail, kendimiz belirli noktalardan teslim ediyoruz ve yola çıkmadan 3-4 gün önceden haber veriyoruz yol çıktığımız zamanda haberleşerek geliyoruz teslim alma konusu sorun olmaz.

 2. 10 adet karniol f1 ana arı siparişi vercem kahramanmaraş andırın ilçesine teslimat ne zaman olur. 5 adet te paket arı siparişi vermiştim beraber gelme şansı var mı acaba

 3. merhabalar.ben arı işine martta başladım.hayatımda böyle güzel bir işle uğraşmadım.gece saat 02 lere kadar internette arı videoları izledim kitaplar aldım ve akuyorum.orduda sahilden 40 km uzakta oturuyorum.9 adet kovan aldım.kafkas dediler. ama karniyol ırkı ile çalışmak istiyorum.yorumunuz ne olur.

  • şeref, bölgeniz için kafkas ve karniyol ana arı uygun olur. Sizin yapmanız gereken bölgenizi iyi tanımak ve bu varolan arıların gelişimi takip ederek nasıl gittiğine bakın ona göre karar verin.

  • burak sozer, hepsi damızlık ve safdır ama saf bir ana arının çiftleştiği erkek arı farklı bir saf arının erkeği olduğu için melezlenme olmaktadır.

 4. Diğer ırktan arı kovanlarına karniyol ana kabul ettirmenin zor olduğunu okumuştum.Farklı bir kokusu varmış. hatta kendi deneyimimle iki kovana iki sene önce karniol ana vermeye çalıştım ilkinde anakarı öldürdüler ikinci defa verdim anaları gene öldürdüler. Kovanlar bu arada söndü tabi. Ben mi yanlış yaptım yoksa gerçekten ırk farkından dolayımı böyle oldu? Bu konuda tavsiyeniz nedir? Teşekkir ederim.

  • Ercan, farklı ırklardaki arılara farklı ırklarda ana arı verebilirsiniz. Ana arı vereceğiniz koloniyi ana arıyı kabul edecek şartlara hazır etmeniz gerekir ve bununla ilgili olarak sitemizde ana arı nasıl verilir ile ilgili yazıyı lütfen okuyun.

 5. Merhaba. Akseki/Antalya (1200-1800m rakim) icin hangi turu onerirsiniz? Cift kat yeni kovan paketlerinizde kovan ahsapmi? Ne tur agactan yapilmis?

 6. Ben diyarbakirda aricilik yapmaktayim rakim bin duz karasal iklim yazlari sicak ve kurak kislari karli ve soguk bu durumda hangi ari ile calismam lazim teskurler

 7. arılarımı kestaneye , günebakana ve çama götürmek istiyorum.
  bir de arı sütü üretmek istiyorum , Ege bölgesindeyim , hangi ırkı kullanmalıyım

 8. merhaba. usak ilinde ikamet ediyorum.yukseklik 900 metre… yalniz siz Daha cok genelde herkese mutlaka karniyol ariyi tavsiye ediyorsunuz , ama ben yigilca arisinin ismini duydum.. bal verimi digerlerinden en az 2 kat Daha fazla diye. simdi ben bulundugum yerde(Usak) bu arilardan denesem verim vede iyi sonuc alabilirmiyim?.. yada illaki sadece karniyon yada kafkaslami calismam gerek? bana bir cevap yazarsaniz memnun olurum… Daha onceki bir sorumada cevap alamadim.. umarim buna cevap verirsiniz. tsk….

  • Asim, her ana arı ırkı her yerde verim sağlamayabilir. Eğer ki çevrenizdeki arıcılar karniyol ana arı konusunda tecrübeleri olumlu yönde varsa karniyol ırkını tercih edebilirsiniz.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here