Karniyol Ana Arı

182
karniyol ana arısı

Karniyol Ana Arısı (Apis mellifera carnica)

Karniyol ana arının damızlığını Almanya ülkesinden almaktayız. Almanya karniyol ana damızlık konusunda en iyi ülkelerdendir. Bu damızlıktan elde etmiş olduğumuz ana arıları bu yılın boyası vurularak göndermekteyiz. Ana arılar yumurtlama garantilidir ve yoldaki kayıplar firmamız tarafından karşılanmaktadır.

Karniyol ana arı ve karniyol ırkı konusunda daha fazla bilgi vermek gerekirse;

İnce yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır. En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır.

Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri yüksektir. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.ancak İtalyan arısına kıyasla hastalıklara karsı daha kuvvetlidir Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.

Karniyol arısı hakkında sorularınız olursa bizlere Yorumlar kısmından her zaman sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikler bölgeniz hakkında hangi ana arı uyum sağlar ve nasıl bir ana arı tercih edeceksiniz bu konuda öncellikle çevrenizdeki arıcılardan ardından bizden destek alabilirsiniz.

KARNİYOL ANA ARI SİPARİŞ VERMEK İÇİN BURAYI TIKLAYIN…


Bir önceki yazımız olan İtalyan Ana Arı başlıklı makalemizde ana arı, italyan ana arı ve italyan ana arı cinsi hakkında bilgiler verilmektedir.

182 Yorumlar

 1. My friend i’m professional beekeeper from Crete,Greece.Is it possible to send me some queens for trying and if the result is good we can have coporation every year.Contact with me.Thank you.

 2. salam eziz dostlar. Men Azerbaycandan size yaziram. Bilmek isteyirem Karniyol ana ari satisini Azerbaycana gondere bilirsiz? fiyati kac olacaqdir? onceden tesekkur edirem

 3. balıkesir manyas ta 30 kadar kovanım bulunmakta,kovanlarım karma ve tek ırka çavirmek ve çoğaltmak istiyorum geçtiğimiz senelerde yazın 50 civarında kovana ulaşıp kışın kovan sayım geri 25 lere düşüyor çıkan oğulların küçük olması ve kolonilerin kendini toplamadan oğul çıkarmaya calışmasından kaynaklandığını düşünüyorum ırk olarakkarniyol iyi bir seçim geliyor ama yinede görüşlerini öğrenmek ve bu işi nasıl düzgün ve verimli olabileceğini anlatmanızı yata anlatan bir döküman ile bu işin inceliklerini öğrenmek istiyorum amacım sadece su anlık bal üretimi karniyol ana arılarını nasıl teğmin edebilirim ve fiyatları ne kadar ve alıştırma aşamasında kullanılacak ekipmanları ne kadar olduğunu öğrenebilirmiyim
  iyi günler iyi çalışmalar

  • Deniz, tabiki karniyol ana arı ile çalışabilirsiniz. Ana arı olarak karniyol ırkı: 30 TL dir. sipariş vermeniz durumundan 1 ila 3 gün içinde kargoya verilir.

 4. Selam, benim ırkını bilmediğim arıları var kayınpederin, bu kolonilere karniyol ana arı versek koloni karnıyola dönüşür mü, ana arı kabul edilir mi koloni tarafından. yoksa karniyol koloni mi almak lazım.

  • Ömer, ana arıyı değiştirdikten sonra 20-25 gün sonra arı kovanı ana arının ırkı olan ırka dönüşecektir. Yani italyan ana arı aldığınız arı kolonisi yaklaşık olarak 1 ay sonra italyan ırkı olan bir arı kovanı olur.

 5. Isparta Yöresinde, hangi arı cinsi daha uygundur. rakımı şuanda tam bilemiycem yani arının olduğu yöreyi tam bilmiyorum ama 1000 m den yüksek. ve kırsal bir alan, biraz çamlık. ne önerirsiniz.

  • Ömer, 1000 rakımlı yerler için ideali kafkas ırkı diyebiliriz tabiki karniyol ana arı ilede çalışabilirsiniz. Aynı zamanda anadolu arısı ile çalışmak mümkündür.

 6. Ben geçen yıl iki arıma denemek için karniol ana arı verdim. İlk seferinde ikiside anayı öldürdü. Halbuki kovan içinde 1 hafta kadar kafeste bıraktım. Aynı kovanlara ikinci defa karniyol ana arı verim ama yine bir tanesi anayı öldürdü. İkincisi ana çok güçlüydü kovand a izledim sürekli kaçtı saklandı korudu kendini. Bu bahar baktığımda hala yaşıyordu ama peteklerden ziyade kovanın duvarında geziyordu sonra onuda öldürdürdü arılar kovanda söndü. Karniyol ırkına çok merak sarmıştım bu olay benim moralimi bozdu iki tanede kolonime maaloldu. Sebebi hakkında biginiz varmı bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim

  • ercan, ana arıyı nerden temin ettiniz? Öncelik olarak size gelen ana arı döllenmemiş olabilir yada farklı sebeplerden ötürü nedenler olabilir. Ana arıyı kovan verdikten sonra takip etmelisiniz eğer ana arı yumurta atmıyorsa yaklaşık olarak 1 hafta için o ana arı çiftleşmemiş olabilir. Yoksa karniyol ana arı iyi bir arı ırkıdır. Bizden aldığınızda da zaten bunun farkını görmüş olursunuz.

 7. Selamun aleykum öncelikle ben zonguldak ereglinin sahile 3km uzakta yeni arıcılık yapıyorum 2 seneden beri kendi arilarim mayıs ayına kadar gelişimi iyi oluyor ana memesi kontrolü yaptıktan sonra kat veriyorum kata çıkıyor ama sonradan gelişimi olmuyor başka yerdeki arilarim bal yapıyor nedeni ne olabilir. Burada karniyol calisirmi uygun olursa bu sene 10 tane almayı düşünüyorum. Vereceğiniz cevap için teşekkürler.

  • EArslan, aleykum selam. Bulunduğu yer karniyol ana arı için uygun ve müsait bir yerdir. Ama dediğiniz durum için niye böyle bir durum oluyor onu araştırmak lazım yada çevrede dediğiniz gibi kattan bal alan kişilerin ana arı ırklarını araştırmak gerekiyor. Ama karniyol arı bulunduğu yörede iş yapacaktır.

 8. merhabalar…
  ben taptaze yeni arıcıyım….:) ana arı almak istiyorum ama en az 3 tane mi sipariş vermemiz gerekir. Isparta yöresinde hangi arı daha uyumludur. bir de en sakin arı ırkı hangisi oluyor şimdiden teşekkür ederim

  • Vakkas, sakinlik olarak ana arılar içerisinde karniyol ırkıdır. Fakat saf arılar her zaman ilk etapta sakindir. Bir kaç kuşak geçtikten sonra hırçınlaşmaya başlayabilir. Isparta için karniyol ve kafkas uygundur. Yüksek kesimlerde ise kafkas alabilirsiniz.

 9. 1 çıta oğulum var anadolu ırkı acaba karniyol anayı kabul ederlermi yer bursa büyükorhan rakım 850 kışları biraz sert yazları serin acaba hangi ırk daha iyi gider

 10. Merhabalar Aksaray ili için tavsiye ırklarınız nelerdir… karniyol sakiniliği ile gözdem aksaray ilinde kışlama yeteneği yeterlimidir… yada hangi cins uıygundur… aksaray arı koop. sadece anadolu ve kafkas f1 öneriyor… saygılarımla….

  • SİNAN, eğer 1000 rakımın üstünde iseniz kafkas ve anadolu uygundur. Altında ise karniyol ırkı ile çalışabilirsiniz. Ana arılar ilk etapda yani f1 ler sakindir. Bir kaç dönem geçtikten sonra hırçınlaşabilir. Tabi karniyol diğerlerine göre biraz daha sakindir.

  • Yunus, tabi ki kışlatma 1000 rakım altında yerler olursa sorun olmaz. Yaz için yani bal için yaylaya hangi ırkla çıkarsanız çıkın fark etmez. Önemli olan kışlatma sürecidir.

 11. İyi günler yeni alınmış ve üç dört gün geçmiş anasını seçmiş bi ogula mevcut anasını alıp ana arı verebilirmiyiz ırk degişimi için bilenlerin cevaplarsa sevinirim
  Bazı arıcılar ogul genelde tarlacı arılardan oluştu için kabul etmesi zor diyo bir kısmıda ogul daha çabuk kabul eder diyo bilgisi olan deneyen varsa açıklama yaparsa memmun olurum

  • raşit, tabiki ana arısını değiştirebilirsiniz. Ana arı verme yöntem ve tekniklerine uygun bir şekilde yaparsanız kabul edecektir. Sitemizde gerekli kaynaklar mevcuttur okuyunuz.

 12. Üretmiş olduğunuz ana arılar dört dörtlük çok memlun kaldık ellerinize sağlık bide garantili olması başka bi guzellik.başarılarınızin devamını dilerim.sizin gibi ana ari yetiştiricileri Türkiye ye büyük bir değer katmaktadir.çünkü üretimin artmasında ki en önemli farktor ana aridir.aricının geçimide buna bağlıdır.tşk.

 13. Admin verdiniz bütün bilgiler için teşekkür ederim
  Aldım karniyol anayı kabul etttirdim umarım istedimiz gibi olur
  Ama benim şu anda tek düşüncem karpat arısı bugün elinizde biz yerleşik arıcılıkta sezon bitmiş yenş yıl için alacak olmama ramen getittirmek isterdim
  Çok begendim karpat arısını en kısa zamanda üretime geçerseniz sizin içinde biz üreticiler içinde isabetli bi karar olur
  İyi çalışmalar

  • raşit, biz teşekkür ederiz. İnşallah ilerleyen sezonlarda karpat arısı ile ilgili çalışmalar yapacağız. Böyle bir şey olursa zaten müşterilerimizi bilgilendireceğiz. iyi günler

 14. merhaba, ben yeni bir tane ana arı sipariş verdim. geldi. ama bana gönderilirken 2 kutu şeklinde gönderildi. bir kutunun içinde bir tane ölü arı var diğerinde ana arı ve işci arılar var o tek olan neden gönderiliyor sebebini merak ettim teşekkürler.

  • TAHİR DURMAZ, tabi ki canlı arı satışlarımızda bulunmaktadır. Fakat paket olarak satışı vardır. Bir paket arıda 5 çerçeve olur 4 adeti yavrulu olmakta 1 çerçeve boş ve arılıdır.

 15. Selamlar, ben emekliyim arıcılığa merakım var. Gelibolu’da 1112 m2 yerim var Çanakkale boğazından yaklaşık 250 rakım yüksekte, ben burada arıcılık yapmak istiyorum. hangi tür arı uygun olur.. burayı sürüp arı otu eksem faydalı olurmu.. buraya en fazla kaç kovan koymam uygun olur. teşekkürler iyi çalışmalar

  • Eyüp, karniyol ve belfast ırkları ile çalışabilirsiniz. Arı otu ile tek başına bal yapamazsınız ama takviye amaçlı olarak arılara faydası olacaktır. İlk önce 4-5 arı kovanı ile başlayın. Arıcılık forumlarından ve bizlerden site üzerinden destek alabilirsiniz.

 16. Türkiyeden Arnavutluğa ana arı götürmek istiyorum hangi arı uygundur rakım 1000 metre ben anlamam kayın pederim istiyor ona türk arılarını kim tavsiye ettiyse çok ısrar etti yardımcı olursanız sevinirim

  • Esat gültaşlar, tabiki ana arı gönderimi konusunda yardımcı oluruz. Yalnız, direk olarak yurtdışına gönderimimiz yoktur ülke sınırında bulunan bir noktaya kadar gönderebiliriz. 1000 rakımlı yer için kafkas arısı ilede çalışabilirsiniz ama ılıman bir iklime sahipseniz karniyol ana arısı ile çalışmanız gerekecektir.

  • Ahmad Abdi, Yalova yığılcaya yakın olduğu için size yığılca arısını tavsiye edebiliriz ama iklim itibari ile karniyol ve belfast ile de çalışabilirsiniz.

 17. Bu kadar farklı ırk ana arıyı aynı bölgedemi yoksa farklı bölgelerdemi yetiştiriyorsunuz? Deneme amaçlı farklı cins ana almak istiyoruz ancak sayı sınırı koymanız sıkıntı yaratıyor.

  • veysel, damızlık olarak ürettiklerim farklı bölgelerdedir yani devlet tarafından korumalı izola bölgelerde yapmaktayız. Ama f1 olarak üretttiğimiz yani melez ırklar ise birbirine yakın bölgelerdedir. F1 olma özelliği zaten farklı ırkların çiftleşerek daha iyi verim alabilmektir.

  • ersin çamdibi, bulunduğunuz yer soğuk ve rakım olarak yüksek ise kafkas ve anadolu ırkları ile çalışabilirsiniz. Anadolu ırkı karasal iklimin sahip olduğu yerlerde uyum sağlayabilmektedir.

 18. F1 Karniyol analar karniyol erkeklerle mi çiftleşiyor yoksa farklı ırklamı.3 adet karniyol ana almak istiyorum nisanın ilk haftası elime geçermi

  • izzet, karniyol ana arıların F1 olarak üretimini yapmaktayız. Üretimi yapmış olduğumuz anaçlar damızlık ana arılardır. Bulunduğumuz bölgede hem karniyol erkek hemde farklı ırk erkekler bulunur bu yüzden dolayı direk olarak karniyol ile çiftleşiyor demek yanlış olur. O yüzden dolayı f1 olarak satışını yapıyoruz.

 19. manisada arıcılık yapmaktayım f1 karniyol ana alıp şuanda elimde olan arılara anayı verdikten sonra bir dahaki yıla bu ananın erkeleriyle aynı anadan olacak ana arıyı izole bölgede çifleştirsek f1 ve saf karniyola bu şekilde ulaşıp bu şekilde devam ettirebilirmiyim. vede bu şekilde yaparak yüzde 85 – 95 arasında elimde saf karniyol hattını devam ettirebilirmiyim. şimdiden cevabınız için tşk ederim.

 20. Bizim rakim 1750 arnin otlagi 2700 kadar cikiyor karniyol ari uyum saglar mi? Uysal olmasi ilgimi çekmekte bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

  • Saltuk buğra temel, karniyol ırkı uysal bir arıdır ama sizin bulunduğunuz yer için en uygun olanı kafkas ırkı ana arıdır. Hatta imkanınız varsa damızlık kafkas ana arı ile de çalışabilirsiniz.

 21. Merhaba,
  Ben arıcılık yapmaya başlayacağım. Lütfen Adana ve çevresi için tavsiye edebileceğiniz ana arı ırkını söyleyebilirmisiniz? Teşekkürler

 22. Hocam selamun aleykum ben erzincan yoresinde organik karakovan yapmak istiyorum. Yiglica arisi dusunuyorum . sizin tercihiniz ne olurdu .veya yiglica arisi erzincanda olurmu. Bolge olarak sivas gumushane yaylalari diyebiliriz. Simdiden tesekkur ederim..

 23. Merhaba karniyol arısı sipariş vermek istiyorum. Karniyol arılarının oğul verme durumları hakkında bilgi verebilir misiniz. Karniyol çok fazla oğula gider mi?

  • Necati, her arı ırkı oğul verir karniyol veya kafkas oğul vermez diye bir şey yoktur. Ama ana arılar belli bir kuşak sonra yani iyice melezleştikten sonra oğul verme eğilimleri artar burda en büyük görev arıcıya düşer ve kovan takibi iyi yapması gerekmektedir.

   • Tekrar merhaba. bir konuda daha bilginizi isteyeceğim. Satışını yapmış olduğunuz Kafkas ana arılarının sakinlikleri nasıldır. (Mevcut arılarım kafkas ırkı. Kafkas arıları sakin olur diyorlar. Gelin görün ki benim arılar adamı delik deşik ediyor.)

    • Necati, kafkas arısının orjinali genel olarak sakindir. Bizlerde kafkas arısı olarak üretimi yaptığımız hem damızlık hemde f1 kafkas üretimi yapmaktayız ve sakindirler. Belli bir kuşak geçtikten sonra arıların hırçın olması normaldir belli dönemlerde ana arıları değiştirmenizi tavsiye ederiz.

 24. hocam ben erzurumun Uzundere ilçesindenim Erzurum diyince aklınıza 2000 rakımlar gelmesin Uzundere ilçesi Artvin e sınır olup yaklaşık 1000 ile 1200 rakım arasındadır ama karadeniz iklimi gibi fazla yağış almaz kışın fazla kar yağmaz yağsada kısa sürede kalkar sizce buraya en uygun arı ırkı hangisidir

 25. Selam admin:18 şubat ta yorum yapmıştım ,bakıyorum da yorumlara cevap verilmediği gibi sayfada da göremedim.sayın admin tekrar soruyorum.5,6,7 çıta farketmez.sadece ana arısı saf kafkas olmak üzere satış varmı varsa ne kadar. benim istediğim sipariş şeklini göremediğim için yazmak zorunda kaldım .umarım buna cevap verirsiniz.

 26. bende rizeden yazıyorum bendekiler genelliklen kafkas ama karniyollu denemek istiyorum acaba en erken nezaman ana alabilirim sizden karniyol şimdiden tşkrlr

 27. batı karadeniz 700 rakımlı ORMAN İÇİNDE ki köyümde yerleşik arıcılık yapmak istiyorum.
  hangi tür cins ARIYLA BAŞLAMAMI TAVSİYE EDERSİNİZ. SAYGILAR.

  • Aytekin, kafkas ana arı gönderimi çiftleştirme sonrası Nisan ayının ilk haftası gibi olacaktır. Daha önce sipariş veren müşterilerimiz öncelikli olmaktadır.

 28. İyi günler ben manisa da üretim yapmaktayım 10 adet karniyol ana arı almak istiyorum en erken ne zaman gelir ve indirim yapabilirmisiniz

  • kadir, Nisan ayının ilk haftası gibi karniyol ana arı gönderimleri başlayacaktır. Fakat, hava şartlarına bağlı olarak bu tarihler ileri ve geri olarak değişebilir.

 29. 3 adet kafkas ana arı almak istiyorum Amasya nın iklimine uyar mı fiyatı ne olur ne zamanın ana arısını gönderiyorsunuz. En erken ne zaman bizim elimize ulaşır kolay gelsın iyi çalışmalar.

  • FATİH YÜKSEL, Nisan ayının ilk haftası doludur size kafkas ana arı için Nisan ayının 15 inden sonra gönderebiliriz. Tabi ki bu tarihte sipariş verirseniz bir hafta sipariş geçerseniz daha ileri tarihe ertelemek zorunda kalırız.

 30. Admin hizmetlerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum.Hayır bir işe vesile oluyorsunuz.Allah razı olssun hepinizden.Ana siparişi verecem ama erzurum tortum ilçesinde arılarım.ırkı ne olmalı.

 31. 4 adet f1 karniol sipariş verdim ödeme ziraat banka hesabina yapacağim ama nasil yapacagim hesap no göremedim yardimci olursaniz sevinirim iyi calismalar

 32. sakarya ili civarında hangi arılar daha verimli çalışır? rakım olarak 31 kışları biraz sert geçebilen ve sebze çiçek yönünden zengin bir ildir sizin önerileriz nedir

 33. s.aleykum kastamonu tosyadan merhaba bi arım var anası yumurtlamıyo kılınç arıya uygun ana almak istıyorum fiyatı ne kadar ve ne zaman ulaşir elime

 34. selamun aleykum ben TRABZONdan kasım kestane balı üretiyorum 10 kovanım var sakin arılar beslemek istiyorum karniyol bu konuda araştırmalarıma göre iyi ama oğul meyili yüksek ne tavsiye edersiniz ALLAHa emanet olun.

 35. Merhaba herkese hayırlı akşamlar bartin kozcagiz sofular köyünde ikametgah etmekteyim 1 kaç gündür ari bölmekteyiz ana ari tercihi için bilgi istiyorum f1 düşünüyorum rakim 339 tavsiye istyorum

 36. ustam bizde kafkas arı var ama balı ıyı yapmıyor en iyi bal yaban arı sızce hangisi ondan 10 tane ana alıcam sızden ama en ıyısı hangısı

  • ersin yıldırım, en iyi bal şu ana arı yapar demek yanlış olur. Çünkü her ana arının çalıştığı bir çoğrafya var. Yüksek rakımlı bir yerde iseniz kafkas arısı ile çalışmaya devam edin yok daha aşağı bölgelerde iseniz karniyol ana arı ile çalışmanız isabetli olacaktır.

 37. yanı doğada hangisi daha iyi belfast mı karnıyola mı kafkas mı sen arıcı olsan hangısını seçerdın bal yapmaya göre sırlamaya gore

 38. Admin selamlar Kocaeli-Gebzedeyim Tavsiyeniz üzere karniyol arı 2 kovan almak istiyorum. teslimat buraya en yakın neresi?yada biz ümraniyeyemi gelelim?

 39. merhaba. usak ilinde ikamet ediyorum.yukseklik 900 metre… yalniz siz Daha cok genelde herkese mutlaka karniyol ariyi tavsiye ediyorsunuz , ama ben yigilca arisinin ismini duydum.. bal verimi digerlerinden en az 2 kat Daha fazla diye. simdi ben bulundugum yerde(Usak) bu arilardan denesem verim vede iyi sonuc alabilirmiyim?.. yada illaki sadece karniyon yada kafkaslami calismam gerek? bana bir cevap yazarsaniz memnun olurum… Daha onceki bir sorumada cevap alamadim.. umarim buna cevap verirsiniz. tsk….

  • Asim, her ana arı ırkı her yerde verim sağlamayabilir. Eğer ki çevrenizdeki arıcılar karniyol ana arı konusunda tecrübeleri olumlu yönde varsa karniyol ırkını tercih edebilirsiniz.

 40. arılarımı kestaneye , günebakana ve çama götürmek istiyorum.
  bir de arı sütü üretmek istiyorum , Ege bölgesindeyim , hangi ırkı kullanmalıyım

 41. Ben diyarbakirda aricilik yapmaktayim rakim bin duz karasal iklim yazlari sicak ve kurak kislari karli ve soguk bu durumda hangi ari ile calismam lazim teskurler

 42. Merhaba. Akseki/Antalya (1200-1800m rakim) icin hangi turu onerirsiniz? Cift kat yeni kovan paketlerinizde kovan ahsapmi? Ne tur agactan yapilmis?

 43. Diğer ırktan arı kovanlarına karniyol ana kabul ettirmenin zor olduğunu okumuştum.Farklı bir kokusu varmış. hatta kendi deneyimimle iki kovana iki sene önce karniol ana vermeye çalıştım ilkinde anakarı öldürdüler ikinci defa verdim anaları gene öldürdüler. Kovanlar bu arada söndü tabi. Ben mi yanlış yaptım yoksa gerçekten ırk farkından dolayımı böyle oldu? Bu konuda tavsiyeniz nedir? Teşekkir ederim.

  • Ercan, farklı ırklardaki arılara farklı ırklarda ana arı verebilirsiniz. Ana arı vereceğiniz koloniyi ana arıyı kabul edecek şartlara hazır etmeniz gerekir ve bununla ilgili olarak sitemizde ana arı nasıl verilir ile ilgili yazıyı lütfen okuyun.

  • burak sozer, hepsi damızlık ve safdır ama saf bir ana arının çiftleştiği erkek arı farklı bir saf arının erkeği olduğu için melezlenme olmaktadır.

 44. merhabalar.ben arı işine martta başladım.hayatımda böyle güzel bir işle uğraşmadım.gece saat 02 lere kadar internette arı videoları izledim kitaplar aldım ve akuyorum.orduda sahilden 40 km uzakta oturuyorum.9 adet kovan aldım.kafkas dediler. ama karniyol ırkı ile çalışmak istiyorum.yorumunuz ne olur.

  • şeref, bölgeniz için kafkas ve karniyol ana arı uygun olur. Sizin yapmanız gereken bölgenizi iyi tanımak ve bu varolan arıların gelişimi takip ederek nasıl gittiğine bakın ona göre karar verin.

 45. 10 adet karniol f1 ana arı siparişi vercem kahramanmaraş andırın ilçesine teslimat ne zaman olur. 5 adet te paket arı siparişi vermiştim beraber gelme şansı var mı acaba

 46. Merhaba paket arı tesliminide kargo ilemi yapıyorsunuz eğer kendiniz getiriyorsanız hafta içi teslim sorun olur kapıya getirmekte elbette sorun olmaz fakat belirli noktaya getirmek gün içinde ordan teslim almak sorun olur gibi.

  • Ismail, kendimiz belirli noktalardan teslim ediyoruz ve yola çıkmadan 3-4 gün önceden haber veriyoruz yol çıktığımız zamanda haberleşerek geliyoruz teslim alma konusu sorun olmaz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here