Karniyol Ana Arı

185
karniyol ana arısı

Karniyol Ana Arısı (Apis mellifera carnica)

Karniyol ana arının damızlığını Almanya ülkesinden almaktayız. Almanya karniyol ana damızlık konusunda en iyi ülkelerdendir. Bu damızlıktan elde etmiş olduğumuz ana arıları bu yılın boyası vurularak göndermekteyiz. Ana arılar yumurtlama garantilidir ve yoldaki kayıplar firmamız tarafından karşılanmaktadır.

Karniyol ana arı ve karniyol ırkı konusunda daha fazla bilgi vermek gerekirse;

İnce yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır. En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır.

Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri yüksektir. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.ancak İtalyan arısına kıyasla hastalıklara karsı daha kuvvetlidir Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.

Karniyol arısı hakkında sorularınız olursa bizlere Yorumlar kısmından her zaman sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikler bölgeniz hakkında hangi ana arı uyum sağlar ve nasıl bir ana arı tercih edeceksiniz bu konuda öncellikle çevrenizdeki arıcılardan ardından bizden destek alabilirsiniz.


ana-ari

185 Yorumlar

  1. Merhaba paket arı tesliminide kargo ilemi yapıyorsunuz eğer kendiniz getiriyorsanız hafta içi teslim sorun olur kapıya getirmekte elbette sorun olmaz fakat belirli noktaya getirmek gün içinde ordan teslim almak sorun olur gibi.

  2. merhabalar.ben arı işine martta başladım.hayatımda böyle güzel bir işle uğraşmadım.gece saat 02 lere kadar internette arı videoları izledim kitaplar aldım ve akuyorum.orduda sahilden 40 km uzakta oturuyorum.9 adet kovan aldım.kafkas dediler. ama karniyol ırkı ile çalışmak istiyorum.yorumunuz ne olur.

  3. Diğer ırktan arı kovanlarına karniyol ana kabul ettirmenin zor olduğunu okumuştum.Farklı bir kokusu varmış. hatta kendi deneyimimle iki kovana iki sene önce karniol ana vermeye çalıştım ilkinde anakarı öldürdüler ikinci defa verdim anaları gene öldürdüler. Kovanlar bu arada söndü tabi. Ben mi yanlış yaptım yoksa gerçekten ırk farkından dolayımı böyle oldu? Bu konuda tavsiyeniz nedir? Teşekkir ederim.

    • Ercan, farklı ırklardaki arılara farklı ırklarda ana arı verebilirsiniz. Ana arı vereceğiniz koloniyi ana arıyı kabul edecek şartlara hazır etmeniz gerekir ve bununla ilgili olarak sitemizde ana arı nasıl verilir ile ilgili yazıyı lütfen okuyun.

  4. merhaba. usak ilinde ikamet ediyorum.yukseklik 900 metre… yalniz siz Daha cok genelde herkese mutlaka karniyol ariyi tavsiye ediyorsunuz , ama ben yigilca arisinin ismini duydum.. bal verimi digerlerinden en az 2 kat Daha fazla diye. simdi ben bulundugum yerde(Usak) bu arilardan denesem verim vede iyi sonuc alabilirmiyim?.. yada illaki sadece karniyon yada kafkaslami calismam gerek? bana bir cevap yazarsaniz memnun olurum… Daha onceki bir sorumada cevap alamadim.. umarim buna cevap verirsiniz. tsk….

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here