Karniyol Ana Arı

199
karniyol ana arısı

Karniyol Ana Arısı (Apis mellifera carnica)

Karniyol ana arının damızlığını Almanya ülkesinden almaktayız. Almanya karniyol ana damızlık konusunda en iyi ülkelerdendir. Bu damızlıktan elde etmiş olduğumuz ana arıları bu yılın boyası vurularak göndermekteyiz. Ana arılar yumurtlama garantilidir ve yoldaki kayıplar firmamız tarafından karşılanmaktadır.

Karniyol ana arı ve karniyol ırkı konusunda daha fazla bilgi vermek gerekirse;

İnce yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır. En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır.

Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri yüksektir. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.ancak İtalyan arısına kıyasla hastalıklara karsı daha kuvvetlidir Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.

Karniyol arısı hakkında sorularınız olursa bizlere Yorumlar kısmından her zaman sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikler bölgeniz hakkında hangi ana arı uyum sağlar ve nasıl bir ana arı tercih edeceksiniz bu konuda öncellikle çevrenizdeki arıcılardan ardından bizden destek alabilirsiniz.

Önceki İçerikİtalyan Ana Arı
Sonraki İçerikAnadolu Ana Arısı
guest

199 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ilyas

değerli hocam, burdur gölhisar tarafında ilk kez başlamak istiyorum. 1100 metre rakim, yazları yayla havası, kışları da soğuk olur. bitki örtüsü zayıf, polen çok ama nektar ağacı yok. hangi arıyı tavsiye edersiniz? kolay gelsin sagolun.

Mustafa kuru

53 yaşındayım 10 yaşından bu yanaarıcılık ile amatörce uğraşmaktayım cocukluğum vız sesi iledoludur birçokkez bırakmama rağmen tekrar başladım galiba ruhumada işlemiş bu vız sesi çanakkale yenicede ikamet ediyorum ırkınız hakkında siz ana arı gen yayınlarınızı takipdeyim ilçemizde sizi temsile arılarınız hakkında hazırım işim gereği yöremden ayrılamıyorum fakat 2021de emekli dilekçemi vererekvızvız ailenizin bir parçasyım artık bu yöremde ırkınızı yetiştirmeye talibim gereli görüşve tekliflere bütcem oranında açığım dikkate alacağınızdan da eminim arıcılık ile ilgili bilgi ve belgelere sahibim saygılar diliyorum arıcı kardeşlerim

Ali demirbaş

Rakım 600 900 arası sabit arıcılık yazın yüksek yerlere götüreceğim hangi ana arı olur

Mahmut çelik

Ege bölgesinde aydın Kuşadasına ne tür arı almalıyım en az kac kovan olmalı

Önder YAVUZ

Merhabalar
Öncelik ile Düzcede yaşıyorum 4 kovan arım var hobi amaçlı bakıyorum.Ana arılarımın cinslerini bilmiyorum
yalnız çok saldırganlar.Bu ana arıların cinslerini öğrenebilirmiyim bir yolu varmı
Birde Bölgeme ait bakabileceğim arı ırkını yazabilirmisiniz en uygun dönemde tedarik etmek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

ismail ç.

merhabalar iyi çalışmalar çanakkale çan ilçesindeyim hangi ırkı önerirsiniz ve ana arı siparişi vermek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Utku cem bilgiç

Ankara Polatlı ya hangi arı türü uygun 10 kovana başlamak istiyorum

Aziz akman

yazın yaylada kışın sahilde o zaman karniyol seçimi yapıyoruz
Kıymetli bilginiz için teşekkür ederim

Aziz akman

Sevgili admin baharda ve sezonda 1500 rakım üstü geven kekik bol olduğu kışın ise Alanya’da kislayacak arı ırkı ne tavsiye edersiniz

Ismail

Merhaba paket arı tesliminide kargo ilemi yapıyorsunuz eğer kendiniz getiriyorsanız hafta içi teslim sorun olur kapıya getirmekte elbette sorun olmaz fakat belirli noktaya getirmek gün içinde ordan teslim almak sorun olur gibi.

1 8 9 10