Karpat Ana Arı

10
karpat-ana-ari

Arı ırkların arasında birisi olan karpat arısı ve ana arı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanan bu arı ırkı kalitesi bakımından dikkat çekmeye başlamıştır. ANA ARI GEN TR olarak ve ülkemizde bu arının damızlığı olmayıp f1 yani melez olarak üretimi yapılmaktadır.

Karpat Ana Arısının Özellikleri;
Genel itibari ile esmer bir görünüme sahip olan bu arı ırkı, karniyol arı ırkı ile kafkas arısına yakıp olup Ukrayna ülkesinin kuzey tarafında bulunan karpat dağlarında ismini almaktadır. Arı ırkları olarak kaliteli bilinmektedir. Gözlenen ve ölçülenen tespitler şu şekildedir: Bal verme durumu yüksek, oğul eğilimi orta seviyede, gelişimi yüksek, hastalıklara dayanıklığı iyi olup ve dil uzunluğu kafkas arısından sonra gelmektedir. Gümüş ve gri renkli tonda olup, ana arının günlük yumurta atma kapasitesi 2000-2500 adet arasında seyir etmektedir.

Ülkemizde çalışma alanı olarak; iklim isteği orta ve yüksek rakımlı bölgelerde bu da 700 rakımdan sonra yapılan çalışmalarda diğer arılara göre iyi verim aldığı görülmüştür. Kışlatma kapasitesi ve başarısı iyidir. Karpat ana arısı yüksek rakımlı yerlerin arısıdır, sahil bölgesine yakın ve deniz gören yerlerde sağlıklı iş yapmayabilir.

Karpat Arısı Genel Özellikleri:
1) Dil uzunluğu kafkastan sonra gelmektedir.
2) Çok iyi kışlama yeteneği vardır.
3) İklim istekleri rakım yükseldikce verimi artan ,serin ve yüksek rakımlı yerlerdir.
4) Hastalıklara ( varroa, yavru çürüklüğü, nosema) dayanıklılığı yüksektir.
5) Oğul eğilimleri normaldir.
6) Gelişme hızı yüksektir.
7) En belirgin özelliği gümüş gri olasıdır.
8) Ana ari yumurtlama temposu 2500 olarak belirlenmiştir.

Karpat ana arı ve arısı hakkında gerekli olan yukarıdaki bilgileri vermiş bulunuyoruz. Yine karpat arısı hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz.  Yine sipariş vermek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

ana-ari

10 Yorumlar

  1. Benim derdimde bu izole lafı ile.. Arı saf herhangi bir ırk, içinden aldığımız erkek arı kendi saf erkegi, ve sunni döllenme denen çok basit ve bir o kadarda etkili bir yöntem var. Eee daha ne olsun izole bölgeye ne gerek kaldı…. Al kız olan kız anayı ver şırıngadan spermi ne karışma nede bozulma riski sıfır…. Arzular şelale

  2. Sn İbrahim çetin neden kendi Anadolu ırkı arımızın peşine düşmüyoruzda ithal arılarla uğraşıyorum bende bir arıcıyım son zamanlarda toplu arı ölümleri görülüyor yapılan araştırmalarda bu ölen arıların ithal arılarla olduğu ortaya çıkıyor ithal arılarla ilgili daha bir çok olumsuzluklar ortaya çıkıyor biz hâlâ ithal arılarla peşindeyiz kendi yerlı ırk arılarimizi yok ettik ediyoruz bugünde tarımda tohumlarda olduğu gibi elimizde hiç bir şey kalmayacak dışa bağlı olcaz Allah c.c. dağına göre kar verir bizim arımız kendi ülkemizin ilimizin arısı ama biz kendi elinizle yok ediyoruz

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here