Karpat Ana Arı

19
karpat ana arı

Arı ırkların arasında birisi olan karpat arısı ve ana arı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanan bu arı ırkı kalitesi bakımından dikkat çekmeye başlamıştır. Ana Arı Gen olarak ve ülkemizde bu arının damızlığı olmayıp f1 yani melez olarak üretimi yapılmaktadır.

Karpat Ana Arısının Özellikleri
Genel itibari ile esmer bir görünüme sahip olan bu arı ırkı, karniyol arı ırkı ile kafkas arısına yakıp olup Ukrayna ülkesinin kuzey tarafında bulunan karpat dağlarında ismini almaktadır. Arı ırkları olarak kaliteli bilinmektedir.

Gözlenen ve ölçülenen tespitler şu şekildedir
Bal verme durumu yüksek, oğul eğilimi orta seviyede, gelişimi yüksek, hastalıklara dayanıklığı iyi olup ve dil uzunluğu kafkas arısından sonra gelmektedir. Gümüş ve gri renkli tonda olup, ana arının günlük yumurta atma kapasitesi 2000-2500 adet arasında seyir etmektedir.

Ülkemizde çalışma alanı olarak; iklim isteği orta ve yüksek rakımlı bölgelerde bu da 700 rakımdan sonra yapılan çalışmalarda diğer arılara göre iyi verim aldığı görülmüştür. Kışlatma kapasitesi ve başarısı iyidir. Karpat ana arısı yüksek rakımlı yerlerin arısıdır, sahil bölgesine yakın ve deniz gören yerlerde sağlıklı iş yapmayabilir.

Karpat Arısı Genel Özellikleri
1) Dil uzunluğu kafkastan sonra gelmektedir.
2) Çok iyi kışlama yeteneği vardır.
3) İklim istekleri rakım yükseldikce verimi artan ,serin ve yüksek rakımlı yerlerdir.
4) Hastalıklara ( varroa, yavru çürüklüğü, nosema) dayanıklılığı yüksektir.
5) Oğul eğilimleri normaldir.
6) Gelişme hızı yüksektir.
7) En belirgin özelliği gümüş gri olasıdır.
8) Ana ari yumurtlama temposu 2500 olarak belirlenmiştir.

Karpat ana arı ve arısı hakkında gerekli olan yukarıdaki bilgileri vermiş bulunuyoruz. Yine karpat arısı hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Önceki İçerikSakin Arı Irkı
Sonraki İçerik2019 Yılı Canlı Arı Satışı
guest

19 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments