Yığılca Ana Arısı

138
yığılca ana arısı

Yığılca ana arısının üretimi Düzce’nin Yığılca bölgesinde üretim yapmaktayız. Adını yığılca bölgesinden alan bu arı damızlık olarak üretmekteyiz. Ana arılar çifleşip yumurta atması bölge şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu süre daha erkende olabilir ve daha geçte olmaktadır. Ana arılar işaretli olup bu yılın yeni anasıdır. Kargo kayıpları ve zararları tarafımıza ait olmaktadır. Analar yumurta atması garantidir.

Yığılca ana arısı olarak iki çeşit üretimimiz vardır;

Birincisi, yığılca ilçesinde bulunan yerde damızlık ana arı üretimi yapmaktayız.
İkincisi ise, yığılca ilçesinden farklı bir bölgede damızlık yığılca ana arılarından larva transferi ile elde etmiş olduğumuz f1 ana arılardır. Ana arı sipariş formunu doldururken orada bu ayrıntıyı görebilirsiniz.

Yığılca arısı hakkında daha fazla bilgi vermek gerekirse;

Batı Karadeniz Bölgesi Balarısı (Apis mellifera L.) Populasyonun Morfolojik Özellikleri isimli bildirisinde Yığılca arısının scutellum renginin sıfıra yakın olması ile diğer bal arısı populasyonlarından ayrıldığı bildirilmiştir. Diğer bazı araştırıcılarda yayınlarında Yığılca arısının farklı bir ekotip olduğundan söz etmektedir. Araştırma sonuçlarının yayınlanması ile literatürlere giren Yığılca ekotipi yüksek bal verimi ile Türkiye arıcılığına ümidi olara gösterilmektedir. Türkiye’nin 56 farklı lokasyonundan örnek alarak yaptığı araştırmada Yığılca arısı vücut iriliği ve organlarının uzunlukları bakımından diğer illerin arı popülasyonlarından farklı bulunmuştur. Yığılca arısının ön kanat uzunluğu ortalama 9.30; arka kanat uzunluğu ortalama 6.60 çıkmıştır. Bacak karakterlerinden Femur uzunluğu * 2.81 Tibia uzunluğu *3.23, Basitarsus uzunluğu*2.18, Basitarsus genişliği* 1.20. olarak bulunmuştur.

Yığılca ekotipi yüksek bal verimi ile Türkiye arıcılığına ümit vaad ediyor. Çalışkan , kışa dayanıklı, diğer ekotiplerin 3 katı bal verimine sahip. Gelecekteki ıslah ve seleksiyon çalışmaları için ümit vaadediyor. Yığılca Ekotipi Saklı kent Yığılca’nın il merkezine çok uzak olması yollarının bozuk olması nedeniyle bu ilçeye dışardan göçer arıcı girişi söz konusu olmamıştır. Modern hayatın henüz uğramadığı Yığılca’da tıpkı insanı gibi doğanın ve arılarının dahomojen yapısı bozulmamıştır. Yığılca arısının Anadolu ve Kafkas arısına göre 3 katı daha fazla bal verimine sahip olduğu görülmüştür.


ana-ari

138 Yorumlar

 1. Öncelikle selamlar 2 gündür arıcılık işiyle ilgili bütün videoları izledim Kocaeli Başiskele oturuyorum rakım olarak yüksek burada hangi arı ırkı daha uygun olur bakacağım bölge kışın daha soğuk oluyor deniz seviyelerine göre

 2. benim iki kovan arım var, Cinslerini bilmiyorum ama bildiğim tek üç şey var. 1- aşırı oğul verme eğilimi var. 2- Aşırı derece saldırganlık var. 3- eğer ben kışın yemesi için şerbet vermeseydim açlıktan ölürdü. Kovan başına 2 şer kilo kek verdim, bundan önce 10 kilo şeker verdim. yoksa açlıktan meftah olacaklardı. çalışmayı hiç sevmiyorlar. ırkı hakkında bilgisi olan var mı. ısparta nın yalvaç ilçesinde hangi ırkla çalışmayılıyım. bilgi verirseniz sevinirim.

 3. Merhaba iki sorum var:

  1) Düzce’deki tarlama SAFKAN Yığılca arısı kovanları koymak istiyorum, melez arı istemiyorum onların bir kaç nesil sonra saldırganlaştığını düşünüyorum. Safkan Yığılca arısı kovanı edinmeme yardımcı olabilir misiniz? Düzceden teslim alabilirim, kaliteli koloniye ekstra ücret ödeyebilirim

  2) Yığılca arısının yanına karniyol nasıl olur? Rakım 250 metre civarı. Kışlar nemli ve yağışlı, tipik batı Karadeniz iklimi, ayrıca yalanlamamış oğuldan alınmış kovan var içerde, Anadolu arısı oldugunundüşünüyorum, bunlar 3 ırk (Yığılca karniyol ve Anadolu) kendi içlerinde melezleşme yada yağmalama yapar mı?

  İşlerinizde başarılar, huzurlu sağlıklı günler dilerim

  Yusuf

  • Yusuf, yığılca damızlığı koloni ile birlikte edinmek istiyorsanız. Düzce ve çevresindeki arıcılardan yardım alabilirsiniz. Biz damızlık ana arılarda elde edilen melez yığılca satışı yapmaktayız. İkinci sorunuz içinde, birbiriyle arı ırkları zamanla meleşme olur ama yağmalama yapmazlar. iyi günler

 4. BU SENENİN BOL VE HAYIRLI GEÇMESİ DİLEĞİYLE… BU YIGILCA ARILARI GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİNE UYUM SAĞLARLAR MI ACEBA? AYRICA F1 LERDEN BAHSEDİYORSUNUZ YIĞILCALARI HANGİ TÜRLE MELEZLİYOORSUNUZ VE DAMIZLIĞIN FİYATINIDA SİTE YE EKLESENİZ SEVİNİRİM….

 5. Kocaeli gebze de oturuyorum.Gebzenin köyünde oğul arı iki kovan yakaladım.bu yaz arılara baktım fakat geçen ay kovanları bahçeden çaldılar.merak devam ediyor fakat yeni arı alsam hangi ırk ile çalışayım?ne zaman alayım?Öğretmenim çok meraklıyım arıcılığa.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here