Ana Arı Kanadının Kesilmesi

Ana Arı Kanadının Kesilmesi

Arıcımız ana arı uçmasını engellemek için kanadını kesiyor.

Bir önceki yazımız olan Larva Transferinin Yapılması başlıklı makalemizde ana arı larva transferi ve Larva Transferinin Yapılması hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. MUSTAFA ZAKİR ÇAĞLAYAN dedi ki:

    Ana arı nın kanadının kesilmesinin sebebi; mayıs ayında arılar oğul verdiğinde, kovanı ilk oğulda kovanın eski anası terkeder. Ana arının fazla uzağa gidip, kaçmaması için kanadı nın üçte biri kesilir. Ana arı kovanın yakınlarıda bir yere düşer, oğul arısıda oraya toplanır. Arıcıda arısını kaçırmamış olur..Bence doğru bir işlem.

  2. AHMET DİKMEN dedi ki:

    kanadı kesilen ana arı oğul döneminde uçamadığı için kovan önüne veya yakına düşer oğul ana arının bulunduğu yere kümelenir bu arıcı için kolaylıktır ana arının uçamadığını farkeden koloni belirli bir zaman sonra kendiliğinden kovana dönme durumu söz konusudur

  3. Veli CİCİMEN dedi ki:

    Sorduğunuz soruya göre; Benim düşüncem eğer bu koloninin cinsi ve kalitesi çok iyi ise ana arının boyasından kaçıncı senesi olduğunu da bilirsek verimliği düşürmemek için ana arının kanadını keserek , arılar bu durumu hisseder ve sessiz ana değişime girmiş olurlar ve böylelilkle kayıbımız olmaz.

BİR YORUM YAZ