Ana Arı Olmazsa Ne Olur

0
ana arı olmazsa ne olur

Bir kovanda ana arı yoksa o kovanın varlığından söz etmek yanlış olur. Ana arı olmazsa ne olur ve kovanı durumu hakkında gerekli bilgilendirmeler yapacağız.  Bu yüzden dolayı anasız koloniler konusunda daha dikkatli olarak zamanında tedbir almanız gerekiyor.

Ana Arı Olmazsa Ne Olur 3

Arılar uçma deliğinin önünde heyecanlı ve stresli bir şekilde sağa ve sola doğru hareket ederler. Analı kovan ile anasız bir kovanı yan yana koyduğunuz zaman ikisi arasındaki sesinden de anlaşılır. Anasız arı kovanı daha çok vızıltılı ve fazla ses çıkarır. Kovanın kontrolü aşamasında kovanı üstten açıp kontrol ettiğinizde arılar çerçeve üzerlerinde arkalarını yukarıya kaldırarak hızlı hızlı kanat çarparlar. Anasız olanın anlamak için normal analı kovanda anası olan çerçeveyi bir köşeye alın diğer tarafta kalan işçi arılar analı çerçeveye gitmek için hummalı bir şekilde hücum ederler.

Bir kovanda ana arı yoksa o kovanın varlığından söz etmek yanlış olur. Ana arı olmazsa ne olur ve kovanı durumu hakkında gerekli bilgilendirmeler yapacağız. Bu yüzden dolayı anasız koloniler konusunda daha dikkatli olarak zamanında tedbir almanız gerekiyor. Arılar uçma deliğinin önünde heyecanlı ve stresli bir şekilde sağa ve sola doğru hareket ederler. Analı kovan ile anasız bir kovanı yan yana koyduğunuz zaman ikisi arasındaki sesinden de anlaşılır. Anasız arı kovanı daha çok vızıltılı ve fazla ses çıkarır. Kovanın kontrolü aşamasında kovanı üstten açıp kontrol ettiğinizde arılar çerçeve üzerlerinde arkalarını yukarıya kaldırarak hızlı hızlı kanat çarparlar. Anasız olanın anlamak için normal analı kovanda anası olan çerçeveyi bir köşeye alın diğer tarafta kalan işçi arılar analı çerçeveye gitmek için hummalı bir şekilde hücum ederler. Kovanın kontrol esnasından çerçeveleri kontrol ederken işçi arılar sağa sola dağılır gider ve çerçeve üzerinde işçi arılar düzgün bir şekilde gezmiyorsa yine ana arının olmadığına işarettir. Aynı zamanda bu şekilde kontrol esnasında arıları ağlamaklı bir şekilde seslerin sürekli olduğu görülmektedir. Anası olan kovanda işçi günlük düzenli polen akışını sağlarlar ve kovan önünde durduğunuz zaman bu durumu görebilirsiniz. Eğer kovanda ana arı olmadığı zaman arılarda ana arı yoksa biz niye çalışıyoruz edasıyla çalışma işini bırakırlar. Kovanda kapalı ve açık yavru yoksa ana arı olmadığı anlamına gelir tabi bu yavru olmama durumu zamana göre değişebilir. Kış mevsiminde olmayabilir eğer tam böyle arıların gelişim zamanında yoksa yavru bilin ki o kovanda ana arı faaliyeti durmuş demektir. Kovan önünde genel olarak nöbetçi arılar vardır. Bu arılar kovana önüne gelen arıyı kontrol edip içeri salar eğer kovanda ana arı yoksa bu görevi yapacak olan arılar kovan önünde bulunmazlar. Kovanın dışına vurulduğunda tiz bir sesi gelip kesiliyorsa sağlıklı yoksa vurduktan sonra ses sürekli şekilde geliyorsa o kovanda sağlıksız ve anası olmayabilir. Yukarı da yazdıklarımız doğrultusunda bir kovanda arı olmadığı durumunda neler ile karşılabileceğimizi yazdık. Konu hakkında yine sorularınız olursa yorumla kısmında bizlere sorabilirsiniz.

Kovanın kontrol esnasından çerçeveleri kontrol ederken işçi arılar sağa sola dağılır gider ve çerçeve üzerinde işçi arılar düzgün bir şekilde gezmiyorsa yine ana arının olmadığına işarettir. Aynı zamanda bu şekilde kontrol esnasında arıları ağlamaklı bir şekilde seslerin sürekli olduğu görülmektedir. Anası olan kovanda işçi günlük düzenli polen akışını sağlarlar ve kovan önünde durduğunuz zaman bu durumu görebilirsiniz. Eğer kovanda ana arı olmadığı zaman arılarda ana arı yoksa biz niye çalışıyoruz edasıyla çalışma işini bırakırlar. Kovanda kapalı ve açık yavru yoksa ana arı olmadığı anlamına gelir tabi bu yavru olmama durumu zamana göre değişebilir. Kış mevsiminde olmayabilir eğer tam böyle arıların gelişim zamanında yoksa yavru bilin ki o kovanda ana arı faaliyeti durmuş demektir.

Ana Arı Olmazsa Ne Olur 2

Kovan önünde genel olarak nöbetçi arılar vardır. Bu arılar kovana önüne gelen arıyı kontrol edip içeri salar eğer kovanda ana arı yoksa bu görevi yapacak olan arılar kovan önünde bulunmazlar. Kovanın dışına vurulduğunda tiz bir sesi gelip kesiliyorsa sağlıklı yoksa vurduktan sonra ses sürekli şekilde geliyorsa o kovanda sağlıksız ve anası olmayabilir. Yukarı da yazdıklarımız doğrultusunda bir kovanda arı olmadığı durumunda neler ile karşılabileceğimizi yazdık. Konu hakkında yine sorularınız olursa yorumla kısmında bizlere sorabilirsiniz.

ana-ari

Kimler Neler Demiş?

avatar