Posof Ana Arı

Posof Ana Arı
arı

Posof Ana Arı

Posof ana arı hakkında bilgi vermeden önce Posof hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Ardından ana arımız hakkında bilgiler vereceğiz.

Posof’un deniz seviyesinden yüksekliği 1500 üzerinde bulunan bir yerdir. Etrafı yer yer yükseklikleri 3000 m’yi aşan yüksek dağlarla çevrili olan ilçenin orta kesimleri bu dağlardan inen akarsular tarafından derin vadilerle bölünmektedir.

Posof ilçesinin genelinde Karadeniz İklimi hakimdir. Her mevsimde yağış görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir. Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir. Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.

Posof ilçesi gür bir bitki örtüsüne sahiptir. Genel olarak orman ile kaplıdır. Yılın büyük bir bölümünde bitki örtüsü yeşilliğini muhafaza eder. İlçenin bitki örtüsü coğrafi özelliği bulunduğu yöreye göre şekillenmiştir. İlçe doğal orman alanı içerisinde kalmaktadır.

Şimdi de ana arı hakkında bilgi verelim. Dünyada buluna ve ekonomik değere sahip olan dört önemli arı ırkından birisi olan Kafkas ırkı arı (Apis Mellifera Caucasica Gorb)’nın Türkiye’deki gen merkezi Posof’tur. Türkiye’de başka bir yerde devlet tarafından koruması olan yer yoktur. Burası izola bir bölgedir. Kafkas ana arısı yine erkek olan kafkas erkek arı ile çiftleşir.

Bizlerde bu şekilde Posof ilçesinden Posof ana arı dediğimiz yani damızlık kafkas ana arısı üretimini yapmaktayız. Yine aynı şekilde buradaki damızlık ana arı alınıp başka bir yerde farklı ırklar ile çiftleştirdiğimiz melez kafkas ana arı üretimini de yapmaktayız.

Posof genelinde toplam olarak 4.500 adet arılı koloni bulunmakta olup, bunların 2.000 tanesi eski tip kovanlardadır. Yaklaşık olarak 100 arıcı ailesi tarafından işletme başına ortalama 45 adet koloni varlığı ile arıcılık faaliyetleri bal üretimine yönelik olarak sürdürülmektedir. Posof ilçesinde üretilmekte olan kaliteli 2000-3000 adet ana arılar ilçemiz veya ilimiz dışındaki müşterilerimize gönderilmektedir.

Yine Posof ana arı hakkında soru ve önerileriniz olursa aşağıda bulunan “Yorumlar” kısmından yazmanız durumda yardımcı oluruz.

Bir önceki yazımız olan Ana Arı Kaç Günde Çıkar? başlıklı makalemizde ana arı kaç günde çıkar ve ana arı kaç günde doğar hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Memet dedi ki:

  Pasof ananin veriminden ve ozelliklerinden bilgi verebilirmiyiz 0538 453 78 84

  1. Admin dedi ki:

   Memet, Posof ana arı dediğimiz arı kafkas ırkıdır. Kafkas ana arı ile ilgili ayrıntı bilgi burada mevcuttur bakınız: http://www.anaari.gen.tr/kafkas-ana-ari.html

 2. emre dedi ki:

  2016 ana arı fiyatlarınız belli oldumu oldu ise ne kadar

  1. Admin dedi ki:

   emre, şuanda 2016 ana arı fiyatları belli olmuştur. Ana arı fiyatlarına buradan bakabilirsiniz: http://www.anaari.gen.tr/2016-ana-ari-fiyatlari/

 3. Ysin dedi ki:

  Erzincan İliç. İlçemin eskimi 950ile1700 arasi burada pasof irki randimani nasil olur bilgi alabilir miyim bu irkla çalişmak istiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Ysin, bulunduğunuz rakım itibari ile damızlık posof ana arı ile çalışma yapılabilir.

 4. MEHMET AYDIN dedi ki:

  KARADENİZ ORDU ÜNYE İLÇESİ SAHİLDEN 10KM İÇERİDE POSOF ARI UYGUNMU
  YADA HANDİ ARI IRKINI TERCİH ETMELİYİZ

  1. Admin dedi ki:

   MEHMET AYDIN, evet karadeniz geneli olarak posof ana arı her yerinde uyum sağlayacaktır.

 5. muhammed dedi ki:

  posof anaarı günde kaç yumurda yapar

  1. Admin dedi ki:

   muhammed, normal ana arılar gibi 3 ila 5 gün içinde kovan kabul ettikten sonra atar.

 6. ENDER dedi ki:

  yığılca ana arı almak istiyorum YALOVA

  1. Admin dedi ki:

   ENDER, üretimi yapılmakta olan ana arı gruplarımızı buradan görebilirsiniz; https://www.anaari.gen.tr/ana-ari-siparisi/

 7. Emin dedi ki:

  Arı sütü üretimi için hangi ırk arı daha verimlidir

  1. Admin dedi ki:

   Emin, her arı ırkı ile arı sütü üretimi yapabilirsiniz. Şu arı ırkı ile fazla üretim yapılır diye net bir şey demek doğru olmaz.

 8. Emin dedi ki:

  Teşekkürler.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

BİR YORUM YAZ