Posof Ana Arı

25
posof ana arı

Posof ana arı hakkında bilgi vermeden önce Posof hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Ardından ana arımız hakkında bilgiler vereceğiz.

Posof’un deniz seviyesinden yüksekliği 1500 üzerinde bulunan bir yerdir. Etrafı yer yer yükseklikleri 3000 m’yi aşan yüksek dağlarla çevrili olan ilçenin orta kesimleri bu dağlardan inen akarsular tarafından derin vadilerle bölünmektedir.

Posof ilçesinin genelinde Karadeniz İklimi hakimdir. Her mevsimde yağış görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir. Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir. Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.

Posof ilçesi gür bir bitki örtüsüne sahiptir. Genel olarak orman ile kaplıdır. Yılın büyük bir bölümünde bitki örtüsü yeşilliğini muhafaza eder. İlçenin bitki örtüsü coğrafi özelliği bulunduğu yöreye göre şekillenmiştir. İlçe doğal orman alanı içerisinde kalmaktadır.

Şimdi de ana arı hakkında bilgi verelim. Dünyada buluna ve ekonomik değere sahip olan dört önemli arı ırkından birisi olan Kafkas ırkı arı (Apis Mellifera Caucasica Gorb)’nın Türkiye’deki gen merkezi Posof’tur. Türkiye’de başka bir yerde devlet tarafından koruması olan yer yoktur. Burası izola bir bölgedir. Kafkas ana arısı yine erkek olan kafkas erkek arı ile çiftleşir.

Bizlerde bu şekilde Posof ilçesinden Posof ana arı dediğimiz yani damızlık kafkas ana arısı üretimini yapmaktayız. Yine aynı şekilde buradaki damızlık ana arı alınıp başka bir yerde farklı ırklar ile çiftleştirdiğimiz melez kafkas ana arı üretimini de yapmaktayız.

Posof genelinde toplam olarak 4.500 adet arılı koloni bulunmakta olup, bunların 2.000 tanesi eski tip kovanlardadır. Yaklaşık olarak 100 arıcı ailesi tarafından işletme başına ortalama 45 adet koloni varlığı ile arıcılık faaliyetleri bal üretimine yönelik olarak sürdürülmektedir. Posof ilçesinde üretilmekte olan kaliteli 2000-3000 adet ana arılar ilçemiz veya ilimiz dışındaki müşterilerimize gönderilmektedir.

Yine Posof ana arı hakkında soru ve önerileriniz olursa aşağıda bulunan “Yorumlar” kısmından yazmanız durumda yardımcı oluruz.

ana-ari

25 Yorumlar

  1. Hocam kolay gelsin hakkari rakımı 1800 olan bölgede yazları kurak geçen bir bölgede posof arısı mı Anadolu arısı mı uygun olur burası yazın sıcak ve kurak geçiyor bu posof arısı burda sıcaktan çalışamaz diyorlar

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here