Ticari Ana Arı Üretimi

Ticari Ana Arı Üretimi

Türkiye’de ticari ana arı üretimi 1979 yılında başlamıştır. Son yıllarda ana arı üretiminin 200 –220 bin adede ulaştığı, işletme adedinin 150’nin üzerinde olduğu bildirilmektedir. Ancak üretilen ana arılar miktar olarak ihtiyacın sadece 1/10’u oranındadır. Ayrıca üretilen ana arıların kaliteleri tartışılmaktadır.

Bal üretim işletmesinde yeteri miktarda olan erkek arılar bu ana arıları yeterince dölleyebilmektedir. Böylece bal üretim işletmelerinde her istendiği zaman kullanılabilen yeterince döllenmiş ana arı bulundurulabilmektedir.

Ticari olarak üretilen yıllık 200 –220 bin ana arının yaklaşık %50’sinin üretiminde damızlık koloni olarak Kafkas koloniler kullanılmaktadır. Üretilen ana arılar ırk özellikleri bilinmeyen ana arı üretim işletmesinin çevresindeki kolonilerin erkek arıları ile döllenmektedirler. Bu dölleyici koloniler genelde melez kolonilerdir. Ana arı satışlarının olmadığı aylarda bankalama gibi yanlış uygulamalar yapılmaktadır. Damızlık kullanmayan ana arı üretim işletmeleri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çiftleştirme Kovanının Hazırlanması başlıklı makalemizde Çiftleştirme Kovanının Hazırlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ