Ana Arı Kaç Günde Yumurta Atar?

0

Normal şartlara göre yeni çıkan ana arı tüm şartlar oluştuktan sonra memeden çıktıktan yaklaşık olarak üç gün sonra kendini kovan içerisinde besledikten sonra çiftleşme uçuşuna veya çevreyi tanıma turuna çıkar. Ana arı bu uçuşa çıkınca çiftleşebileceği gibi bir kaç defa uçuşa çıkarakta çiftleşebilir.

Mevsim şartlarına bağlı olarak ana arının yumurta atma süresi;
1) Mayıs- Haziran aylarında yaklaşık olarak 7 – 11 gün içerisinde yumurta atmaya başlar.
2) Temmuz ayı içerisinde ise ortalama 10-15 günde yumurta attığını görebilirsiniz.
3) Ağustos ayı ve sonuna doğru 10 ila 25 günde ana arı yumurtlamaya başlar. Bu sürelere hava şartlarına ve erkek arı sayısına göre farklılık gösterecektir.

Çiftleşme uçuşuna çıkan ana arı 7 ila 10 adet erkek arı ile çiftleşerek sperm kesesini doldurarak kovan döner. Kovan önünde erkek arı iğnesini çıkardıktan sonra kovan içine girer. Çiftleşme uçuşuna olumsuz hava şartlarından dolayı çıkamayan ana arı bu süreyi 10 veya 12 gün kadar erteleyebilir. Bu sürenin sonuna kadar çiftleşemeyen ana arı dölsüz kalarak ya yumurtlamaz yada erkek arı yumurtası atarak erkek yavru çıkışına neden olur.

Ana arı yumurtlamaya başladıktan sonra hızlı bir şekilde ham petek takılı çıtalar kabartılmaya başlar. İçinde bir damla bal konulmuş göze ana arı yumurtlamaz. Boş ve temiz peteklere ana arılar daha güzel yumurta atar. Görüldüğü üzere ana arı yumurta ama süresi mevsimin şartlarına göre değişebilmektedir.

ana-ari

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here