Ana Arı Nasıl Değiştirilir

16
ana arı nasıl değiştirilir

Sizlere bugün ana arı nasıl değiştirilir sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Genel itibari ile ana arı değiştirme ana arının verimliliğini yitirmesi, ana arının yaşlı olması veya yalancı anaya gitmesi gibi nedenlerden dolayı ana arı değiştirilir. Eğer hazır ana arı satın alıyorsanız ana arı size gelmeden 2-3 gün önceden aşağıdaki bir kısım işlemleri yapmayı unutmayın.

Ortalama olarak 2-3 yaşını geçen ana arı artık az yumurta atacağından ve yumurta atsa bile seyrek veya çoğunluk olarak erkek yumurta atar. Böyle olduğunu gördüğünüzde ana arıyı değiştirmek zorunluluktur.

Ana Arı Nasıl Değiştirilir?

1) Yaşlı ana kovandan alınarak iki parmak arasında ezmek suretiyle öldürülür ve kovanın içine atılır. Böylece yetim kalan kovana ana varsa 1 ila 3 gün içinde verilir.

2) Elde yedek ana arı yok fakat başka kovanlarda oğul hazırlığı olupta ana memesini havi bir çerçeve var ise yetim kovana böyle bir çerçeve vererek anaya kavuşması temin edilir.
Ana memeli çerçeve kovanınıza uymuyor veya başkasından alıyorsunuda çerçeve bile vermiyorsa, ana memesini, keskin bir bıçakla hiç zedelemeden genişçe petek parçası ile keserek bir pamuk içinde üşütmeden getirin. Yetim kovanınıda orta kısımda bulunan bir çerçeye diş kürdanı ile veya U şeklinde bir tel vaya teneke parçası ile bu memeyi oraya raptedin.

3) Elde ne ana arı ve nede ana memesi yoksa anasını gençleştirmek için yetim bıraktığımız kovana hiç bir şey vermeyiniz. 24-36 saatlik sürfelerden de kendilerine ana yaparlar. Fakat 15 günde ana çıkacak, 4 gün sonra çiftleşecek, 5 gün sonra yumurtlamaya başlayacak ki 25 gün kovan yeni yavrularla takviyesiz kalacak demektir. Şayet anayı siz öldürmediniz de kovan yetim kadı ve kendine ana yapamadı ve kovan içindede 1-2 günlük kurtçuk bulunmadı ise: Bu takdirde de başka bir kovandan yumurtalı, sürfeli yani kurtlu bir çerçeve alınarak yetim kovana koymak suretiyle de ana yaptırılabilir. Böyle ana gençleştirmek, vermek icap ettiği takdirde, arılara yemleme konusunda anlatıldığı gibi şerbet vermeyi ihmal etmemeliyiz.

Şurasını hatırlatalım ki, bakımlı ve kuvvetli kovanlar hiç bir müdahale lüzum göstermeden yaşlı analarını ölürüp yeni ve genç ana yaparlar . Hatta bazen yaşlı anayı öldürmeden ikici genç anayı çıkarıyor ve ana kız beraberce bir kaç gün kaldıktan sonra yaşlı anayı öldürüyorlar.

Değiştirmek için en uygun zaman dilimi, ilkbahar Nisan ve Mayıs ve bal hasadını yaptıktan sonra , yaz ayının ortalarında Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsamaktadır. Ana arı memesi veya ana arıyı kovana vermeden önce öncelik olarak kovanda herhangi yalancı ana arı var mı veya ana arı memesi olup olmadığını mutlaka kontrol edin, değiştirmiş olduğunuz ana arı amacına ulaşsın. Aşağıda bulunan arıcımızın ana arı değiştirme videosunu mutlaka izleyin.

Yukarıda yazmış olduklarımıza ilave olarak ana arı değiştirilmesi konusunda hazır satın alacağınız ana arı elinize gelmeden bu işlemleri yapın ki gelen ana arı iyi tutsun. Hazır ana arı elinizde varsa ana arı kafeste dururken bir kaç içinde yapar ana arıyı kafes ile birlikte kovana verebilirsiniz.

guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bulent
Bulent
06 Temmuz 2017 16:02

Kafesi geldiği gibi içindeki işçi arılarla kovana koysak sıkıntı olurmu yoksa işçileri çıkarmamız gerekirmi?

YakupSARIÇAM
YakupSARIÇAM
02 Mayıs 2017 13:06

İyi günler.22 Mart 2017 tarihinde on adet ana arı siparişi için ücretini yatırdım.Teslim tarih talebim 20 nisandı.Henüz bir cevap vermediniz genel cevaplardan havaların soğukluğu mazeretinizi anlıyorum.Bu konuda lütfen bilgilendirmenizi acil olarak bekliyorum. Siparişim 10 adet Belfast anı arı idi.Eğer mümkünse 5 adet belfast,5 adet Yığılca olarak gönderebilirseniz memnun olurum.

mustafa akduğan
mustafa akduğan
27 Nisan 2017 17:08

iyi günler ben kütahyadan mustafa yıllardan beri amatör arıcılık yapıyorum ama fazla verim alamıyorum tabiki başka yerde calişıyorum su an arılarımın bazıları yumurtayı fazla atmıyor sizlere ana arı şiparişi versem hangi anayı önerirsiniz.ve.kacgünde elime gecer kolay gelsin

zulker
zulker
22 Nisan 2017 10:27

Bölmelere ana ari veriyorum.anaların geldiği gün bölme yapıyorum.ve kafesle veriyorum.kek tapalarini ne zaman açmaliyim

YUSUF UĞUR
YUSUF UĞUR
01 Nisan 2017 19:09

BEN YENİ ARICILIK YAPMAYA BAŞLADIM İÇANADOLU YANİ KARAMANDA EN DAYANIKLI VE EN VERMLİ ARI IRKI HANGİSİDİR

Necati
Necati
01 Nisan 2017 08:02

1 adet (paket arı-1) EFT yaptım. Bugün hafta sonu olduğu için Pazartesi hesabınıza düşer.

SORU: Paket arı içindeki ana arı ait olduğu yıla ait renk ile boyanmış mı geliyor?

süleyman
süleyman
31 Mart 2017 17:34

birincisi öldürdüğünüz anayı kovana atmak gerekmiyomuydu
ikincisi yeni anayı kafeste vermek gerekmiyomuydu

KEMAL
KEMAL
22 Mart 2017 23:46

ONLAYN ÖDEME YAPMAK İÇİN BİR BUTONUNUZ VARMI ?