Ana Arı Neden Yumurta Atmaz

36
ana arı neden yumurta atmaz

Bir çok müşterimizden dinlediğimiz soru ise şu şeklide olmaktadır. Bizden alsın veya bir başka yerden alsın almış olduğum ana arı hemen yumurta atmadı sebebi nedir gibi soruları ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu sorunun birden fazla cevabı olabilir ve biz kendi tecrübelerimiz doğrultusunda açıklama yapmaya çalışacağız. Farklı bir arıcının kendi edindiği farklı bir bilgisi olabilir ama biz yoğun bir şekilde bu iş ile iştigal ettiğimiz için tecrübeler ile sabittir.

Ana arının yumurta atmama sebepleri olarak; hazır olarak almış olduğunu ana arı uzun süre günlük yumurta atmayabilir. Almış olduğunuz ana arı uzun süre yoldan geldiği için hemen kovan alışması bir süreci olabilir. Aynı zamanda yine bu ana arı daha önce ana arı çiftleştirme kutusundan daha büyük bir kovana geldiğinden dolayı yine yumurta atması gecikebilir. Kovan içi adaptasyon sorunu gibi problemler ana arıların yumurta atmasını geciktirebilir.
2019 Yılı Arı Satışı 1Millet olarak genelde birbirimize güvenmediğimiz için hemen aklımıza işin farklı boyutları ve art niyet kısmı geliyor. Acaba ana arı da bir sorun var yoksa bana işe yaramayan ana arı mı geldi yada çiftleşmeyen gibi böyle uzayıp giden kafa da sorular bulunuyor. Bunlarda birer alternatif olabilir ama güvendiğiniz ve uzun süre aldığınız bir yer ise yukarıda belirttiğimiz durumdan dolayı ana arı yumurtlaması gecikebilir hatta bu gecikmeden dolayı bazen işçi arılar bu durumda ana arıyı kesebilir de. ANA ARI GEN olarak ana arılar kutu içerisinde yumurta atıp kapattıktan sonra paketleme ve kargolama sürecine girmektedir.

Tabi ki, ana arı iyi çiftleşme durumu olmadıysa ve aşılama döneminde günlü yumurtaların iyi seçilmesi gerekir. Eğer var olan kutuda ana arı yumurta atıp akabinde müşteriye gittikten sonra kovan içeresinde yumurta atmıyorsa bunun için ilk başta belirttiğimiz seçenek daha ağır basmaktadır.

Yine ana arı hakkında muhtelif sorularınız olursa aşağıda bulunan yorumlar kısmından her zaman sorabilir ve ana arı siparişi vermek için ana arı sipariş formunu kullanarak yeni sezon için siparişinizi verebilirsiniz.

Önceki İçerikSatılık Arı Trabzon
Sonraki İçerik2019 Yılı Arı Fiyatları
guest

36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments