Ana Arı Verme Yöntemleri

Ana Arı Verme Yöntemleri

Ana Arı Verme Yöntemleri

Sizlere ana arı verme yöntemleri ile ilgili konuyu anlatmaya çalışacağız. Öncelik olarak ana arı vereceğimiz kolonide ana arı var mı yok mu diye bakmamız gerekir. Eğer kontrol yapıldıktan sonra ana arı yoksa petek gözlerine bakılarak günlük yumurta olup olmadığına bakılarak ana arı kontrolü yapılmış olur. Eğer günlük yumurta yoksa bilin ki ana arı da yoktur.

Ana arı vereceğiniz kovan ortalama 3-4-5 çerçeveli olması önerilir. Çünkü çerçeve sayısı yani arılı çerçeve sayısı ne kadar düşük olursa ana arı kabulü o kadar yüksek olacaktır. Çünkü güçlü arı kovanlarında ana arı kokusu birden gitmediği için ana arıyı kolay kolay kabul etmiyorlar. Zayıf arı kovanların her zaman ana arı kabulü daha kolay olur.

ana arı verme yöntemleri 5Bölme yaptığımız kovan 2-3 gün ana arısız olarak kalabilir ve ana arı olmadığını hissettiği zaman yeni vereceğimiz ana arıyı daha kabul edecektir. Yada ana arısını değiştireceğiniz kovanın ana arısını 2 gün önceden ya öldürün yada o kovandan ana arıyı alın ki yeni vereceğiniz ana arıyı kabul etmeleri kolay olsun. Arı kovanı, kovan içinde ana arının yokluğunu hissettiği zaman yeni anayı hemen kabul eder. Kovan içerisinde ana arının yokluğunu hissetmesi 1 gün ila 3 gün arasında değişebilir.

Yeni satın aldığımız ana arıyı, ana arıyı vereceğimiz kovandaki iki çerçevenin arasına aldığımız şekilde koyarız. Kek kısmını falan açmayınız. 1 gün sonra ana arı kafesinin kek kısmında bulunan yerini açacağız arılar keki yiyerek içerideki ana arıyı kendileri çıkaracaktır. Siz asla ana arıyı olduğu şekilde kafeste çıkarmaya çalışmayın. Aynı zaman ana arı kafesi ile gelen ana arının yanında işçi arılar olur onları öldürmenize veya dışarıya falan atmanıza gerek yoktur diğer kovandaki arılar onları memnuniyetle kabul edeceklerdir. 1 gün sonra kek kısmını açıp bıraktıktan sonra kovanı sürekli açıp durmayacağız ve 3-4 gün sonra gelip kovana bakabiliriz ve muhtemelen ana arı çerçeveler üzerinden dolaşıyor olacaktır.

Ana arıyı kovan kabul ettirirken asla şerbet yani şurup vermeyin ama kek verebilirsiniz. Şurup vermeniz işçi arıların özgüvenini artırarak ana arıyı öldürmelerine sebep olur. Ana arıyı kabul ettirdikten sonra şurup verebilirsiniz. Yine ana arı verme yöntemleri hakkında sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmında sorunuz.

Bir önceki yazımız olan Melez Karniyol Ana Arı başlıklı makalemizde melez ana arı ve melez karniyol ana arı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Bu mevsimde sonra anası ölen arıların nasıl ana verilir vereceğimiz günluk ten çíkan ana çiftleşirmi

  1. Admin dedi ki:

   Yusuf, bu mevsimde bulunduğunuz yerde ana arı çiftleşme olayı artık bitmek üzeredir. Hazır ana arı temin ederek verebilirsiniz.

 2. SİNAN dedi ki:

  erken ilkbaharda ana arı değiştirilir mi

  1. Admin dedi ki:

   SİNAN, Nisan ayı itibari ile ana arı değişimi yapılabilir.

 3. cahit dedi ki:

  KKTC ye ana ari gonderiliyormu ve bu ana arilar gonderildikleri kucuk kafesdene kadar yasayabiliyor ,tesekkurler.

  1. Admin dedi ki:

   cahit, şuanda ana arı için kargo gönderimi KKTC malesef yoktur.

 4. Kudret Sezer dedi ki:

  Üyeliğimin kablü için teşekkürler.İnşaallah hayırlı olur.
  Sagılar…

 5. Veli Bebek dedi ki:

  Veli BEBEK: 10 Agustus-2016 da bir kovandan 3-4 cita bal aldim. Bu ay sonunda kovanda ari vardi. Serbet vedim ictiler, ama kizgindi. Eylul basinda serbetten 3-4 gun sonra ari yemi kek vermek icin kovani actim. Kovan icerisinde ari yok. Ari olusude yok, Yagmada olmamis. Cunku citalarda bal oldugu gibi durmaktadir. Eylul ayinda arilar kovani toptan terk edebilir mi ? Bu konuyla ilgili aciklama yapabilirmisiniz. Ingilizce klaviye ile yazdim, bazi harflerin noktalari yok. Tesekkurler.

  1. Admin dedi ki:

   Veli Bebek, bal alırken muhtemelen ana arı telef oldu ve ana arı olmayınca arılar kovanı terk ettiler. Eğer ana arı yoksa ve arılar bulunduğu yerden memnun değilse terk edip giderler.

 6. Veli Bebek dedi ki:

  Olabilir, ana ari telef olmus olabilir. Cunku bal alirken ve sonraki zamanlarda cok kizgindi. Ana ari bal almadan once telef olmus olabilir. Yorumunuz icin tesekkur ederim. Ana arilari hangi ilde uretiyorsunuz. Selam.

  1. Admin dedi ki:

   Veli Bebek, erken ilkbaharda Akdeniz bölgesindeyiz, yaz aylarında ise iç anadolu ve doğu anadolu illerinde oluyoruz.

BİR YORUM YAZ