Ana Arı Verme Yöntemleri

15

Sizlere ana arı verme yöntemleri ile ilgili konuyu anlatmaya çalışacağız. Öncelik olarak ana arı vereceğimiz kolonide ana arı var mı yok mu diye bakmamız gerekir. Eğer kontrol yapıldıktan sonra ana arı yoksa petek gözlerine bakılarak günlük yumurta olup olmadığına bakılarak ana arı kontrolü yapılmış olur. Eğer günlük yumurta yoksa bilin ki ana arı da yoktur.

Ana arı vereceğiniz kovan ortalama 3-4-5 çerçeveli olması önerilir. Çünkü çerçeve sayısı yani arılı çerçeve sayısı ne kadar düşük olursa ana arı kabulü o kadar yüksek olacaktır. Çünkü güçlü arı kovanlarında ana arı kokusu birden gitmediği için ana arıyı kolay kolay kabul etmiyorlar. Zayıf arı kovanların her zaman ana arı kabulü daha kolay olur.

ana arı verme yöntemleri 5Bölme yaptığımız kovan 2-3 gün ana arısız olarak kalabilir ve ana arı olmadığını hissettiği zaman yeni vereceğimiz ana arıyı daha kabul edecektir. Yada ana arısını değiştireceğiniz kovanın ana arısını 2 gün önceden ya öldürün yada o kovandan ana arıyı alın ki yeni vereceğiniz ana arıyı kabul etmeleri kolay olsun. Arı kovanı, kovan içinde ana arının yokluğunu hissettiği zaman yeni anayı hemen kabul eder. Kovan içerisinde ana arının yokluğunu hissetmesi 1 gün ila 3 gün arasında değişebilir.

Yeni satın aldığımız ana arıyı, ana arıyı vereceğimiz kovandaki iki çerçevenin arasına aldığımız şekilde koyarız. Kek kısmını falan açmayınız. 1 gün sonra ana arı kafesinin kek kısmında bulunan yerini açacağız arılar keki yiyerek içerideki ana arıyı kendileri çıkaracaktır. Siz asla ana arıyı olduğu şekilde kafeste çıkarmaya çalışmayın. Aynı zaman ana arı kafesi ile gelen ana arının yanında işçi arılar olur onları öldürmenize veya dışarıya falan atmanıza gerek yoktur diğer kovandaki arılar onları memnuniyetle kabul edeceklerdir. 1 gün sonra kek kısmını açıp bıraktıktan sonra kovanı sürekli açıp durmayacağız ve 3-4 gün sonra gelip kovana bakabiliriz ve muhtemelen ana arı çerçeveler üzerinden dolaşıyor olacaktır.

Ana arıyı kovan kabul ettirirken asla şerbet yani şurup vermeyin ama kek verebilirsiniz. Şurup vermeniz işçi arıların özgüvenini artırarak ana arıyı öldürmelerine sebep olur. Ana arıyı kabul ettirdikten sonra şurup verebilirsiniz. Yine ana arı verme yöntemleri hakkında sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmında sorunuz.

guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Öner
Öner
15 Mayıs 2020 22:34

Selamunaleyküm anayı petege ters verdim yani ızgara bölümü aşağı geldi birşey olur mu

Veli Bebek
Veli Bebek
30 Kasım 2016 22:55

Olabilir, ana ari telef olmus olabilir. Cunku bal alirken ve sonraki zamanlarda cok kizgindi. Ana ari bal almadan once telef olmus olabilir. Yorumunuz icin tesekkur ederim. Ana arilari hangi ilde uretiyorsunuz. Selam.

Veli Bebek
Veli Bebek
28 Kasım 2016 23:53

Veli BEBEK: 10 Agustus-2016 da bir kovandan 3-4 cita bal aldim. Bu ay sonunda kovanda ari vardi. Serbet vedim ictiler, ama kizgindi. Eylul basinda serbetten 3-4 gun sonra ari yemi kek vermek icin kovani actim. Kovan icerisinde ari yok. Ari olusude yok, Yagmada olmamis. Cunku citalarda bal oldugu gibi durmaktadir. Eylul ayinda arilar kovani toptan terk edebilir mi ? Bu konuyla ilgili aciklama yapabilirmisiniz. Ingilizce klaviye ile yazdim, bazi harflerin noktalari yok. Tesekkurler.

Kudret Sezer
Kudret Sezer
28 Kasım 2016 13:25

Üyeliğimin kablü için teşekkürler.İnşaallah hayırlı olur.
Sagılar…

cahit
cahit
13 Kasım 2016 10:42

KKTC ye ana ari gonderiliyormu ve bu ana arilar gonderildikleri kucuk kafesdene kadar yasayabiliyor ,tesekkurler.

SİNAN
SİNAN
01 Kasım 2016 15:21

erken ilkbaharda ana arı değiştirilir mi

Yusuf
Yusuf
11 Ağustos 2016 13:49

Bu mevsimde sonra anası ölen arıların nasıl ana verilir vereceğimiz günluk ten çíkan ana çiftleşirmi

Muharrem
Muharrem
Yanıtla  Admin
16 Ekim 2019 22:25

Ekime girdik petekte ana arı yoktu vardım önce kabul etti sonra kesti kendisi çıkardı onuda kestı yeni çıkardı ama gec oldu ne yapmam lazım