Anasız Kovan Nasıl Anlaşılır

1
Anasız Kovan Nasıl Anlaşılır

Ana arısını kaybeden arı kovanının anasının içinde olmadığını nasıl anlarız onu sizlere açıklamak ve göstermek istiyoruz.

Ana arısı olmayan arı kovanı masum ve telaşlı bir şekilde olmaktadır. Kovanın kapağını açtığınızda arılar telaşlı bir şekilde sağa sola kaçarlar ve çok fazla ses çıkarırlar. Çünkü arılar kanatlarını sürekli olarak çırpmaktadırlar. Arı kovanını açtığınızda arılar çok fazla bağırıp ve saldırı yapmıyorlar genel olarak ana arısı yoktur. Bu durumda bir an önce yeni bir ana arı tedarik etmektir. Yeni aldığınız ana arı gelince ise bu kovandaki bütün çerçeveleri kontrol etmelisiniz. Çerçevelerde ana arı memesi var mı veya bir göze bir kaç tane yumurta attılarsa yalancı ana olduğundan o arıları bir yere silkeleyip daha sonra ana arıyı kovan vermenizdir. Ana arıyı doğru teknik ve yöntemlere göre vermezseniz ana arıyı kestirebilirsiniz.

Aşağıda izleyeceğiz video ise ana arısı olmayan bir arı kovanından çekilmiştir. Sizlerde aşağıdaki videodaki arıların hareketlerine göre kendi arılarınızdaki yanı hareketleri takip edebilirsiniz. Anasız arı kovan nasıl anlaşılır konusunu bu şekilde öğrenmiş olduk.

Önceki İçerikAna Arı Kutu Kontrolü
Sonraki İçerikAna Arıların Yetiştirilmesi
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Rustem

Salam.Menim bes eded arimin ana arisi yoxdu.Isteyirem 10 mart tarixinde bunlarin her birine birgunluk yumurta atim.Amma bilmirem bu effekt verer ya yox.Ana arinin mayalanmaqina gore narahat oluram.Cunki o erefede erkek olmaya biler.Ne meslehet bilirsiz?Qabaqcadan tesekkurler.