Arıcılık Yapacaklara Tavsiyeler

55
arıcılık yapacaklara tavsiyeler

Yeni olarak arıcılık yapmaya başlayacaklar bazı tavsiyelerde bulunacağız. Aynı zamanda aşağıda bulunan videoyu da mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Yine ana arı ve arı adına çekilen videoları izlemek için abone olabilirsiniz. Arıcılık yapmaya karar verenler için aşağıya madde madde arıcılık hakkında bilgiler vereceğiz. Aşağıda yazılanları harfiyen yapsanız da eğer arıları sevmezseniz bunu uzun süre yapamazsınız. Arıları sevmeniz gerekir. Her şeyin başı sevgi bunu asla unutmayın. Arılarda siz arılıkta çalışırken, sizin sevginizi hissedecektir.

1) Öncelik olarak arıcılığı teorik olarak internet sitelerinden gerekli yazıları okuyarak ve videolar izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. En güzeli de arıcılık hakkında bir kitap almanız ve onu okumanızdır. Bu şekilde bir kitap alıp okuyarak, uzun yıllar çok ilkel yöntemler arıcılık yapan birisinden daha iyi bilgiye sahip olabilirsiniz.

2) Arılarınızı yani almış olduğunuz arı kovanlarınız için uygun bir arılık yeri bulmanız gerekir. Bulacağınız bu yer insanlardan uzak ve nektar kaynaklarına yakın olması size büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü arılar 5 km alanda bal toplayabildiği için bu alanda nektar kaynakları olursa güzel olur. Büyük şehirlerde yapıyorsanız ormana yakın yerlerde arılık yeri ayarlamaya çalışın. Çünkü apartman aralarında yaptığınız zaman herhangi birini sokar ise size sıkıntı olabilir.

3) Arı satın almak için arıdan anlayan birisi ile satın alın. İlk önce çevrenizde arıcılık yapan ve dürüstlüğüne güvendiğiniz bir yerden alın. Eğer arıcılıktan anlayan birisi ile gidiyorsanız daha doğru olacaktır. Arı alırken dışından görerek değilde, içine bakıp kaç çerçeveyi arı sarıyorsa ona göre almanız gerekir. En az 6 çerçeveli arılı kovan almanız arının gelişimi ve sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Çevrenizde arıcı yoksa ve yada arıcı var hesaplı değilse sitemiz üzerinden de güvenli bir şekilde arı sahibi olabilirsiniz. Uzun yıllar Türkiye’nin her noktasına arı getirmekteyiz. Aynı zamanda dağda veya ormanda arı bulursanız o arıyı da arı kovanınıza koyarak arıcılık yapabilirsiniz.

4) Arı sahibi olduktan sonra ilk önce ufak ufak arıyı kovanını açıp, çerçeveyi elinize alıp arıları inceleyin; işçi arı, ana arı, erkek arı gibi bireyleri gözünüzle bakarak öğrenmeye çalışın. Kapalı yavru, açık yavru ve tarlacı arılar gibi durumları öğrenin. Bunları bilmeniz arı kolonisini mevsimine göre yönlendirmeniz büyük kolaylık sağlar.

5) Kovan sayısı olarak 5 arılı kovan olması idealdir. Çünkü kovanların birbiri arasındaki farkı anlayarak kendi kendinize bir tecrübe geliştirebilirsiniz. 1 kovan ile başlarsanız bu kovanı arılıktaki hangi kovan ile kıyaslayıp artı ve eksilerini anlayamazsınız. 5 kovan ile başladığınız zamanla bilgi ve tecrübelerinizi artırarak kovan sayınızı artırabilirsiniz.

6) Ülkemiz arıcılık yapmaya jeopolitik olarak çok uygun bir yerdedir. İlkbaharda arılarınızı bir yerden geliştirirken, bal zamanında farklı bir noktaya giderek yani gezginci arıcılık yaparak güzel bal hasadı yapabilirsiniz.

7) Mutlaka tecrübeli ve arıcılıktan anlayan bir dostunuz olsun. Özellikle tecrübeli arıcıların yanına giderek onlara yardımcı olun ve yardım ederken bir çok şeyi öğrenebilirsiniz. Bir çok arıcı bilgi ve tecrübesini paylaşmayı sever.

8) Başladıktan sonra arı sokmalarına karşı dikkatli olun. Eğer alerjiniz falan varsa maskeyi sağlam giyin ve alerjiye yönelik eczanelerde ilaç var onu yanınızda bulundurun. İlk başta sokunca iyi şişer zamanla alışırsınız ve bu sefer soksa da şişmez.

9) En önemlisi de bölgeniz de hangi arı ırkı ile çalışırsanız verim alırsınız bunu bilmeniz gerekir. Çünkü her arı ırkı yer yerde çalışmaz. Örneğin; kafkas arısı Kars ilinde çok güzel verim alınırken, Mersin’de arı kovandan dışarı çıkmaz. Bu tür faktörleri bilmeniz gerekir. Bunları bilmek için yine etrafınızda uzun yıllar arıcılık yapmış insanlarda yardım alabilir. Yada aşağıdaki yorumlar kısmından bölgeniz hakkında (rakım ve flora gibi) bilgi verirseniz bizlerde öneri de bulunabiliriz.

10) Son olarak arılarınız su kaynakların yakın yerlerde bulundurun. Arıların temiz su içmesi arı hastalıklarına karşı temkinli olmanızı sağlar. Arıcılık hakkında bir kitap okumanız ve gerekli yazı/videoları takip etmeniz sizi arıcılığa hazırlayacaktır. Aşağıdaki videoyu da izleyerek okuduklarınızı pekiştirebilirsiniz.

guest
55 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ufuk
Ufuk
16 Mart 2021 12:49

Merhaba arı ve arıcılık işi ile alaksı olmayan biri bu işi sevebilir mi !? Nedskar sürede ortama adepta olur? Tavsiye edeceğiniz bir meslek dalımıdır!? Başlarsam pişmanlık duyarmıyım !? İlk başta Ömrü bu işte geçmiş bir yakımının yanında çalışmaya başlayacağım kendisi teklif etti ama kararsızım fikir ve tavsiyeleriniz önemli. Teşekkür ederim.

Nihat
Nihat
01 Haziran 2020 22:42

S.aleykum istanbul icin hangi arı ırkını önerirsiniz tesekkurler

haydar akgül
haydar akgül
29 Mayıs 2020 05:56

Karmana bölgesine uygun arı ırkı nedir?

Şuayip varlı
Şuayip varlı
27 Mayıs 2020 08:29

Orduda Rakam 900 hangi çins arıyla çalışabilirim

huseyin alatas
huseyin alatas
24 Mayıs 2020 12:16

2 cita ogul buldum ne yapmam lazim

Hasan Yılmaz
Hasan Yılmaz
09 Haziran 2019 13:35

1.sorum arı sütü nasıl üretilir.
2.sorum ise Tokat ta hangi türle çalışmalıyım.
cevap verirseniz çok mutlu olurum. iyi çalışmalar.

Levent BULAN
Levent BULAN
12 Nisan 2019 10:36

Orhangazi BURSA yöresine en uygun ırk hangisi. Arıçılığa yeni başlamak istiyorum.

hasan alper
hasan alper
11 Mart 2019 10:42

iyigünler mersin anamur bozyazı bölgesinde türkiyenin en güney ucu ben bu bölgede en verimli hangi arı ırkıyla çalışa bilirim kafkas melezi ile çalışa bilirsinizdiyolar ama pek aklıma yatmadı doğrusu

Mehmet demirci
Mehmet demirci
14 Şubat 2019 12:15

1.sorum arının işçi ari, tarlacı, genç ari olduğunu nasıl anlarız
2.sorum ise bilecikte rakim 500 hangi ari ırkı ile çalışabilirim
Saygılar kolay gelsin

Mustafa
Mustafa
10 Şubat 2019 16:19

Sa
Kardesım Konya Ereğli iline gönderim varımı 10 çıtalı arılı ve yavrulu ne kadar

Muammer
Muammer
08 Şubat 2019 20:28

150 petek satılık 567 çıta 23cita yavrusu var

Kani Tüfek
Kani Tüfek
01 Şubat 2019 00:17

Bursa bölgesine uygun arı ırkı nedir?

Ercan yükseloğlu
Ercan yükseloğlu
30 Ocak 2019 11:37

Ankara golbası ilcesı ıcın arı almak ıstıyom hangı arı cınsı almamgerek. paket arı ıcın tum yapmam gereken ıcın bana vıdeo gonderırsenız sevınırım

Emrah
Emrah
28 Ocak 2019 23:50

Rakım(700) yer (doğu Karadeniz) karniyol uygun mu

ercnss
ercnss
25 Ocak 2019 22:10

Merhaba sitenizi beğenerek takip ediyorum.Ariciliga 3 kovan ile basladim, 5 çıtali kovanlarim Antalyada basladim. Bu sezon çoğaltıp azda olsa balda almak istiyorum,irkimiz karniyol, ne yapabilirim tavsiyelerinizi bekliyorum.

ercnss
ercnss
Yanıtla  ANA ARI GEN TR
27 Ocak 2019 01:15

Tşk ederim, optimum ortamda bu dönem kac kovana kadar cikabilirim, kovan basi ne kadar bal verimi alabilirim teknik bilgi yada tavsiye verebilirmisiniz.

sinan
sinan
24 Ocak 2019 17:19

Balıkesir bigadiç bölgesine hangi ırk uyumludur

Kaan Koyuncu
Kaan Koyuncu
21 Ocak 2019 09:57

Nisan ayında hazır ana arı ile bölünen koloni tutar mı bal sezonuna yetişir mi

Kaan Koyuncu
Kaan Koyuncu
Yanıtla  ANA ARI GEN TR
21 Ocak 2019 11:12

şimdi maliyeti göz önünde tutarak sormak istiyorum Ben sizde 9 çıtalı Karniyol ırkı 10 adet arı satın alsam ve 10 adet de ana arı alsam her koloniyi 2 ye bölerek 20 koloni yapsam haziran ayına kestane balına yetişir mi.

Kaan Koyuncu
Kaan Koyuncu
21 Ocak 2019 09:55

Selamlar
İstanbul Şile Beykoz-Sakarya Karasu arasında Kestane balı ve Trakya Çorlu da Ayçiçeği için uygun arı ırkı nedir. Tşk

mahmut arif Kurt
mahmut arif Kurt
20 Ocak 2019 23:43

ustam, karaman sarıveliler bölgesi için hangi arı ırkını tavsiye edersiniz? rakım: 1200-1300

Mehmet
Mehmet
13 Ocak 2019 15:40

selamunaleykum
aricilik bilmem hic bir bilgimde yok, 120 dekar lavanta ekmeyi dusunuyorum ve onun icin ari da gerekiyormus bu yardimci olurmusunuz. ne kadar ari almam lazim ve anahtar teslim hersey icinde arisi kovani ne varsa yaparmisiniz konya
saygilar

Yusuf Tübek
Yusuf Tübek
11 Ocak 2019 10:55

Tokat merkez’de 5 dönüm bahçemde amatör olarak arı yetiştirmek istiyorum. Rakım 650 metre 5 kovanla başlamak istiyorum. Hangi ırk arı tavsiye edersiniz? Ve hangi ayda gönderebilirsiniz? Selamlar..

Hayrullah
Hayrullah
10 Ocak 2019 21:28

Bu dönemde verilen kekler ana arının yumurta atımını sağlar mı. bu arada kovana polen azda olsa geliyor bulunduğum bölge ılıman bir bölge teşekürler.

Mahmut
Mahmut
05 Ocak 2019 14:26

Ustam ben izmirde yasıyorum rakım ise 350 400 acaba hangi arı ırkı uygundur.

Orhan
Orhan
29 Aralık 2018 19:51

Usda bir dişi arinin nasil verimli oldunu anlaya biliriz

Hüseyin seven
Hüseyin seven
Yanıtla  ANA ARI GEN TR
09 Mayıs 2020 15:19

Ş Urfa için hangi ırk uygun

Çetin çevik
Çetin çevik
Yanıtla  Ana Arı Gen
05 Mayıs 2021 10:16

Eskişehirde hangi arı türü uygundur teşekürler