Silkme Paket Arı

63
Silkme Paket Arı

Paket arı dediğimiz durumu tam karşılayan arı satışıdır. Paket arı denildiği zaman ilk akla gelen arıların oğul halinde bir kutuya konularak naklinin yapılmasıdır. ANA ARI GEN TR olarak silkme arı satışını yapmaya başlamış bulunmaktayız. Konu hakkında Mart sonu gibi video çekip sitemizde de yayınlayacağız.

Paket arı üretimi, iklim farklılığı olan illerden ılıman bölge arıcılarının bal arısı kolonilerinden belirli ağırlıkta ürettikleri arı mevcudunu peteksiz olarak özel kutular vasıtasıyla soğuk bölge arıcılarına göndermeleri ile geliştirilen bir arıcılık sistemidir. Yani sıcak bölgede gelişen arı 9 çerçeveye ulaşırken, soğuk bölgede bir arı ise 5 çerçeveye daha gelememiş oluyor. Bu farklılıklardan dolayı sıcak bölgelerde arıları geliştirip soğuk bölgelere sevkiyatı sağlanır.

Silmek olarak alacağınız arının özellikleri; ortalama olarak 7-8 çerçeveye saran bir arının bir kutuya aktarılması ve ana arı ile birlikte kendi araçlarımızla sevkiyatını yapmaktayız. Bu şekilde kutuya aktardığımız ana arı içinde olup, ana arıyı kafes ile birlikte içine sabitliyoruz. Siz arıyı olduğu şekilde alıp normal çerçeveli kovana arı oğulu alır gibi aktarıyorsunuz. Arı ortalama 5-6 çerçeveyi dolduracak şekilde arı sarar. Bu daha çok kovanı olup ve elinde fazla kabarmış petekleri olan arıcılarımız için tercih edilen bir yöntemdir. Mart sonu gibi gerekli video da bu yazımızın içeriğinde bulanacaktır. Arıları aşağıdaki resimlerdeki gibi de olabilir plastik kutu da gelebilir.

FİYAT: Zaman zaman bu fiyatlar değişir. Güncel fiyatlar için paket arı sipariş formuna gidiniz. Orada en son güncel fiyat bilgisini bulabilirsiniz.

NOT: Silmek paket arı siparişleri için 10 adet ve üzeri isteyenler için yapmaktayız. Silkme paket arı hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmında yazabilirsiniz aynı zamanda sipariş vermek için ise Paket Arı Sipariş Formunu tıklayarak sipariş verebilirsiniz.

ana-ari

63 Yorumlar

 1. Hayırlı satışlar ben dört kovan sıparişim var ve yanına bir paket silkme arı eklemek istiyorum ve bu olmaz diyorsunuz zaten bu arı teslimi olacak araç zaten gelecek neden zorluk çıkarıyorsunuz ve neden olmaz cıhan bey saygılarımla

 2. Gaziantep ilinin 500 rakımlı bir ilcesindeyim geçen sene hobi olarak iki kovana arıcılığa başladım karakovan çalışıyor ve öyle devam etmeyi düşünüyorum silkme ari satışınız tam benim aradigin şeydi arıyı alıp doğrudan karakovana koyabilirim size soracağım güneydoğuya uygun sıcak ve zor koşullara uygun ırk nedir silkme arıda 5 adet sipariş edebilirmiyim

 3. Sevgili kardeşim silkme arı satışınız 10 taneden aşağı olmaz yazmanız bizi üzüyor.Neden üzüyorsunuz ben 3 adet almak istiyorum.Ölümden başka her şey in çaresi var diyorlar.BİZİ ÜZMEYİN CEVAP YAZINIZ OLUMLU CEVAP BEKLİYORUM.

 4. selamlar,
  ben arıcılık işinden hiç anlamam ama hep içimde bir heves olmuş fakat eyleme geçirememişimdir. üsküdarda çamlıcada oturuyorum. sanırım burda arı işi olur sanıyorum. denemek amaçlı yapılabilirliğini görmek açısından ileriye yönelik daha kapsamlı ve daha donanımlı yapmak için kovan ile birlikte alım yapabilir miyim. 1 yada 2 tane..

 5. Merhaba, silkme paket arı ile ilgili yazınızda silmek paket arı siparişleri için 10 adet ve üzeri isteyenler için yapmaktayız deniliyor. Fakat 4-5 koloni normal paket arı siparişi ile birlikte 1-2 tanede silkme arı sipariş vere bilir miyiz.

 6. Çok güzel bi uygulama ancak kilo ile olmalı arının kaç çerçeveye saracağı sıcaklığa göre çok değişiklik gösterir. 2. bi husus da 5-6 çerçeve yavrusuz arı 2 haftada 8 çerçeve olmaz, çünkü 3 haftadan önce yeni yavru çıkmayacak. ancak kapalı, beslenmeye ihtiyacı olmayan çerçeveleri bırakıp, yeni çerçevelere geçer. bu arıya yavru atmadan yapılacak varroa mücadelesi %99 etkili olacaktır. bal mevsimine yetişmeyen kolonilere nektar akışından önce yapılacak takviye arı ile çok güzel bal alınabilir. TEŞEKKÜRLER.

  • İsmail, burada bahsetmek istediğimiz şudur; 5-6 çerçeve arı 8 çerçeve olmuyor. Zaten bu arıyı biz kutuya koyarken 8 çerçeve arıydı ama gittiği yer soğuk olduğu için ilk başta çerçevelere yayılmıyor hepsi üst üste olduğu için bir iki haftaya ise çerçevelere daha iyi yayılmaya başlar. Ayrıca ana arı 2 hafta içinde bütün çerçevelere yumurta bırakacağı için arılarda yayılmış olacaktır.

 7. Bu tür paket arı arzlarında arı kilo ile satılıyor diye biliyorum. İstediğimiz miktarda (kilo cinsinden) arı sipariş edebiliyor muyuz? Yoksa siz miktar olarak standart bir ağırlık mı belirleyeceksiniz?
  Bir de bu paketleri kargo ile mi göndereceksiniz yoksa kendi araçlarınızla mı dağıtılacak?
  Teşekkürler

  • Sinan Doğrul, evet Sinan bey dediğiniz gibi standart bir kalıp belirledik. Silkme yapacağımız arılar 7-8 çerçeveyi kaplayan arılardan silkeleme yaparak kutuya dolduracağız. Bu şekilde silkelediğimiz arılar ortalama olarak müşteri aldığı zaman 5-6 çerçeveyi kaplayacak şekilde arı olur. Ama 1-2 hafta içinde arı yine 8 çerçeveyi alır veya daha fazla olur. Belki zamanla kg olarak da yapmaya başlayabiliriz. Evet yine kendi araçlarımız ile normal arılar ile birlikte dağıtılacaktır. Türkiye’deki kargo şirketleri koloni olarak arı taşıması yapmıyorlar.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here