Arıcılıkta Başarı Ana Arı İle Başlar

2

Eğer arıcılık işinde başarılı olmak istiyorsanız ana arı seçimini iyi yapmanız gerekmektedir. Bulunduğu yöre ve yer itibari ile oraya en uygun ve uyumlu ana arı seçimi yaparsanız arıcılıkta daha iyi verim alacağınız aşikardır. Özellikle kullanacağınız damızlık ana arı seçiminde o bölgeye uyum konusunda yüksek vasıflı olması çok önemlidir. Zaten ana arı yetiştiriciliğinden önemi yüksek özelliklere sahip ana arılar yetiştirmektir.

Yaşlanmış ve verimi düşük ana arılar ile çalışmak o koloninin zamanla sönmesine ve yok olmasına sebep olacaktır. Yeni döllenmiş ve yumurtlamaya başlamış ana arılar her zaman verimlidir. Ana arı yetiştiriciliğinde verim ve ekonomik açıdan özelliklerin değerlendirilmesi, ölçümler ve gözlemler, orjinalliğinin bilinmesi gibi temel ön seçimlerin yapılma zorunluluğu vardır. Damızlık olarak seçilecek kolonilerin verimini, ana-baba hatlarını bilmek gerekir.

Ana arı yetiştirmede kullanılacak yöntemlerin uygulanabilir, basit ve rasyonel olmasının yanı sıra kaliteli ana arı elde edilmesini sağlaması önemlidir. Kolonilerin beslenmesi ve yönetimi düzenli, programlı ve ihtiyaca göre yapılmalıdır. Ayrıca kullanılan alet ve ekipman da amaca uygun ve arı hastalılarından arındırılmış olmalıdır. Ana arı yetiştiriciliğinde kullanılan yöntemler arıların doğal şartlardaki biyolojik aktivitelerine engel olmayacak şekilde düzenlenmelidir. Çalışmalar tamamen ekolojik koşullar ile uyumlu yürütülmelidir.

Ana arı yetiştirilmesi ile erkek arı yetiştirilmesinin sürekli ve kesintisiz olması, tecritli çiftleştirme sahalarının sağlanması, bu sahalarda yeterli miktarda erkek koloninin bulundurulması çiftleştirme randımanı için önemlidir. Ayrıca üretilen ana arıların saklanması ve uygulanması tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
adem
adem
19 Mayıs 2017 22:31

Kargo ucretlimi ucretliyse kaç tl kargo