Ana Arı Üretiminde Koloni Seçimi

2
Ana Arı Üretiminde Koloni Seçimi

Ana arı üretimi yaparken, seçimini yapacağınız koloniler önemlidir. Bu tür kolonileri seçerken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Özellikler bal verimi yüksek koloniler ana arı üretimi için tercih edilebilir.

Seçeceğiniz arı kolonisi diğer arı kovanlarına göre verimli olmalı ve özellik olarak artı bazı özellikleri bulunmaldır. Her arıcı arılığındaki arılarının durumunu iyi bilir ve ona göre hangi kovanın bal verimi yüksek veya hangi arı kovan daha çok oğula gider ona göre bir eleme yapabilir. Eğer arılıkta bulunan kovan hakkında bilgi sahibi değilseniz veya ana arı hakkında fazla bilgiye sahip değilseniz o koloniyi damızlık olarak seçemezsiniz. Arıcılık konusunda ve ana arı üretimi konusunda bilgiye sahipseniz bu arı kolonilerini göz ile inceleyerekte ufak çaplı anlaşılabilir.

 Öyle ise her koloni, damızlık değildir. Damızlık olarak seçilecek koloniler:
• Verimleri saptanmış,
• Ana ve baba hatları ile kardeşlerinin verimleri hakkında bilgi sahibi olunan,
• Ana arıları tam kontrollü çiftleşmiş koloniler olmalıdır.

Ana arı üretim aşamasında yukarıda bulunan açıklamalara ve maddelere dikkat ederek ana arı koloni seçimini yapabilirsiniz.

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Мариана Георгиева
Мариана Георгиева
20 Ağustos 2015 11:14

Здравейте!!! Аз съм от България. От една година с моят съпруг се занимаваме с пчеларство. Случайно попаднах на този сайт. Моля, за Вашият съвет, от кои пчели-майки бихте ми препоръчали за си закупим, около нашето пчелинче има много разтителност и е разнообразна. Лятото е доста горещо, а зимите са студени. Как ще стане изпращането и на каква цена са майките?