Bombus Arısı

Bombus Arısı

Bombus arısı ufak kolonileri halinden yaşarlar ve genellikle bahçelerde bulundurmak için kullanılmaktadır. Özellikler ülkemizde seralarda bulundurularak ürünlerden daha fazla tozlaşma sağlanarak daha iyi verim alınmaya çalışılmaktadır.

Bombus Arıların Özellikleri:

Bombus arıları, bal arılarına oranla daha büyük yapıları ve farklı uçuş yetenekleri ile rüzgarlı havalarda faaliyetlerine devam edebilirler.

Diğer böcekler ve bal arıları için soğuk sayılabilecek 8 0C ve sıcak sayılan 35 0C sıcaklıklarda rahatlıkla çalışabilmektedirler.

Havadaki nemin yüksek olduğu, çiğ etkisinin görüldüğü ve sıklaşan yağmurlu günlerde zorlaşan çiçek tozu transferinde büyük kolaylık sağlar.

Az güneşli günlerde, az ışıklanmanın olduğu sabah ve akşam saatleri ile bahçenin az ışıklanan bölgelerinde çalışmaya devam eder.

Diğer böcekler ve bal arılarına göre daha geniş vücut yüzey alanları ve daha uzun tüyleri sayesinde daha fazla polen taşıyabilmektedirler.

Besin arama faaliyetleri sırasında bir bombus arısı, bir gün içerisinde 4.800 adet çiçek gezebilir. Besin arama faaliyetleri sırasında yuvasından en fazla 150 metre uzaklığa kadar çalıştıkları için bölgedeki diğer bahçelerde çalışmaları daha azdır. Ayrıca çiçek seçicilikleri yok denecek seviyededir

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Malzemeleri Satışı başlıklı makalemizde arıcılık malzemeleri ve arıcılık malzemeleri satışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Metin Kargın dedi ki:

  Bombus anacı yani kraliçe arı temini nasıl yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Metin Kargın, malesef şuanda bombus ana arısı yoktur ama ilerleyen zamanlarda bununla ilgili çalışmamız olacaktır.

   1. Metin Kargın dedi ki:

    Teşekkürler

 2. MURAT AKDİ dedi ki:

  merhabalar afyonkarahisardan yazıyorum bambus beslenmesinde günlük taze yaş polen tonajlı olarak temin edilir ilgilenirseniz memun olurum turkiyede gerek ihracat cı gerek iç piyasa olmak üzere arı poleni ticareti yapıyoruz.

 3. Bünyamin Bilir dedi ki:

  bombus arısı elinizde var mı

  1. Admin dedi ki:

   Bünyamin Bilir, ne kadar veya kaç adet lazım?

   1. Bünyamin Bilir dedi ki:

    100 m2 hobi bahçemde polinasyon için istiyorum. Ana, Erkek ve işçi arılarınıızn tane fiyatı nedir?

    1. Admin dedi ki:

     Bünyamin Bilir, şuanda normal olarak bombus arısı üretimimiz yok ama planlarımız arasında sipariş durumuna göre üretmeyi düşünmekteyiz. Yine konu hakkında size biz dönüş yapacağız.

 4. mustafa torpi dedi ki:

  iyi aksamlar bombus ari hakkinda gorusmemiz mumkun mu acaba

  1. Admin dedi ki:

   mustafa torpi, iyi akşamlar şuanda bombus arısı ile ilgili çalışmamız yoktur ama planlarımız arasında bulunmaktadır.

 5. Serkan dedi ki:

  2016 dan bu tarafa çalışma yapıyorsunuz ama hala icraat yok

  1. Admin dedi ki:

   Serkan, yapıyoruz daha satış işlemleri için başlamadık yakında duyuracağız bekleyin lütfen.

BİR YORUM YAZ