Ekonomik Değer Taşıyan Arı Irkları

Ekonomik Değer Taşıyan Arı Irkları

 Ekonomik Değer Taşıyan Arı Irkları

Belki dünya genelinde adını duymadığımız ve bilmediğimiz bir çok arı ırkı olabilir. Ama genel olarak dünya üzerinde kabul görmüş olan ve ekonomik değer taşıyan arı ırkları vardır. Dünya da arıcılık yapan kişiler genel olarak bu arı ırkları üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Şunu da unutmamak gerekir ki, her ırk kendi içinde en iyi ırktır yeter ki çalışma yapabileceği sahayı bulsun. O yüzden dolayı şu ırk çok iyi demek için o ırkın aynı zamanda o yöreye uygun olması gerekir. Kulaktan dolma bilgiler ile hemen bu ırk çok iyiymiş hemen bu arı ırkından alalım derseniz hüsrana uğrayabilirsiniz. Belki o ırk sizin bölgede çalışmayacaktır. Bunu peki nasıl öğreneceğiz, çevrenizde usta ve tecrübeli arıcılardan destek alabilirsiniz yada deneme yanılma yolu ile bir kaç ana arı temin ederek bu durumu gözlemleyebilirsiniz.

Dünya Genelinde Ekonomik Değer Taşıyan Arı Irkları Bazıları;

Karniyol Arısı (Apis mellifera carnica)
Kafkas Arısı (Apis mellifera caucasica gorbatshov)
İtalyan Arısı (Apis mellifera ligustica spinola)
Esmer Arı (Apis mellifera ligustica)
Kıbrıs Arısı (Apis mellifera cypria)
Suriye Arısı (Apis mellifera cyriaca)
Anadolu Arısı (Apis millifera anatolica)

Yukarıda yazılı ırklar ile ilgili olarak bir sonraki yazımızda bu arı türleri ve ırkları hakkında gerekli ve detaylı bilgileri yayınlayacağız.

ekonomik-deger-tasiyan-ari-irklari

Bir önceki yazımız olan Melez Karniyol Ana Arı başlıklı makalemizde melez ana arı ve melez karniyol ana arı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ