Sertifikalı Ana Arı

0
Sertifikalı Ana Arı Satışı 2

Sertifikalı Ana Arı Satışı

Ülkemizde bilindiği üzere sertifikalı ana arı satışı bazı ana arı ırklarında yapılmaktadır. Her türlü ana arının sertifikalı bir şekilde satışı olmamaktadır. Türkiye’de damızlık olarak ana arı üretimi Artvin-Macehal bölgesi ile Ardahan/Posof ilçesindeki üretimi yapılan ana arıların sertifikalı bir şekilde satışı yapılmaktadır. Diğer noktalarda üretimi yapılan ana arılar ise f1 yani melez olarak üretimi yapılmakta olup, bu anaların sertifikası olmaz. Bu konuda uyanık davranın ve biz sertifikalı satıyoruz deyip sizlerden farklı ücret isteyenler itimat etmeyin.

F1 yani melez olarak üretimi yapılan ana arıların damızlıkların sertifikası olur. F1 ana arı üretimi yapacak olan ana arıcı ise damızlık satışı yapılan bir yerden sertifikası ile birlikte koloni yada ana arı temin ederek bu temin ettiği arıdan f1 ve melez ana arılar üretimi yaparak satışını gerçekleştirebilir veya kolonilerine verebilir. F1 veya melez anadan ana arı üretimi ise ana arının kalitesini düşüreceği için tercih edilmez. Bu yüzden dolayı damızlık ana ve kolonilerden üretimi yapılmalıdır. Bu şekilde üretimi yaptığınız analar melez olarak kovanlara verilir.

Damızlık olmasını sağlayan ana arının özelliği ise, bulunduğu yerde yine kendinden olan erken arılar ile çiftleşmiş olmasıdır. Ülkemizde yukarıda belirttiğimiz üzere iki noktada olduğu için başka bir yörede olmadığından sadece buralarda üretilmektedir. Buralarda üretilen ana arı ırkı ise kafkas arısıdır. Diğer ırkların ise bulunduğu yöre ve ülkeye göre farklılık göstermektedir. Örneğin, karniyol ana arısı dünyada genel olarak Almanya ülkesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Buradan alınan ana arı saf olup, sertifikası ile satılmaktadır. Bunlardan üretilen ana arılar ise f1 yani melez ana arı olmaktadır.

Ana arı alacak olanlar için, damızlık veya f1 olmasından ziyade bölgenize hangi arının uygun olduğunu tespit ettikten sonra o ırk ile çalışmaya devam edin. Ülkemizde bir çok noktada genelde yerli arı bulunmakta olup, bu arıların bulunduğu yöreleri iyi korumalıyız. Çünkü buralar diğer arı türleri girmediği için izole bir alan olduğu için kıymetli arı türleri bulunmaktadır. Umarız bu noktalar günün birinde keşfedilerek tescillenir. Kovanlarınıza ana arı verilmesi konusunda ise f1 ana arılar damızlık analara göre daha fazla verim ve kalite gösterdiği de tespit edilmiştir. Damızlık diye alıp hüsrana da uğrayabilirsiniz. Bu yüzden dolayı bulunduğunu yerdeki tecrübeli arıcılar ile hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Önceki İçerikYaşlı Ana Arı Nasıl Anlaşılır
Sonraki İçerik2023 Yılı Arı Fiyatları