Yaşlı Ana Arı Nasıl Anlaşılır

5

Ana arının yaşlığı bilebilmemiz için bazı etkenleri bilmek gerekiyor. Eğer takibi yapıyorsanız 2-3 yılda bir ana arı değişimi yapılması uygundur. Çünkü yaşlı ana arı artık yumurta atmaz atsa da oğul atma eğilimi gösterecektir. Yaşlı olduğunu anlamak bazı etmenler bulunur.

Yeni ve düzgün kabartılmış peteklere çok fazla miktarda erkek gözü yapılıyorsa. Bu ana ya verimli çiftleşmemiştir yada yaşlanmıştır. Ya da göremediğimiz bir sakatlığı vardır verimli yumurtlayamaz. Aslında koloni kendi kendine ana arı değiştirebilir ama bazende değiştiremez.

Yaşlı Ana Arı Varlığının Belirtileri

1-Ana arı petek gözlerine yumurta atarken boş gözlerin çok olması.
2-Ana arının apdomen kısmının normalden daha uzun olması.
3-Ana arının tüylerinin dökülmesi.
4-Ana arının ayaklarının fazlaca beyaz olması.
5-Siperim kesesinde, döllü yumurtası azalan ananın, normalinden fazla, dölsüz yumurta bırakması vb.

İşte bu yaşlı anaları değiştirmek için şöyle hareket edilir:

1-    Yaşlı ana kovandan alınarak iki parmak arasında ezmek suretiyle öldürülür ve kovanın içine atılır. Böylece yetim kalan kovana ana varsa ertesi gün verilir.

2-    Elde yedek ana arı yok fakat başka kovanlarda oğul hazırlığı olupta ana memesini havi bir çerçeve var ise yetim kovana böyle bir çerçeve vererek anaya kavuşması temin edilir.

Son olarak ana arılar yaşlı olmadan da yukarıdaki bazı olumsuz etmenleri taşıyabilir. Bu tarz sorunlu ana arılar bazen çiftleşmeden kaynaklı olarak bazende doğal süreci içerisinde kolonide zarar gördüğünden yumurtlamayı kesebilir yada koloniyi terk etmek gibi durumları olabilir. Bu yüzden dolayı arıcı uyanık olmalı ve ana arıyı iyi takip ederek, herhangi bir ters giden durum olduğunda yeni ana arı yapması konusunda koloniyi hazırlamalı yada hazır ana arı alarak koloniyi kurtarmak gerekir.

Yaşlı ana arı hakkında sorularınız olursa aşağıdaki bulunan yorumlar kısmından bizlere her zaman sorabilirsiniz.

Önceki İçerik2022 Ana Arı Kampanya Sonuçları Açıklandı
Sonraki İçerikSertifikalı Ana Arı
guest

5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gökhan yavuz

Mrb sizden aldığın ana ari şuan günlük yumurtaları var ama ana ari yeni çıkmış ana ari gibi ötüyor neden acaba ne yapmamı tavsiye edersiniz teşekkür ederim.

Şehir
Bursa
Harun

Günah olur mu acaba ana arıyı öldürmek üzülüyorum

Şehir
Batman
Ahmet muhammed sarı

Merhabalar ALLAH muafk etsin ben rizede zaman yazıyorum rızık mesleğine yeni girdik size göre acemi siliniz fakat VEB sitesi konuşun birikim var sitenizi birazdan profosyonel kişiler yaparsa daha çok noktalara saglikliulasirsiniz bilirsiniz artar kolay gelsin nisan da bır 7 çerçeve ari almayi düşünüyorum kanıyor cinsi