Ana Arı Gen Merkezi Tamamlandı

Ana Arı Gen Merkezi Tamamlandı

Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğünce üretilen Kafkas ırkı ana arılarının her biri 40 liradan satılıyor Merkezin müdürü Doğan: “Her şeye rağmen geçen yıllara oranla kıyasladığımızda iyi bir sonuç elde ettik. Bu yıl döllenme ve yumurtadan da iyi sonuç aldık” dedi.

Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürü Sadık Doğan, Ardahan’da ana arı üretimin tamamlandığını belirterek, “Her şeye rağmen geçen yıllara oranla kıyasladığımızda iyi bir sonuç elde ettik. Bu yıl döllenme ve yumurtadan da iyi sonuç aldık” dedi.

Doğan, yaptığı açıklamada, havaların soğumasıyla ana arı üretimine son verdiklerini söyledi. Ellerindeki 300 damızlık ana arının sıcak bölgeye taşınacağını ifade eden Doğan, kurum olarak bu yıl yaklaşık bin 700 ana arı üretildiğini ifade etti.

Üretimin temelinde iklim şartlarının bulunduğuna dikkati çeken Doğan, “Özellikle temmuz ayı biraz daha iyi olsaydı sayımız daha artacaktı. Her şeye rağmen geçen yıllara oranla kıyasladığımızda iyi bir sonuç elde ettik. Bu yıl döllenme ve yumurtadan da iyi sonuç aldık” dedi.

Doğan, üretilen ana arıların yüzde 20’sinin kent dışına satıldığını belirterek, “Bu bizim için çok önemli bir gelişmedir. Hedeflerimiz ve planlarımız bunu daha da artırmaktır. Çünkü kaliteli bir Kafkas arı ırkını üretiyoruz. Bir ana arı 40 liradan hesaplandığında önemli bir girdi oluyor. Mayıs ayında üretime başladığımız ana arıya bu günlerde son verdik” diye konuştu.

Üretimleri sayesinde gerek bal gerekse de ana arı üretiminin de kalitesinin artacağını ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

“Her çalışmanın temelinde saf Kafkas arısının bölgede yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Bizim burada asıl hedef ve amacımız tüm kentte saf Kafkas ırkının hakim olmasını sağlamaktır. Bunu her noktaya yaymaktır. Ayrıca kentte melezlemiş olan ırkları da bu üretimle saflaştırmaktır. Bu yönde de teknik ve uzmanlarımızla çalışmalarımız aralıksız sürüyor.”

Bir önceki yazımız olan İtalyan Ana Arı başlıklı makalemizde ana arı, italyan ana arı ve italyan ana arı cinsi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ