Ana Arı Gen Merkezi Tamamlandı

0

Kafkas Arısı Üretimi, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğünce üretilen Kafkas ırkı ana arılarının her biri belirli bir fiyattan satılıyor Merkezin müdürü: “Her şeye rağmen geçen yıllara oranla kıyasladığımızda iyi bir sonuç elde ettik. Bu yıl döllenme ve yumurtadan da iyi sonuç aldık” dedi.

Kafkas Arısı Üretimi, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürü Sadık Doğan, Ardahan’da ana arı üretimin tamamlandığını belirterek, “Her şeye rağmen geçen yıllara oranla kıyasladığımızda iyi bir sonuç elde ettik. Bu yıl döllenme ve yumurtadan da iyi sonuç aldık” dedi.

Doğan, yaptığı açıklamada, havaların soğumasıyla ana arı üretimine son verdiklerini söyledi. Ellerindeki 300 damızlık ana arının sıcak bölgeye taşınacağını ifade eden Doğan, kurum olarak bu yıl yaklaşık bin 700 ana arı üretildiğini ifade etti.

Üretimin temelinde iklim şartlarının bulunduğuna dikkati çeken Doğan, “Özellikle temmuz ayı biraz daha iyi olsaydı sayımız daha artacaktı. Her şeye rağmen geçen yıllara oranla kıyasladığımızda iyi bir sonuç elde ettik. Bu yıl döllenme ve yumurtadan da iyi sonuç aldık” dedi.

Doğan, üretilen ana arıların yüzde 20’sinin kent dışına satıldığını belirterek, “Bu bizim için çok önemli bir gelişmedir. Hedeflerimiz ve planlarımız bunu daha da artırmaktır. Çünkü kaliteli bir Kafkas arı ırkını üretiyoruz. Bir ana arı belirtilen tutardan hesaplandığında önemli bir girdi oluyor. Mayıs ayında üretime başladığımız ana arıya Eylül ayında son verdik” diye konuştu.

Üretimleri sayesinde gerek bal gerekse de ana arı üretiminin de kalitesinin artacağını ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

Her çalışmanın temelinde saf Kafkas arısının bölgede yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Bizim burada asıl hedef ve amacımız tüm kentte saf Kafkas ırkının hakim olmasını sağlamaktır. Bunu her noktaya yaymaktır. Ayrıca kentte melezlemiş olan ırkları da bu üretimle saflaştırmaktır. Bu yönde de teknik ve uzmanlarımızla çalışmalarımız aralıksız sürüyor.

ANA ARI GEN TR olarak kafkas ana arı üretimi yapmış olduğumuz arılıklarımızdan hem damızlık kafkas arısı hemden melez yani f1 kafkas ana arı temin edebilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments