Ana Arı Irkları

11
ana arı ırkları

Bütün canlılarda olduğu gibi arılar da zaman içinde yaşadıkları coğrafi bölgenin şartlarına uyum göstererek değişik ırk özellikleri kazanmışlardır. Arı ırkları hırçınlık, çalışkanlık, hastalıklara dayanıklılık gibi değişik özellikler gösterirler.

Arı ırkları; büyüklük, renk, dil uzunluğu, vücudun kıl örtüsü, balmumu bezlerinin şekil ve büyüklüğü, kanat damar yapısı ve kanat büyüklüğü gibi morfolojik özelliklerle birbirlerinden ayrılırlar. Bugüne kadar yapılan taksonomik çalışmalarda dünyada 24 arı ırkı kesin olarak tanımlanmıştır. Bunlardan ancak bazıları ekonomik öneme sahip olup ekolojik şartların elverdiği her yerde yetiştirilirler. Ekonomik değer taşıyan arı ırkları içinde İtalyan, Kafkas ve Karniyol ilk sıralarda yer alırlar.

Üstün arı ırkından beklenen özellikler şunlardır:

  1. İnsana yakın ve uysal olması.
  2. Uçuş uzaklığının uzun olması.
  3. Daha fazla bal ve polen toplayacak fiziki özelliklere sahip olması.
  4. Kovanlarını temiz tutması ve hastalıklara karşı dayanıklı olması.
  5. Coğrafya ve iklim şartlarına dayanıklı olması.
  6. Hortum uzunluklarının fazla olması.
  7. Ana arıların yumurtlama yeteneklerinin yüksek olması.
  8. Oğul eğilimlerinin düşük olması.

Dünya üzerindeki belli başlı arı ırkları ise şöyle sıralanabilir:

1) İtalyan Arısı: (Apis mellifera ligustica) Eskiden beri üstün özelliklerini koruyan üstün bir arı ırkıdır. Asıl yurdu Kuzey İtalya’dır. İtalyan arıları çok çalışkan ve uysaldırlar. Ana arı bol yumurtlama yeteneğine sahiptir.

Çoğalma kabiliyetleri fazladır. Yavru büyütme yeteneği fazla olup erken ilkbaharda kuvvetli koloni oluştururlar. Bol nektar toplayarak çok bal yaparlar. Oğul verme eğilimleri zayıftır. Arı ırkları arasında en güzel petek İtalyan arası tarafından örülür. Tatlı sarı renkli ve güzel görünüşlüdür. Tek olumsuz özellikleri aşırı derecede yağmacı oluşlarıdır.

2) Kafkas Arısı: (Apis mellifera caucasica) Çok uysal,çalışkan ve şiddetli soğuğa dirençli olma gibi üstün ırk özellikleri vardır. Hortumları diğer arı cinslerinden uzundur. Sık sık oğul verme eğilimine girmemeleri bu ırkın üstün nitelikleri arasındadır. Yavru verimleri yüksektir ve kuvvetli aileler meydana getirirler. En kuvvetli oldukları devre yaz ortasıdır.

Çok uslu olmalarına rağmen, dışardan gelen yağmacı arı ya da diğer zararlılara karşı kovanlarını oldukça iyi korurlar. Kitin rengi koyudur genelde gri kurşuni renktedirler. Tek kusurları kovana aşırı miktarda propolis getirerek sağa sola bulaştırmalarıdır.

3) Karniyol Arısı: (Apis mellifera carnica), ince yapılı ve uzun dillidir. Kısa ve sık bir kıl örtüsüne sahiptirler. Gri arılar da denilen Karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler vardır. En sakin ve uysal arı ırkıdır. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır.

Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri yüksektir. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar. Çevre şartları değişikliklerine uyma kabiliyetleri yüksektir.

4) Anadolu Arısı: (Apis mellifera anatoliaca) Anadolu’nun büyük bir kısmında yayılış gösteren Anadolu arısı İngiltere ve ABD’ne götürülerek bu ülkelerdeki ıslah çalışmalarında kullanılmıştır. En büyük özellikleri Anadolu coğrafyası ve iklimine çok iyi uyum sağlamış olmalarıdır. Çalışkan, kış şartlarına ve hastalıklara dayanıklı olma gibi avantajları vardır. Anadolu arısının en üstün vasıflarından birisi de çok zor şartlarda bile bal toplayarak hayatını devam ettirebilmesidir. Genelde esmer ve küçük yapılı arılardır.

Önceki İçerikSaf Arı Irkları
Sonraki İçerikArı Fiyatları
guest

11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Metin Altay

Değerli yetkili kardeşim
Ben aydında hobi amaçlı 100 e yakın koloni ile arıcılık yapmaya çalışan emekli bir banka müdürüyüm. Bu sene malesef verimsiz ve arı kayıbı olan bir sezon yaşadık. Ana arılarımın tamamını değiştirmek için damızlık kafkas ana arı ihtiyacım var mart başı gibi bir tarihte temin edebilme şansım varmı . Teşekürler.

Cüneyt keskin

bu akşam saat 17:oo de 2 kovan karneol arımı teslim aldım .. emeği gecen tüm anaarı gen tr teşşekür ederim .. sağ olun var olun

Yalçın

Slm bana 1 adet İtalyan, 1adet Yığılca,1 adet karniyol. Alsam fiyatları ne kadar

FOTOOZGUR976

Bulunduğumuz yer de kısa süreli çiçekler , üzüm bağları ve kekik bulnmaktadır. Ayrıca az miktarda meyve ağaçları bulunmaktadır. Önümüzde ki baharda 2 dekarlık bir alana korunga ve arıotu ekmeyi planlamaktayım. Kovanların bulunduğu yerin Rakımı ise 903 tür.

Fotoozgur

Ben NEVŞHİR de yaşıyorum burası için hangi ırkı tavsiye edersiniz. Yığılca arısı bu bölgede nasıl bir verimde çalışır.

Himmet

İtalyan ana almak istiyorum Nisan sonu alabilirmiyim 05459118568