Ana Arı Kontrolü

2

Ana Arı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bir koloninin varlığı ana arı ile beraber olmaktadır. Arı kovanın güçlü ve sağlıklı olması için ana arının sağlıklı olmasından geçmektedir. Peki sağlık bir şekilde ana arı kontrolü nasıl yapılır onun sizlere anlatmaya çalışalım.

İlk önce kovanda ana arının olmadığından emin olmak için kovan açılıp kontrol edilmelidir.  Ana arının olmadığını anlamak için kovanda ana arı görülemiyorsa günlük yavru kontrolü yapılmalıdır. Günlük yavru yoksa muhtemelen ana arı da yoktur. Ana arısı olmayan kovanda arı kolonileri pek polen taşımaz, uçuş tahtası önünde telaşlı telaşlı sağa ve sola hareket eden arıları görebilirsiniz. Kovan kapağını açıp kontrol sırasında kovan içinde büyük bir uğultu olur. Ana arısı olan kovandan gelen ses daha incedir. Ana arısı olan arı kolonisi düzenli çalışır ve dışarıdan düzenli olarak polen getirir.

Ana arı kontrolü yapılırken ana arının çerçeveleri alırken ana arıya zarar vermemeye büyük özen göstermeliyiz. Aynı zamanda ana arının yerlere düşmesine dikkat ediniz. Petek gözlerinde günlü yani kurtçuk şeklinde yumurtalar varsa o kovanda ana arı vardır ve bunun üzerine ana arıyı göreceğim diye kendinizi uğraştırmayın.

Bu şekilde ana arı olmayan kovan ana arıyı verirken ilk önce kovana gül suyu veya sarımsak suyu verilip kovandaki eski ana arının kokusu giderilmelidir.Kovana koku verilirken doğal koku verilmelidir. Kimyasal maddelerle yapılan kokulardan ,parfümlerden kullanılmamalıdır. Kafesin içindeki yeni ana kafesiyle beraber kovanda 1-2 gün bekletilmeli, 2-3 gün geçtikten sonra tekrardan kovan kontrol edilmelidir. Kontrol esnasında kovanda yüksük denilen diğer bir ifade ana memesi olup olmadığına bakılmalıdır. Şayet kovanda ana memesi varsa ana memeleri temizlenmeli yani ana memeleri iptal edilmeli veya alınmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra ana arı kafesini iki çerçeve arasına bırakabilirsiniz. Ana arı kontrolü nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevaplar vermeye çalıştık.

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hüseyin avni.
Hüseyin avni.
02 Mart 2018 16:16

Şile ağvada hangi arı uyumlu olur
Agvaya teslimatiniz varmı.