Arılı Kovan Siparişi ve Satışı

2

Tek bir paket halinde kafam ağrımasın ve arılı kovan satışı hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Arılı kovan siparişi verecek kişi her şeyi birlikte kovan takım halinde (20 çerçevesi ve katı ile birlikte) paket halinde almaktadır. Görseller aşağıdadır.

Arıcılık işine başlamayı düşünüyorsanız önce canlı bir arı daha sonra ise arı kovanı gereklidir. Arı satın alırken kovanlı ve kovansız olarak arı satın alma işlemi yapılabilir. Burada önemli olan eğer kovanınız yoksa arılı kovan siparişi verebilirsiniz. Arılı kovan demek, içinde çerçeveleri ile birlikte takım halinde arı alım işlemini ifade ediyor. Bu şekilde aldığınız zaman artık sağda solda kovan aramanıza gerek yoktur.

Kovanlı Arı Satışı Nasıl Yapılır

Ana Arı Gen üzerinden arılı bir kovan sipariş vermek istiyorsanız, izlemeniz gereken yolları anlatacağız ve daha sonra bu doğrultuda başka yerden de nasıl arı alacağınızı size tarif etmiş olacağız. Firma olarak biz genel olarak plastik kutularda paket arı yani çerçeveli arı satışı yapmaktayız. Arzu eden müşterilerimiz içinde öncesinden gönderilmek üzere kovan da göndermekteyiz.

Plastik kutularda paket arı, 8 çerçeveli olarak imal edilmiş olan paketlere arıların yerleştirilmesi vasıtası ile teslim edilmesidir. Yukarıda bunun videosunu paylaşmış bulunmaktayız. Bu şekilde almış olduğunuz arıyı siz daha önceden arılığınızda hazırlamış olduğunuz kovanın içine aktararak arılı kovan yapmış olursunuz. Tabi kovanınız varsa böyle yaparsınız. Peki arı kovanı yoksa ne yapacaksınız?

Paket Arı / Satılık Arı için tıklayın

Ana Arı Gen olarak arı ve ana arı üretime yönelik çalıştığımız için malzeme tedariki konusunda Avrasya Arıcılık firması ile çalışmaktayız. İlgili firmadan aşağıda resimlerini paylaşmış olduğumuz kovanı satın alabilirsiniz. Kovan takım halinde gönderilmektir.

Arı Kovanı İle İlgili Teknik Özellikler: Tarım Bakanlğı’nın standartlarına uygun olarak Dünya’da kabul görmüş olan langstrot tipi kovan olarak yapılmaktadır. Çerçeve ölçüleri olarak; 47,5*24 ve 48*24 cm boyutlarındadır. Çerçeveleri sağlam olup, sağa ve sola kayma yapmaz. Uzun yıllar kullanabilirsiniz. Kovan ölçüleri olarak, 44*51 cm boyutunda olup, yükseklik ise 27 cm’dir. Kovan kalınlığı ise 2,7 cm olup, dışarından yüksekliği ise 29 cm olacak şekilde imal edilmektedir. Kovan kapağı saç ile kaplanmıştır. Kovan tabanı olarak Bursa firması Simecs taban kullanılmaktadır. İlgili siteden alacağınız kovanın dışı vernikli olup, plastik tabanlı ve polen tuzaklı olup, iki katlı takım olarak gönderilecek ve her iki katında 10’ar çerçeveden 20 adet çakılı boş çerçeveleri de oluyor. Çam ve köknardan imal edilmiştir.

Arı Kovanı Satışı için tıklayın

Daha önceki yıllar sıfır kovanın içine arıları koyup teslim etmekteydik. Ama bu yıl kovanlı bir şekilde arı teslimatı yapmayacağımız için kovanı olmayan müşterilerimiz için önceden kovan temini yapılması konusunda Avrasya Arıcılık internet sitesi üzerinden temin edebileceklerdir. Her yıl biz arıları boş kovanlara koyup getiriyorduk, bu yıl ise eğer kovanınız yoksa yukarıda paylaşmış olduğumuz internet sitesi üzerinden öncesinden kovanlarınızı alıp hazır etmeniz gerekir. Kovanlar ambar ile gönderildiği için uygun olarak sizlere ulaştırılacaktır.

Ana Arı Gen internet sitemiz üzerinden sadece plastik kutulu paket arı siparişi verebilirsiniz. Boş arı kovanı ile ilgili siparişlerini paylaşmış olduğumuz ilgili firmanın internet sitesi üzerinden verebilirsiniz. Bu şekilde önceden kovanlarınız hazır edip, bizde arıların teslim tarihinde getirip veriyoruz ve bu şekilde aktarma işlemlerini siz kontrol ederek yapmış oluyorsunuz. Aktarma konusunda gerekli videolarımızı izleyebilirsiniz. Kovan satın almak için Avrasya Arıcılık firmasının sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak; bizlerden veya çevresinden satılık arı ve arılı kovan satın alacak olan müşterilerimiz için bilmesi gerekenler şunlardır: Arı alacağınız kişi güvendiğiniz ve bildiğiniz kişi ise sözüne itimat ederek alabilirsiniz. Lakin, işi bilmiyorsanız arı alacağınız kişini arılı çerçeveleri ile sizin kendi kovanınıza uyumlu olmasına dikkat edin. Ülkemize genel çerçeve ölçüleri 48*24 cm olarak kabul edilir. Ama farklı yerlerde 47*22/48*23 cm vs ölçülerinde vardır. 48*23 cm yine uyumlu olur ama diğer ölçüler çıtayı kovana koyunca altta düşer veya belli bir standarttı yalayamazsınız. 10 çerçeve ayarında bir arı alıyorsanız bunun en az 6-7’si açık ve kapalı yavru olacak şekilde ve yine kalan çerçevelerin üzerinde de baskın arı olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu alacağınız arı Nisan ve Mayıs ayı için belirtilen şartlardadır. Mart ayında arı alıyorsanız 6 çerçeveli bir arının 3-4 çerçevesinde yavru olması yeterli olacaktır. 
Yine arılı kovan hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere her zaman sorabilirsiniz.

Önceki İçerikAna Arı Kontrolü
Sonraki İçerikAna Arı Gen Şikayet Var Hattı
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments