Ana Arı Seçimi Nasıl Yapılır?

182
Ana Arı Seçimi Nasıl Yapılır?

Ana Arı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere ana arı seçimi nasıl yapılır üzerine bir şeyler yazmak istiyoruz. Kulaktan duyma ana arı tercihleri ile arılığınızda çalışmayınız. Yani bir arıcımız size ben belfast ile çalıştım şöyle bal aldım, şöyle arı oldu gibi ifadeler ile hemen sizde gidip bütün arılığı belfast yapmayın. Bakalım sizin bulunduğunuz yer için o ana arı uygun mu değilmi önce bunu araştırmasını yapmalısınız. Her ana arı her bölgede faaliyet göstermez. Ana arı iklime göre ve bitki örtüsüne göre çalışma yöntemi vardır.

Genel olarak her ana arı mevsimine göre her bölgede çalışmaktadır. Yani, kafkas ana arıyı çok sıcak bir bölgede çalıştıramazsını ama sıcak iklim ana arısını çok yüksek rakımlı yerlerde yazın gidip buralarda çalıştırabilir ve kışın ise arıları sıcak bölgelere indirmelisiniz. Yaz boyunca italyan ana arı, belfast ana arı veya karniyol ana arı ile rakım en düşükten tutun, en yüksek rakımlı yerlerde bile çalışabilir. Ama yaz sezonu bitince bu arı ırklarını sıcak bölgelere veya ılıman yerlerde kışlatmakta fayda vardır. Kafkas ana arı ise 750 m rakımlı yerlerde tutun en yüksek rakımlı yerlerde çalışır ve buralarda gönül rahatlığı ile kışlatabilirsiniz.

Ana arı seçiminde yukarıda anlatmış olduklarımızı yaparsanız arıcılık mesleğinde daha iyi verim alacağınız düşünmekteyiz. Yine sorularınız olursa aşağıda bulunan “Yorumlar” kısmından sormanız durumunda müsait oldukça cevap vermeye çalışmaktayız.

Bir önceki yazımız olan Ana Arı Nasıl Verilir? başlıklı makalemizde ana arı nasıl verilir, ana arının kovana verilmesi ve ana arının verilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

182 Yorumlar

 1. SLM. Karniol ırkı samsun çevresine uyumlu olabilir mi?
  BU konuda bilginiz varmı?Ben emekli öğretmenim, uzun yıllar arıcılıkla meşgul oldum.En hoşlanmadığım şey hırçın arıyla çalışmak.Babadan miras kalan karadeniz arı ırkı ile çalışıyorduk çok verimli arılardı. hem de sakindi bizi kandırdılar kafkas arısı, karneol arı diye arı cinsimizi bozdular kimisi sokucu kimisi bal yapmaz kimisi oğul atar dolayısıyla cinslerimiz bozuldu. Nerde nerde o eski karadeniz ırkı arılar iri siyah sakin bal yapıcılar gitti artık. karneol arı cinsinden karadeniz bölgesinde arıcılık yapılabilir mi merak ediyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum

 2. Selamun aleykum;
  Benim kışlatma ve erken bahar yerim alanyada Rakım 100 metre, erken bahar sonlarına 1000 metrede, yakın bi yarı yaylaya götürdüm, Haziran ortasında da 1750 metre Gündoğmuş yaylasına götürmeyi düşünüyorum. Geçen sene de böyle Yaptım ama birtakım Sıkıntılar ve Kafkas arı ile çalıştığım için verim alamadım. Bu sene tek bir tane karniyol arı aldım denemek için. Niyetim daha çok petek karakovan ördürmek ve petek bal yaptırmak. Sizce karniyol mu, İtalyan mı, Belfast mı? Ya da başka bir öneriniz var mı?

 3. merhabalar işyerimin çatısında hobi olarak arıcılık yapmak istiyorum bulunduğum bölge konya da sanayii bölgesi ve 4-5 km. ileride şehir çöplüğü var arıcılık burada yapılabilirmi ? hangi arı cinsi ile başlamam gerekiyor

  • KAMİL, tabiki arıcılığı her yerde yapabilirsiniz. İstanbul ilindede bir çok evin çatısında arı kovanları bulunur. Belfast ve karniyol ırkı arılar ile başlayabilirsiniz.

 4. mrb hobi olarak başladım 1 ay önce bir oğul geldi .çerçevenın her gözunde 2-3 tane yumurta var ilk geldiğinde 2 çerceve idi şimdi 5 çerçeve ama çoğu erkek arı yumurtaların ne yapmalıyım başka 2 oğlum daha var1.5-3 cıta 2 tanede cok oğul vermiş peteğim var 2 çerceve arlı ikiside. neler yapmalıyım amacım baldan ziyade arıları coğaltmak öncelikle 5 çerçeve olan arı için tşk ler

  • bülent, sağlıklı bir kovanda erkek arı olması normaldir fakat aşırı ise o kovan yalancı ana arıya kaçmış olabilir bir an önce çifleşmiş bir ana arı ile değiştirmeniz gerekir ki arıyı kurtarasınız.

  • metin saygı, sizin ilk etapta ana arı değil arı almanız gerekiyor. Yani arı kovanı ile birlikte koloni almanız lazım. Karniyol ve belfast ile çalışabilirsiniz.

  • Mehmet Baysal, kayseri genel olarak yüksek rakımlı bir yer o yüzden kafkas ırkı ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Ama illaki değiştirmek istiyorsanız karniyol ve anadolu ile değiştirebilirsiniz.

 5. sayın admın bulundugum yer eskısehır ankara ıl sınırıdır rakım 600 cıvarı yazın sıcaklık 40 dereceyı bulur bende bu ıse gonul verenlerdenım bana bu sartlarda onerecegınız ana arı nedır

 6. Erzurum uzundere rakım 1100 hangi ana ırkı ile çalışmamız verimi artırır.oğullar da kolini sayısının az olması nın sebebi nedir acaba.

  • ali osman, eğer kışlatmayıda aynı yerde yapıyorsanız kafkas ana arısı ile çalışabilirsiniz. Yok yazın yukarda kışın aşağılara iniyorsanız karniyol ve belfast ile de çalışabilirsiniz.

 7. konya bölgesinde hangi arı ırkı iyi çalışır. ben anadolu veya yığılca arısıyla çalışmak istiyorum. bu ırklar bu bölgeye uygun mudur. yardımcı olabilir misiniz. teşekkürler

 8. s.a arıcılığa bu yıl başladım. Amasya Taşova da yaklaşık 300 m kafkas melez ve yığılca arım var. kışlama da aynı bölgede olacak. belfast ve karniyol ile koloniyi büyütmek istiyorum öneriniz ne olur.

 9. Nigdede arıcılık yapıyoruz. Rakım 1200 civarı. Arilarimiz kafkas ancak geliştirmekte bazen zorlanıyordu. Karniol ırkı bu yöreye uygunudur. İyi çalışmalar dilerim

  • Suleyman, eğer soğuk bir bölge özelliğini taşıyorsa kafkas ana arı çalışmanızı öneririm. İl hakkında da bilgiler verirseniz daha fazla yardımcı oluruz.

 10. merhaba geçen yıl iki kafkas arı aldım bu yıl hiç bal vermedi istanbul da kestanesi bol bir ormanda arı hiç iş yapadı acaba ırkındanmı birde petekler hemen hemen boş şerbet vermek gerekirmi ne sıklıkla verilmeli teşekürler

  • günal, istanbul arıcılık yapan arıcılarımız kafkas ırkı ana arı alıyorlar ama aynı zamanda karniyol ve belfast ırkı ilede çalışanlar var. Arı mı çalışmıyor yoksa ana arı mı yumurta atmıyor bunlara dikkat etmek lazım.

 11. Merhabalar ben arıcılığa iki ay oldu başlayalı, yer olarak ADANA’da sahile 25km. Arıcılık yapan arkadaşlardan oğul aldım ırklarınıda bilmiyorum ama sanki biraz hırçınlar, karniol ana arı düşünüyorum. Bu bölgede gidermi, ay olarak ne zaman değişmeliyim.

  • Osman AÇIKGÖZ, arının hırçın olması artık kendi ırk özelliklerini yitirmiş olmasından kaynaklanır. Tabi ki karniyol ana arı veya belfasta an arı ile çalışabilirsiniz.

 12. ıyı gunler admın ben ankara akyurtta arıcılık yapmak ıstıyorum yenı baslıcam hangı tur ana arı ıle baslayım bılgı verırısenız sevınırım ıyı gunler

  • cafer kuzucu, ankara olarak kafkas, karniyol, anadolu ve belfast ile çalışabilirsiniz. Ankara ne kadar karasal bir iklimde olsada bir çok arı ırkı ile çalışma yapılabilir ve yapılmaktadır.

 13. Selamın aleyküm 1200 rakımda hangi ırk iyigelir ben Ankara’nın elmadag ilçesinin bi köyünde ikamet ediyorun yazın çok sıcak kışın sogyuk olur . Saygılar

 14. s.a amatör olarak arıcılık yapıyorum. 25 kovan mugla ırkı arım var bunları değiştirmek istiyorum bulunduğum yer rakımı 1161 afyon ili sultandagı ilçesi konya akşehire sınır hangi ırk arıyla çalışmalıyım

  bu ana arıları sizden aldığım takdirde en az kaçtane gönderiyorsunuz bazı ana arı satan kişiler en az 15 tane ana almalısınız ki biz size gönderelim diyor sizde böyle bir kural varmı varsa kaç tane saygılar

  • mustafa girgin, Konya iklim itibari ile ılımana yakındır ama karasal iklim fazla ağır basıyorsa kafkas olabilir ama karniyol ırkı ile çalışabilirsiniz. Bizde en 3 ana arı şartı olmaktadır. Ama mevsim ilerleyince 1 adet ana arı isteyen müşterilemize göndermekteyiz. Biz iş güçü olarak yetiştiremediğimiz için böyle bir karar almış bulunuyoruz.

 15. Ben Rize Anzer köyünde arıcılık yapıyorum ayrıca bayburt ispir yörelerinede yerine göre 10 ile 15 arası kovan koyarım bu işi 23 yıldır yaparımGenelde Kafkaf ve kafkas kırması arıyla çalışırım bazen gürcistandan gelen ana alırım bazen macahelden yani Artvinden genelde de ben kendim üretirim bir yıl önce bal aldığım kovandan ana arı üretirim.Sizlerin arkadaşların sorularına makul ve mantıklı ve bilimsel cevaplar verdiğiniz için teşekkürler sağ olun var olun.

 16. Her arı bal yapacak diye bir kanun yok ana arı genç olması lazım lüksükten çıktıktan sonra en geç 12 gün yumurta atması lazım ana arıyı kendimiz üretsek daha mantıklı değilmi.

  • Şabana halepoğlu, tabi ki herkes kendi ana arısı üretse iyi olur ama her zaman bu mümkün olmuyor. Çünk her arıcının yaptığı işe çalışma prensibi farklı oluyor.

 17. antalya manavgat ta 4 kovanla arıcılığa paylaştım araştırmalarıma göre italyan arı en uygunu fakat yağmacılık olayından korkmaktayım büyük bir sıkıntı olur mu ne önerirsiniz

  • hüseyin, merak etmeyin öyle yağmala yapmazlar siz kontrollerde dikkatli ve özen göstererek çalışın. Ortalıkta bal ve şerbet izleri bırakmayın yeter.

 18. Erzurumdayım birlik bize ana verdi yerli ırkımızı mahvetti tamamına yakını oğula gitti bal bile alamadım kaldıki verdiği oğullar hep kaçtı işi bilmeyenleri birlik başkanı yapmıycan

 19. Merhaba,
  Arıcılığa merakım var. Çanakkale Gelibolu yarım adasında gökçeadaya bakan etrafı çamlık bir yerim var. Yazları özellikle ağustos sıcak geçiyor, kışları daha ılıman. Fakat genelde rüzgarlı bir bölge. Hangi tip ana arı ve kaç kovanla başlama mı önerirsiniz. Teşekkürler.

  • ali, evet Marmama bölgesi genel olarak karniyol ırkı ile çalışmaktadır ama bazı arıcılarımız kafkas ırkı ile çalışanlarda vardır.

 20. merhaba admin kafkas ana arısının verimli olduğu ay genelde yaz ortalarındaki aylardır zaten balda genelde bizim bu bölgelerde yaz ortalarında geliyor sence kafkas çok faydalı olurmu bal zamanında çoğalmaya geçen arıdan çok hayır gelmez deriim ben tunceli bölgesinde hangi ana arıyla çalışmamızı önerirsin sağol

 21. Beni Ankara ili Elmadag ilçesinde rakım 1350 olan yerde ilk olarak hobi yapabilirsem ticari olarak arıcılıga başlamak istiyorum.Bu işe başlarken nelere dikkat etmeliyim arıyı alırken neye dikkat etmeliyim.Bu iş için ilk olarak nekadar kovanla başlamalıyım. arıyı gezdirmeyecegim arı ne cins olsun.

  • Taner, rakım olarak kafkas ırkı arı ile başlayabilirsiniz. Yine 4-5 adet arı kovanı ile başlayın ve sitemizde paket arı satışı kısmından ayrıntılara bakabilirsiniz.

  • Ferhan KAYA, Türkiye de 3000 ve üzerinde insan nadir yaşıyor zaten eğer yaz için soruyorsanız tabi ki buraları çıkarıp arıcılık yapabilirsiniz. Kışı daha alçak inmek gerekir.

 22. s.a.aralık ayında 3 adet ana arı ve 1 paket 5 çıtalı paket arı siparişi verip ödemesini yapmıştım.Bugün 3 tane daha anaarı siparişi verip ödemesini yaptım.Siparişlerim toplu beraber gönderebilirmisiniz.Teşekkürler.İyi çalışmalar..

 23. Kütahya-Domaniç’te rakım 900 ler civarıdır. Kışları soğuk ve yoğun kar yağışlı geçer. Yığılca ana arı siparişi verdim. Bölgem için yığılca uygun ırk değilse değiştirebilirim. Ne tavsiye edersiniz..?

 24. Ayrıca; Bölme yapacağım koloniler yerli anadolu ırk arılar. Değişik ırk ana arı (Yığılca veya Kafkas) kabul ettirmede sıkıntı yaşarmıyım .? İyi çalışmalar.

 25. 11 Nsan 2016 tarihinde, 4 anadolu ve 4 yığılca ana arı siparişi vermiştim. Mümkünse 4 adet yığılca ana arısının 4 adet Kafkas Ana arı olarak gönderilmesini rica ediyorum. Şiparişimi 4 Anadolu, 4 adet de Kafkas Ana Arı olarak değiştirirseniz memnun olurum.

 26. Anadolu ana arıların geç çıkacağını yazmışsınız. Bende 8 adet ana arının ‘Kafkas Ana Arı’ olmasını özelden yazmıştım. Teyit alamadığım için buradan tekrar yazmak zorunda kaldım, kusura bakmayın. Siparişlerimin tamamını kafkas ana arı olarak düzeltirseniz memnun olurum. Kolay gelsin..

 27. Sayın Admin s.a ben manisada arıcılığa yeni başladım.Bulunduğum yerin rakımı 175 mdir. Manisaya en uygun arı ırkı seçimim ne olmalıdır? Vereceğiniz cevaba göre ana arı siparişi vereceğim.Teşekkürler…

 28. 2015 eylül ayında bahçeme gelen oğul ile 1 kovan arım oldu. şimdi ise 2 ye böldüm. birinde 9 çıta diğerinde 5 çıta arım var. cinslerini bilmiyorum. arı bilgim yok kovanlarda ana arı var mı yok mu bilmiyorum. şerbet ve kek veriyorum arada. ana arı verilmesi gerekir mi?

   • Bu güne kadar hiç arım olmadı. Ben arıları tanımıyorum kovanı açtığım Zaman ana arıyı arıyorum fakat arıların içinde hiç boyalı arı yok. Ben iki tane ana arı alıp kovanlara katmak istiyorum. Birçok bilgiyi netten öğrenmeye çalışıyorum ama öğrendiğimi sanmıyorum.

 29. Merhaba Erzurum uzun dere ilçesinde arıcılık yapıyorum. bir zamanlar 30 peteğim vardı şimdi 4 tane köyde sahte arıcıların olması nedeniyle arıların ırkı 1 yılda değişiyor ana arının değiştirmesinde de bir fayda olmuyor bunu önlemek için nasıl bir yol izlememiz lazım.

 30. Merhabalar hobi amacli ve ailemle dogal bal yiyebilmek icin ari yetstrmk istyrm 2-3 kovan istanbul tuzlada ytstrmk istyrm rakim yaklsk 19m deniz seviyesi suanda kafkas ve anadolu kirmasi yanlis blmyrsam gecen senki kovnlr sönyr kafkas yerine karniyol mu tercih etmelyiz yada burasi icin uysal verimli ogula kacmyck ari cesidi hangsi en uygndur

 31. hocam elimde 6 kovan arı var yeni başladım, arılarımın boyu çok küçük ikisinin anası öldü, ana alacağım ancak bunların ırkı anadolu mu karniyolmu bilemiyorum. yavru arı gibi kücükler. ayrıca mesela kovandaki işciler anadolu ırkı olsa anaya da karniyol koysak sıkıntı olur mu? yer silivri istanbul

 32. ben yurt disinda kaliyom emekliyim yazlari niysan mayis haziren temnus agustos eylul gibi kaliyom 2 ve 3 ari alsam denesem ben gidince kendi olur mu bir bakim gerekiyormu yerim (gayet musayit 5dekaretrafi telle cevrili her cesit agactan 100kadar var ormanin dibi organik su icin damlama cesme yapacam boyle olurmu bigilen dirirsen memnon olurum

 33. Merhaba lar ben iğdır da bizim burada mevsim cok kısa va cok sıcak ve kurak rakım 760 1500 arası kafkas ırkı aldım normal bir çalışması vardı ama sezon sonunda kovanı anılarla birlikte terk ettiler hangi ırk kullanabilirim

 34. S.A.öncelikle bütün sorulara sabır ve özenle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.Mersinde aricilik yapmak istiyorum kislari 200-300 rakim yazlari 1400 rakimda yaylaya cikmayi planliyorum eger arilari çovaltabilirsem 1800 rakima cikma sansim var hamgi irki onerirsiniz ilginiz icin tesekkur ederim kolay gelsin.

  • guner, yazın nereye çıktığınız çok önemi olmaz ama kışın kalacağınız yer önemlidir. Belfast ve italyan ana arı ile çalışma yapılabilir.

 35. slm hocam kolay gelsin bu ırk meselesi gerçekten canımı sıkıyor ben ist.arnavutköyde hobi olarak 8.10 arısı olan biriyim arıyı yerim olmadığından ormanda tutuyorum florası zayıf bir orman bitki örtüsü çoğunlukla çam yabani fındık kestane ıhlamur üzerine Trakya arısı kulanıyorum fakat arı aşırı polen getirmesine rağmen bal hiç olmuyor 20 çerçeve arı dan 1 çerçeve bile bal alamıyorum haziran sonu flora tamamen bitiyor sizce hangi ırk bu kıt bölgede bal yapabilir yardımcı olursanız sevinirim saygılar büneyya örnek

  • büneyya örnek, bölgenizde bal salgılayan çiceklerde olmayabilir. Ayçiçeğe götürerek durumu test edebilirsiniz. İstanbul geneli ana arı için kafkas ve karniyol ana arı tercihi yapılmaktadır.

 36. Merhaba, öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Ben arıcılığa yeni başlayacağım Balıkesir için nasıl bir arı çeşidi ile başlamam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim.

 37. marmara bölgesinde 300 rakıma kadar yani sahile 2000 m uzaklıkta kestane ılhamur meyve ve bitki çiçeği ile çam da hangi çins arı verimli olur. Ekim de siparis versek nezaman elimize geçer

 38. Kastamonu’nun en güney yamacında, güneşlenme süresi çevresine göre iyi, 1200 rakımlı bir yer için hangi tip arıyı önerirsiniz. (Kastamonu, Araç, Tavşanlı Köyü)Taşıma imkânımız şimdilik bulunmamaktadır.

 39. Merhaba benim Eskişehir de 800 metre rakimda ve kışın – 25 30 dereceyi gören bir yerde arılarım var arılarım çok hırçın ve sokucu son zamanlarda YIĞILCA arisini duyuyorum. sizce bu arı irki eskişehir e uyum sağlarmi yada sizin önerileriniz hangi irklardir teşekkür ederim.

  • Selahattin, yığılca ana arısı bir çok bölgede çalışabilmektedir. Tabi yine bölgeniz için kafkkas ve karniyol ırkı ana arılarda iş yapacaktır.

  • Sercan, il ve ilçe olarak paket arıları bırakıyoruz. Lakin, gittiğimiz yere uzak değilse yine bırakırız sizi mağdur etmeyecek şekilde yardımcı oluruz.

 40. selamlar
  KKTC de hangi ari irkini tavsiye edersiniz yorumlardan gordugum kadar Karniyol veya Balfast uygun oldugnu tahmin ediyorum bu isi hobi olarak arka bahcemde yapiyorum sakin ari olmasini tercih ederim ,tesekkurler.

 41. Sayin yetkili petek bal calismak istiyorum. Bunun için hangi ırkla çalışmalıyım
  Bilecik Osmaneli de bulunuyorum. Yazları oldukça sıcak geçer. 30 derece ve üstündedir. Paket arı ve ana ari fiyatlarini da öğrenebilirmiyim? Kolay gelsin bol kazançlar.

 42. Selamlar, izmir de amatör arıcılık yapmaya çalışıyorum , 5 tane kovanım var ama Arıların cinsiyeti ile ilgili bir bilgim yok 2 kovan çok agresif diğerleri için normal diyebilirim,
  izmir için hangi tür arı önerirsiniz,
  iklim olarak yazın çok sıcak rakım 100 civarı kışın 10 derece ile -5 arasında değişmektedir. İlginize teşekkür ediyorum.

  • lokman demir, Ankara iklimine uygun arı ve ana arı ırkları seçmeye özen gösterin ve özellikle soğuk iklime dayanıklı arı ırklarını seçin.

 43. Ben diyarbakir bolgesinde aricilik yapmaktayim rakim 1000 karasal iklim,yazlari sicak ve kurak kislari soguk ve karli.yaz sicakligi45 dereceyi buluyor han irk ari ile calismam gerekir.saygilarimla

 44. ben kayseride arıcılık yapıyorum rakım 1400 mevcut arı ırkını değiştireceğim bölge karasal iklim bu iklime uygun verimli olan hangi arı cinsini önerirsiniz selamlar

 45. sayın admin kışın arıyı malatya( rakım 954 )merkezde getiriyoruz yazın adıyaman çelikhan (rakım 1388 ) götürüyoruz en uygun ırk hangisidir

 46. merhaba ben yeni arıyla uğraşmaya başladım burdur un bucak ilçesin hangi arı ırkıyla çalışmalıyım. belfast ve karnıyol öneriliyor. ama ben itlyan ırkını denemek istiyorum siz ne dersiniz ?

 47. Merhabalar bartın ili için en uygun arı hangi ırktır babam
  Önceden yapıyordu fakat devami yoktu bilinçsizlik vardı yeniden başladi fakat hangi irk bilmiyor ben araştırıyorum arı bölmesi nasıl yapılıyor söylüyorum sen gel diyor bende yotube arı mühendislerinin çekimlerini izliyorum bayağı bilgi birikimi yaptım izine gittiğimde arı bölmesi yapmayı deneyeceğim hangi arkı bartın ilinde denemeliyim Temmuz’da bölme yapabilirmiyim saygılar

 48. Merhaba. ben Çankırı nın /kurşunlu ilçesinde yaşıyorum vede burada arıcılık yapıyorum. rakım olarak burası 1100 yakın . şuan ki mevcut ana arımın ırkını bilmiyorum. ben Karniol ana ırkıyla çalışmak istiyorum.(not: sebebi baharın geç gelip erken bitmesi. )

 49. merhaba, akdeniz bölgesi antalyada amatör olarak arıcılık yapıyorum buraya hangi ırkı önerirsiniz? NOT SİZDEN 2016 yılında 2 tane ANADOLU IRKI bey aldım ve şuan durumları iyi ama biraz hırçın.

  • kadri akın, italyan veya belfast ana arı alabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede bal akımı ile ilgili duruma bağlı olarak ve ana arının kovan içindeki faaliyetlerine bağlı olarak arılar sert olabilir. Aynı zamanda çevredeki faktörlerde bu konuda etkilidir.

 50. merhaba kolay gelsin ben çannakkalede kafkas arı yetiştirmek istiyorum iklime uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorum bilgi verebilirmisiniz bu konu hakkında teşşekkür ederim

 51. Selam Admin, İç anadolu bölgesinin kuzey batısı (Eskişehir) de sabit arıcılık yapmaktayım, arılığımın bulunduğu yerin rakımı: 940 metredir. kuzeye doğru 3 km mesafede rakım 1200 lere çıkıyor, güneye doğru 3 km rakım 850 lere kadar düşüyor. Böyle bir coğrafyada hangi arı ırkını kullanmalıyım.

 52. selamün aleyküm .hocam kahramanmaraş rakım ortalama 900 yaz mevsiminde yayla rakımı ise 1300 civarı hangi ana ırkını tavsiye dersiniz saygılar

 53. slm ben manavgatan kırk elli arım var kışın manavgatayım yazın konya antalya ilsınırındayım yani sedişehir tınas tepedeyim ama 5 yıldır calışmadıgım hemen hemen ırk kalmadı ama biz ana arıyı sizlerden almadık ortadaki annacıyım diyen ama dogru ama yalan bize karnıyol belfeks diye satıkları arılarlan calıştık ama inanın hic bir urun alamayoruz bitki ortusude cok iyi ama bal yok biz hangi ırkla calışalım bize bir akıl verirmisiniz 1800 mrtre rakamdayız saygılar

  • nail şen, diğer tarafı da yorumunuz cevaplanmıştır ve belirtmiş olduğunuz rakım olarak kafkas ana arı ile çalışmanız uygun olacaktır yada belfast ana arı da denenebilir.

 54. admin merhaba ben izmir urladayim bu ise yeni gircem burasi denize sifir bir yer ve cevrem maki agaclariyla cevrilibir bitki ortusu var burda hangi aricinsiyle calismam benim icin faydali olur

 55. mrb kolay gelsin,
  trakya bölgesi için hagi arı ırkı önerirsiniz. nedeniyle birlikte yazabilirmisiniz lütfen. tekirdağ veya (kırklareli iğneada langoz ormanları) bölgesinde.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here