Ana Arı Seçimi Nasıl Yapılır

197
Ana Arı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere ana arı seçimi nasıl yapılır üzerine bir şeyler yazmak istiyoruz. Kulaktan duyma ana arı tercihleri ile arılığınızda çalışmayınız. Yani bir arıcımız size ben belfast ile çalıştım şöyle bal aldım, şöyle arı oldu gibi ifadeler ile hemen sizde gidip bütün arılığı belfast yapmayın. Bakalım sizin bulunduğunuz yer için o ana arı uygun mu değilmi önce bunu araştırmasını yapmalısınız. Her ana arı her bölgede faaliyet göstermez. Ana arı iklime göre ve bitki örtüsüne göre çalışma yöntemi vardır.

Genel olarak her ana arı mevsimine göre her bölgede çalışmaktadır. Yani, kafkas ana arıyı çok sıcak bir bölgede çalıştıramazsını ama sıcak iklim ana arısını çok yüksek rakımlı yerlerde yazın gidip buralarda çalıştırabilir ve kışın ise arıları sıcak bölgelere indirmelisiniz. Yaz boyunca italyan ana arı, belfast ana arı veya karniyol ana arı ile rakım en düşükten tutun, en yüksek rakımlı yerlerde bile çalışabilir. Ama yaz sezonu bitince bu arı ırklarını sıcak bölgelere veya ılıman yerlerde kışlatmakta fayda vardır. Kafkas ana arı ise 750 m rakımlı yerlerde tutun en yüksek rakımlı yerlerde çalışır ve buralarda gönül rahatlığı ile kışlatabilirsiniz.

Ana arı seçiminde yukarıda anlatmış olduklarımızı yaparsanız arıcılık mesleğinde daha iyi verim alacağınız düşünmekteyiz. Yine sorularınız olursa aşağıda bulunan “Yorumlar” kısmından sormanız durumunda müsait oldukça cevap vermeye çalışmaktayız.

ana-ari

197 Yorumlar

    • DURSUN DURDU, kafkas arı ırkı olur ama bunların yanında arıcılık bilgi ve tecrübenizinde olması gerekiyor. Arı tek başına bir etken değil malesef. Çok iyi arıyı da öldürebilirsiniz çok zayıf bir arı ile büyük arılık oluşturabilirsiniz. Bu sizin tecrübenize ve araştırmanıza bağlı.

  1. slm ben manavgatan kırk elli arım var kışın manavgatayım yazın konya antalya ilsınırındayım yani sedişehir tınas tepedeyim ama 5 yıldır calışmadıgım hemen hemen ırk kalmadı ama biz ana arıyı sizlerden almadık ortadaki annacıyım diyen ama dogru ama yalan bize karnıyol belfeks diye satıkları arılarlan calıştık ama inanın hic bir urun alamayoruz bitki ortusude cok iyi ama bal yok biz hangi ırkla calışalım bize bir akıl verirmisiniz 1800 mrtre rakamdayız saygılar

  2. Selam Admin, İç anadolu bölgesinin kuzey batısı (Eskişehir) de sabit arıcılık yapmaktayım, arılığımın bulunduğu yerin rakımı: 940 metredir. kuzeye doğru 3 km mesafede rakım 1200 lere çıkıyor, güneye doğru 3 km rakım 850 lere kadar düşüyor. Böyle bir coğrafyada hangi arı ırkını kullanmalıyım.

    • kadri akın, italyan veya belfast ana arı alabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede bal akımı ile ilgili duruma bağlı olarak ve ana arının kovan içindeki faaliyetlerine bağlı olarak arılar sert olabilir. Aynı zamanda çevredeki faktörlerde bu konuda etkilidir.

  3. Merhaba. ben Çankırı nın /kurşunlu ilçesinde yaşıyorum vede burada arıcılık yapıyorum. rakım olarak burası 1100 yakın . şuan ki mevcut ana arımın ırkını bilmiyorum. ben Karniol ana ırkıyla çalışmak istiyorum.(not: sebebi baharın geç gelip erken bitmesi. )

  4. Merhabalar bartın ili için en uygun arı hangi ırktır babam
    Önceden yapıyordu fakat devami yoktu bilinçsizlik vardı yeniden başladi fakat hangi irk bilmiyor ben araştırıyorum arı bölmesi nasıl yapılıyor söylüyorum sen gel diyor bende yotube arı mühendislerinin çekimlerini izliyorum bayağı bilgi birikimi yaptım izine gittiğimde arı bölmesi yapmayı deneyeceğim hangi arkı bartın ilinde denemeliyim Temmuz’da bölme yapabilirmiyim saygılar

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here