Ana Arı Nasıl Verilir

48
Ana Arı Nasıl Verilir

Kovana ana arı nasıl verilir onu iyi bilmek lazım eğer kurallarına göre ana arıyı vermezseniz ana arıyı işçi arılar öldürecektir. Öncelik olarak ana arı vereceğimiz kovanı kontrol etmeliyiz ana arı var mı yok mu diye. Baktınız ana arı yok bunun yanı sıra günlük yumurta olmadığına emin olmalısınız. Günlü yumurta yoksa ana arıda olmayacaktır ama olurda günlü yumurta varsa ve ana arı o ara öldüyse muhtemelen işçi arılar bu günlü yumurtalardan ana arı memesi yapacaktır.

Ana arı olmayan arı kovanındaki işçi arılar pek isteksiz çalışırlar ve polen taşımazlar aynı zamanda arılar amaçsız bir şekilde sola-sağa hareket edeceklerdir. Kovan kontrolü yapıldığınızda kovan içerisinde uğultu gibi bir ses gelir. Eğer ana arı olsaydı o ses ince ve tiz olacaktır. Ana arısı olan kovan intizamlı çalışarak ve bacaklarında polen olarak gelecektir.

Kovana ana arıyı verirken önceki ana arının kokusunun gitmesi için gülsüyü ve arı birleştirme gibi kokulu ürünler ile kovan içerisi kokusunun değişmesini sağlamalıyız. Vermiş olduğunuz bu koku arı parfümü gibi ürünlerde olabilir ve vereceğiniz koku asla kimyasal olmamalıdır. Kafeste ana arı 3 veya 4 gün bekletildikten sonra bu süre sonunda ana arıyı vereceğimiz kovan kontrol edilmelidir. Kontol ederken, işçi arılar yeni yüksükler yapmış mı diğer ifade ile yeni ana arı memesi asmış mı diye bakarız. Eğer ana arı memesi asılmışsa bu ana arı memeleri bozulur veya başka bir yerde kullanılmak üzere alınabilir. Daha sonra yeni ana arının bulunduğu kafeste kekin olduğu bölümde olan telli kafes ağzı açılmalı ve kovan kapatılmalıdır. Arılar bu kafes içeresinde bulunan keki yiyerek ana arının çıkması sağlayacaklardır. Ortalama 2-3 veya 4 gün sonra kovan tekrar açılıp kontrol edilmeli acaba kovandaki koloni yeni ana arıyı kabul etmiş mi muhtemelen kabul etmiş olur.

Ana Arısı Var Olan Kovana Yeni Ana Arı Vermek

Ana arı yaşlanmış veya yumurta atması iyi değilse bu ana arı değiştirilmelidir. Yeni ana arıyı verebilmek için daha önce kovanda bulunan ana arı ezerek öldürüldükten sonra kovan içerisine atılmaldır. Öldürmüş olduğumuz ana arı kovandan alındıktan sonra, işçi arılar yeni anaarı üretmek için günlük yavrudan hemen ana memesi takmaya başlayacaktır. Onun için kovana yeni ana verirken ilk önce kovana doğal koku verilmeli ve yeni ana arı,3-4 gün kafesin içinde kovanda bekletilmelidir. Kovanda muhtmelen yüksük şeklinde olan ana memeleri temizlenmelidir. Ana memeleri alındıktan sonra yeni ana arının bulunduğu kafesin kek bölümünün ağzı açılmalıdır. İşçi arılar kafeste bulunan keki iki-üç gün içinde yiyip ana arıyı kafesten çıkarırlar.

Özetle Kovana Ana Arı Nasıl Verilir?

a) Ana arı verilirken zayıf kovanlar olmalı bu zayıf kovan sayısı ortalama 2-3 çerçeve olmalıdır. Kabul etme oranı yüksek olmaktadır.
b) Ana arının aşağıya çarpraz gelecek şekilde arıların yoğum olduğu bölgeye yerleştiriniz.
c) 1 gün bu şekilde bekledikten sonra, kekli bölümdeki telli kısmı kaldırıp keki ile öylece aynı bırakınız.
d) Ana arı kafesten kendi çıkmalı siz asla çıkarmayın. Arılar kafes içeresinde bulunan keki yiyerek kabul edecektir.
Yukarıda bulunan video ile aşağıdaki video 2 (iki) gün arayla çekilmiştir. Önceki video ana arının verilmesi ve ikinci videoda ise ana arının kabul edip çerçevelerde dolaştığını gözlemliyoruz.

Önceki İçerikAna Arı Mağduru Olmayın
Sonraki İçerikAna Arı Seçimi Nasıl Yapılır
guest

48 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments