Ana Arı Nasıl Verilir?

36
Ana Arı Nasıl Verilir

Kovana ana arı nasıl verilir onu iyi bilmek lazım eğer kurallarına göre ana arıyı vermezseniz ana arıyı işçi arılar öldürecektir. Öncelik olarak ana arı vereceğimiz kovanı kontrol etmeliyiz ana arı var mı yok mu diye. Baktınız ana arı yok bunun yanı sıra günlük yumurta olmadığına emin olmalısınız. Günlü yumurta yoksa ana arıda olmayacaktır ama olurda günlü yumurta varsa ve ana arı o ara öldüyse muhtemelen işçi arılar bu günlü yumurtalardan ana arı memesi yapacaktır.

Ana arı olmayan arı kovanındaki işçi arılar pek isteksiz çalışırlar ve polen taşımazlar aynı zamanda arılar amaçsız bir şekilde sola-sağa hareket edeceklerdir. Kovan kontrolü yapıldığınızda kovan içerisinde uğultu gibi bir ses gelir. Eğer ana arı olsaydı o ses ince ve tiz olacaktır. Ana arısı olan kovan intizamlı çalışarak ve bacaklarında polen olarak gelecektir.

Kovana ana arıyı verirken önceki ana arının kokusunun gitmesi için gülsüyü ve arı birleştirme gibi kokulu ürünler ile kovan içerisi kokusunun değişmesini sağlamalıyız. Vermiş olduğunuz bu koku arı parfümü gibi ürünlerde olabilir ve vereceğiniz koku asla kimyasal olmamalıdır. Kafeste ana arı 3 veya 4 gün bekletildikten sonra bu süre sonunda ana arıyı vereceğimiz kovan kontrol edilmelidir. Kontol ederken, işçi arılar yeni yüksükler yapmış mı diğer ifade ile yeni ana arı memesi asmış mı diye bakarız. Eğer ana arı memesi asılmışsa bu ana arı memeleri bozulur veya başka bir yerde kullanılmak üzere alınabilir. Daha sonra yeni ana arının bulunduğu kafeste kekin olduğu bölümde olan telli kafes ağzı açılmalı ve kovan kapatılmalıdır. Arılar bu kafes içeresinde bulunan keki yiyerek ana arının çıkması sağlayacaklardır. Ortalama 2-3 veya 4 gün sonra kovan tekrar açılıp kontrol edilmeli acaba kovandaki koloni yeni ana arıyı kabul etmiş mi muhtemelen kabul etmiş olur.

Ana Arısı Var Olan Kovana Yeni Ana Arı Vermek

Ana arı yaşlanmış veya yumurta atması iyi değilse bu ana arı değiştirilmelidir. Yeni ana arıyı verebilmek için daha önce kovanda bulunan ana arı ezerek öldürüldükten sonra kovan içerisine atılmaldır. Öldürmüş olduğumuz ana arı kovandan alındıktan sonra, işçi arılar yeni anaarı üretmek için günlük yavrudan hemen ana memesi takmaya başlayacaktır. Onun için kovana yeni ana verirken ilk önce kovana doğal koku verilmeli ve yeni ana arı,3-4 gün kafesin içinde kovanda bekletilmelidir. Kovanda muhtmelen yüksük şeklinde olan ana memeleri temizlenmelidir. Ana memeleri alındıktan sonra yeni ana arının bulunduğu kafesin kek bölümünün ağzı açılmalıdır. İşçi arılar kafeste bulunan keki iki-üç gün içinde yiyip ana arıyı kafesten çıkarırlar.

Özetle Kovana Ana Arı Nasıl Verilir?

a) Ana arı verilirken zayıf kovanlar olmalı bu zayıf kovan sayısı ortalama 2-3 çerçeve olmalıdır. Kabul etme oranı yüksek olmaktadır.
b) Ana arının aşağıya çarpraz gelecek şekilde arıların yoğum olduğu bölgeye yerleştiriniz.
c) 1 gün bu şekilde bekledikten sonra, kekli bölümdeki telli kısmı kaldırıp keki ile öylece aynı bırakınız.
d) Ana arı kafesten kendi çıkmalı siz asla çıkarmayın. Arılar kafes içeresinde bulunan keki yiyerek kabul edecektir.
Yukarıda bulunan video ile aşağıdaki video 2 (iki) gün arayla çekilmiştir. Önceki video ana arının verilmesi ve ikinci videoda ise ana arının kabul edip çerçevelerde dolaştığını gözlemliyoruz.

ana-ari

36 Yorumlar

 1. ağustos veya eylül ayında arı bölünürmü 8 çıtalı arım var kaç kapalı yavru bölünür sivas divriğide yaşıyorum karniyol ana arı uygunmu

  • ahmet gürsoy, çok fazla tavsiye etmem çünkü 4 çerçeve olacak o yüzden dolayı bulunduğunuz yörede arının gelişimi duracağı için kış için arıyı riske sokmuş olursunuz.

 2. Değerli yönetici
  Sizden almış olduğum ana Arıyı kekli kısmın telini açarak verdim ama bir hafta geçmesine rağmen keki yiyip anayı çıkartmamışlar bugün kendim çıkardım iki tane de ana memesi asmışlar onlarıda bozdum Arıyı çıkarmama sebepleri ne olabilir arı uzun zamandır da Anasız dı
  Teşekkürler…

  • Fatih, koloni içerisinde ana arı gözü olduğu için kafesdeki ana arıya rağmet etmeyerek memeden ana arıyı çıkarmayı denemişler. Bizden gelen ana arıyı vermeden önce çerçeve üzerindeki bütün memeleri bozmanız gerekiyordu.

 3. 4 adet kovanım var bunlardan birer cerceve arılarıyla birlıkte alsam anasız olarak baska bos bir kovana koysam ve kovanı uzak bir yere yani geri donemeyecegi bir uzaklığa götürsem arılar birbirini kırarmı veya nasıl bir birlestirme işlemi yaparsam arıları bırbırıne kırdırmadan ana arı verilecek duruma nasıl getirebilirim

  • zekeriya, arı birleştirme olarak araştırma yapabilirsiniz. Örneğin, birinde arılı, birinde yavrulu, birinde günlü yumurtalı alınarak yine dediğiniz şekilde uzağa götürülerek işlem yapabilir.

 4. Selam admin takriben 2 ay önce sivastan bir esnaftan aldığım ana arı hala yumurta atmadı bu gün yarın derken 2 ay oldu kovan sonmeye dogru gidiyor 7 ,8 cita arı 2 , 3 çıta arıya dustu sizden ana arı sipariş etsem bu tarihten sonra ana arı tutar yumurta atar mı acaba yardim ve önerilerinizi bekliyorum saygılar.

  • Fuat 58, evet bizden almış olduğunuz ana arı 2-3 gün içinde yumurta atmaktadır. Çünkü göndermiş olduğumuz ana arılar çiftleşmiş olup, yumurta atan ana arılar olacaktır.

 5. Selam 33 gün evvel 9 arımı eşit şekilde böldüm. 7 kovan kendi anasını yaptı ve yumurtlamaya başladı. ancak 2 kovanda ana arı görmüyorum yavruda yok. ama işin garip tarafı kovanda ana arı yokmuş belirtileri de yok. gayet güzel çalışıyorlar. anormal hiçbirşey yok. bu arada arıları 2 ağustosda böldüm. tahminlerim sezonun biraz gec olması sebebi ile çiftleşme gecikmiş olabilir diye düşünüyorum. uzun lafın kısası. artık sezonu çok fazla kaçırmamak adına 2 adet ana arı siperiş verdim ve arılarım geldi. yarın kısmetse kovana vericem. ancak korkum şu yo kovanda çiftleşmemiş de olsa bir ana arı varsa……..

  • murat polat, sonuç olarak yaptığınız işlemler doğru ama kovanda ana arı varsa veya yalancı bir ana arı varsa şuan verdiğiniz ana arıyı kabul etmeyecektir. Kovan işçi arısına benzeyen yalancı ana arıda olabilir. En güzeli bütün arıları 100-250 metre bir yere serpin eski yerine yine getirin o kovan koyun. Serpittiğiniz yerden kalkıp gelen arılar kovana girecektir yalancı ana arısı ise ordan gelemez. Bu şekilde yapıp ana arıyı verin.

 6. sayin admin: 850 rakimli kütahya Gedizdeyim. Agustos sonunda çam balina gidiyorum. mevcut arilarim (saf olmasada) mugla arisi. 40 civari guclu ari ile bahara girdim. Fakat şu an arilar ogula kacti ari sayisi 90-100 e çiktı. Anlayacaginiz arilarim bozuldu. Ogul bile ogul vermeye başladi. Her sene ayni sorunu yaşıyorum.
  Ne yapmaliyim? Ogul verimi en düşük ırk hangisidir? Hangi ırkla çalişmalıyım? şimdiden teşekkürler.

  • Suat EKİZ, genel olarak her ırk oğula gider. Ama ilk ana arılar yani bunlar damızlık veya f1 ana arılar diğer ana arılara göre daha az oğula gitmektedir. Tabi ki burada arıcının da uygulamış olduğu teknik ve tecrübelere göre arıların oğul vermesi değişir. Her zaman ilk kuşak ana arılar oğula gitmesi azdır.

 7. benim istediğim arı ogul a meili olmamalı bal ve yavru verimi en yüksek olanı malum sivas soguk kış memleketi oldugu için kışa dayanıklı olmalı
  buna göre öneriniz nedir

  • ilhami tamer, yapmış olduğunu iki yorum için cevabımız şu şekildedir: Soğuk bölgede iseniz yeniden kafkas ırkı ile devam etmeniz gerekir. Kafkas ana arı veya bir başka ana arı 2-3 yıl sonra değiştirilmesi gerekir. Hem verimden düşer hem orjinalliğini kaybeder. O yüzden yeniden f1 kafkas ana arı almanız gerekir. Damızlık kafkasda alabilirsiniz ama melez kafkas ana arıda almanızda yeterlidir.

 8. ben sivasta yaşıyorum 15 yıldır arım var ama bilgim yetersiz 2 arım üçer sefer ogul verdi cinsi kafkas ama melezleşti bu iki kovanıma ana vermek birde koloniyi degiştirip saf verimli bir cinse çevirmek istiyorum öneriniz hangi ırkı almalıyım ve nasıl yapmalıyım anlatırsanız çok sevinirim şimdiden çok tşkeler

  • ilhami tamer, yapmış olduğunu iki yorum için cevabımız şu şekildedir: Soğuk bölgede iseniz yeniden kafkas ırkı ile devam etmeniz gerekir. Kafkas ana arı veya bir başka ana arı 2-3 yıl sonra değiştirilmesi gerekir. Hem verimden düşer hem orjinalliğini kaybeder. O yüzden yeniden f1 kafkas ana arı almanız gerekir. Damızlık kafkasda alabilirsiniz ama melez kafkas ana arıda almanızda yeterlidir.

   • ben acemiyim kusuruma bakmayın sepette olunca ana arıyı göremiyorum eski ana arıyı ezmeden yenisi kafesle koymak suretiyle netice alabilirmiyim?

    • ercan yücel, kesinlikle bir sonuç alamazsınız. Çünkü kovanda bir ana arı varken ikinci ana arıyı kabul etmeyeceklerdir. Yeni vermiş olduğunuz ana arıya öldürürler. O kovanı ana arısını kontrol edebileceğiniz bir yere almanız gerekir.

     • sepetteki ana arıyı bulup ezdikten sonra bir müddet anaarısız yaşam normal devam edermi? bu esnada ben ana arı tedarik edip sepete kafesle koyup sonra açmak suretiyle gibi bir yol izlesem sonuç alırmıyım

     • ercan yücel, zaten olması gereken bu şekildedir. Ana arı hemen anasız kaldığı zamanda hemen ana arıyı direk kafesin ağzı açık veremezsiniz bir gün falan kapalı kalı ve o şekilde arılar anaya alışıp kabul ederler.Kabul etme esnasında siz kafesin telli kısmını açarsınız.

 9. küçük minyatör üç cerceveli rüşet ana arı yetiştirme kovanım var….size karniyon ana arı siparişi verdim….kestane balını aldıktan sonra arıyı bölüp karniyon ana arıyı verecem….bu zaman zarfında ruşet kovanda ana arıyı bir kısım acemi arı ile bekletmek istiyorum ne derece doğru olabilir..ruşet kovanın cerceveleri 10*15 ebatında olduğuna göre 10*15 ebatında kabartılmiş cerceveye şurup la beslemeye alsak ve10*15 cerceve kadar acemi arı versek doğrumu dur

  • fatih karaca, kovanı böldükten sonra hemen verirsenizde ana arının kek kısmını açmayın ve 2-3 gün dursun daha sonra açın arılar kolay bir şekilde kabul edecektir.

 10. Kolay Gelsin,
  Ana arı almayı düşünüyorum ancak ırk konusunda elimde 3 kovan arım var ırkını bilmiyorum tahminen Kafkas ama emin değilim araştırımlarım neticesi karniyol ana ile çalışmak istiyorum mevcut arılarımı böldüğümde kabul sorunu yaşarmıyım? nasıl yapabilirim tavsiyeniz nedir acaba şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Hüseyin KARAKAŞ, daha önceki ana arıların veya arının ırkı önemli değildir. Siz her türlü arıya ana arıyı verebilirsiniz ve belli zaman sonra o kovan verdiğiniz ana arının ırkına dönecektir. Önemli olan bölgenize uygun ana arı ırkını seçip çalışmaktır.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here