Ana Arılarda Teslimat Sonrası Süreç

1

Ana Arılarda Teslimat Sonrası Süreci hakkında bilgi verelim.

Öncelik olarak ana arı üretim sürecimiz hakkında bilgi vererek ilerleyelim. Çünkü almış olduğunuz ana arının nasıl olduğu ve hangi noktalardan geçtiğini bilirseniz almış olduğunuz ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmuş olursunuz. Elimizde olan ırklarına göre damızlıklardan larva transfer yöntemine göre aşıladığımız yüksüklerden elde edilen ana arılar çiftleştirme kutularına dağıtılarak ortalama 1 hafta gibi bir süreçte çiftleşme uçuşundan gelir ve çiftleşme uçuşundan gelen ana arılar yumurta atıp kapattıktan sonra hazırlamış olduğumuz ana arı kafeslerine alınarak ilgili anlaşmamız olan kargo firmasına vermekteyiz.

Kargo da yaşanabilecek her türlü sorumluluk bize aittir. Ölüm olması veya kargonun kaybolması gibi durumlarda sorumluluk firmamıza ait olup, ölü gelen ana arı için kargonun teslim alınıp kargo firmasında iken bize resim atması yeterlidir. Resim atılmayan kargolarda sorumluluk kabul edemiyoruz. Çünkü bazen ana arı 2 günde gitmesi gerekirken 5 günde giden yerler olabiliyor çok nadirde olsa. Bu şekilde akmasının sebebi ise yine kargo firmasından kaynaklı olmaktadır ve bundan dolayı müşteri 5 gündür o ana arı ölmüştür deyip almıyor. Doğal olarak ana arının öldüğüne dair resim atmadığı için çünkü ölmemiş olabilir bundan dolayı sorumluluk alamıyoruz. Çünkü 10 gün kargoda yaşayan ana arılar oluyor. Serin ve karanlık bir noktaya gelmesi durumunda yaşayabiliyor hatta bazı kargo çalışanları arıdan anladığı için her gün bir damla su vermesi o ana arını uzun süre yaşamasın vesile olmaktadır. Ölen ana arının yerine bir sonraki gün tekrar kargo yapılıyor.

Kargodan ana arıyı aldığınız ve kovanınıza verdiğiniz bu süreçten sonra bütün sorumluluk size aittir. Ana arıyı verdikten sonra 1 hafta hiç rahatsız etmeyin. Çünkü sürekli kontrol ederseniz ana arıyı bu durum strese sokacağından ana arını hiç yumurta atmamasına veya geç atmasına sebep olabilir. Doğru bir şekilde ana arı verme yöntemlerine göre verdiniz ve vicdanınızın sesini de dinleyerek ana arı uzun süre yumurta atmazsa yerine yeniden ana arı gönderimi sağlıyoruz. Çünkü her şeyi doğru yaptıysanız atması gerekir. Çiftleşmeden hiçbir şekilde ana arı çıkarmadığımız için doğal olarak yumurtlaması gerekmektedir. Sonuçta canlı bir hayvan insanda bile bir dünya hastalık sıkıntıları var bundan ötürü müşteri memnuniyeti ön planda tutmak için olası bir durumda böyle uzun süre yumurta atmazsa yine telafi etmekteyiz.

Konu hakkında sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmından bizlere iletiniz.

Önceki İçerikPaket Arılarda Teslimat Sonrası Süreç
Sonraki İçerikArı Kolonisinin Ana Arı Değiştirme Sebepleri
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hacı yusuf

Hizmetleriniz için teşekkür ederiz. 2024 yılında ilk siparişimi size vereceğiz komşumuzla.

Şehir
aksaray