Paket Arılarda Teslimat Sonrası Süreç

0

Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen arılarınızı teslim almışsınız demektir hayırlı olsun.

Paket arılarla ve teslimat süreci ile ilgili olarak güncel bilgileri Paket Arı Siparişi sayfasından takip ediniz. Buraya yazacağımız bilgiler teslimat sonrası bizim yapmamız gereken ve sizin bilmeniz gereken detayları paylaşacağız.

Arıların alır almaz yerine koyduğunuz gibi ağızlarını açınız. Zamanını varsa bir kaç saat içinde aktarım ama uzun süre plastik kutuda bekletmeyin tabi zamanını yoksa arılar plastik kutuda serin bir yerde 1 hafta kadar durabilir sorun olmaz. Lakin, ne kadar normal kovanına erken alırsanız o kadar iyi olacaktır. Yeni normal ağaç kovanına geçtiği gibi standart düzenini sağlayarak çalışmaya başlayacaktır. Aynı zamanda yoldan geldiği için susuz ve aç olduğundan normal kovanlarda besleme daha kolaydır. Plastik taşıma kutularında arıların bakımı zor. En kötü kek verebilirsiniz plastik kutularda iken ama şerbet verme biraz zor. Bundan dolayı kovanlarına aktarmak çok sağlıklı olacaktır.

Almış olduğunuz arılarla ilgili sıkıntılar için (arı ölümü, çerçeve eksikliği veya ana arı kaybı gibi) araç şöförü ile değil iletişim kısmındaki numaralar üzerinden yada buraya tıklayarak direk WhatsApp’tan da yazınız. Bazı müşterilerimiz araç şoförleri ile irtibata geçerek arının sıkıntısını anlatıyor, doğal olarak yoğunluktan kaynaklı şoför arkadaşlarda bize konuyu aktarmayınca bilgimiz dışında mağduriyetler yaşanmaktadır. Mağduriyet yaşamamak için yukarıda bulunan whatsap hattımıza yazınız gün içinde mağduriyetiniz ile ilgili olarak mutlaka dönüş sağlanır ve değerlendirme sonrası ise çözüme kavuşacaktır.
Eğer arıcılığa yeni başlıyorsanız mutlaka bu işten anlayan birisi ile hareket ediniz. Çünkü siz şuradan arı aldım deyince çok kişi eleştirebilir veya size yanıltabilir bu yüzden dolayı işten anlamadığınız için her olumsuz söyleme inanmayın. İşin ehli olan birisi ile arılarınızı kontrol etmeniz ve onun doğrultusunda bakımlarını ihmal etmememiniz kolonilerin sağlığı açısından çok önemli. Bizlerde her türlü soru ve sorunlarınız karşısından yardımcı olmaktayız.

Hemen arılar gelir gelmez arılarda kusur aramaya yönelik bakmayın. Bizler nasıl satış öncesi varsak, satış sonrası da bütün hizmetlerimiz devam etmektedir. Bu yüzden arıları aldıktan sonra ortalama 10-15 güne kadar ana arı kaybı ve arıdaki sıkıntılar ile ilgili sorumlulukları kabul ediyoruz. 15 günden sonraki olabilecek ana arı kayıpları veya arıda farklı bir sıkıntının olması durumunda firmamıza ait değildir. Çünkü arılar canlı bir unsur olduğu için, 3 gün önceki durumu ile 3 gün sonraki durumu aynı olmayabilir. Arılarla ilgilenmemek veya mevsim şartları arıların var olandan çok iyi bir durumuna da götürebilir yada daha kötü bir duruma da götürebilir. Bunun olmasının sebebi siz arıcının bilgi ve tecrübesi ayrıca hava şatlarının durumuna göre o yıl ki hasadınızı etkileyebilir. Sezon sonu ben arıdan bal alamadım gibi veya ben arıyı kata çıkaramadım gibi mazeretler firmamıza ait değildir. Mevsimsel olarak arıların çerçeve kabartmaması gibi durumlar olabilir, çünkü yağışların fazla olduğu dönemlerde arılar çerçeveleri kabartmaz var olan yavrularında kanatlarını yiyerek birbirini sakatlamaktadır. Bu tür konuları dikkat etmeniz gerekir. Bizim taahhüt ettiğimiz resimlerde ve videolarda göründüğü gibi arı vermek ve olabilecek aksilikleri 10-15 gün içinde halletmektir. Daha sonrası olanlar size aittir. Tecrübe sahibi değilseniz, çevrenizdeki arıcılardan destek alarak ilerleyiniz.
Paket arıların teslimat sonrası nasıl bir süreç işlediğini anlattık. Yine bunlardan başka bizim eklemeyi unuttuğumuz ve sizlerin aklına gelen öneriler varsa lütfen yorumlar kısmından iletmeyi ihmal etmeyin. Arıların teslim alınmasıyla sizin sorumluluklarınız ve bizlerin yapması gereken sorumlulukları tek tek sıraladık. Karşılıklı güven ortamı olduğu müddetçe kimse kimseyi asla mağdur etmeyecektir. Tabi ki karşı tarafa da kendinizi doğru kelimeler ile doğru bir üslup ile aktarmanız çok önemlidir. Sağlıcakla kalın.

Önceki İçerik2023 İstanbul Arıcılık Fuarındayız
Sonraki İçerikAna Arılarda Teslimat Sonrası Süreç
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments