Arı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

10

Arı alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları yazmaya çalışacağız. Arı alma konusunda iki tip arıcı vardır. Birisi amatör düzeyde arıcılık yapacak kişi diğeri ise profesyonel düzeyde arıcılık yapacak olan kişinin arı satın alırken dikkat etmesi gereken noktalar farklıdır. Amatör düzeyde arıcılık yapacak olan arıcılar için yazacağınız çoğunluk olarak. Kısada olsa profesyonel düzeyde satılık arı alacak kişi içinde değineceğiz.
Arı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Profesyonel düzeyde arı alırken dikkat edilmesi gereken konular:
İleri düzeyde arıcılık yapan kişi zaten nasıl arı alacağını bilir ve bu aşamada arıdan çok arı alacağı kişi onun için önemli bir konu olur. Çünkü arı satın aldıktan sonraki desteği nasıl olacak ve arıda yaşanan bir kusur durumunda telafisi giderilecek mi giderilmeyecek bunları bilirse daha kolay bir şekilde arı almaya karar verebilir. Kaç çerçeve arı alacağını ve arıda mevcudu şöyle göz ucu ile bakması durumunda o arının o sezon onun yüzünün güldürüp güldürmeyeceğini yada çoğaltacak kaç bölme çıkaracağını kapağını açar açmaz anlayabilir.

Arıcılığa yeni başlayacaklar olanlar ve arı kovan sayısını hobi düzeyden ticari gelir düzeyine çıkaracak olanlar için dikkat etmesi gereken noktalar:
Yeni başlıyorsanız mutlaka bu işi bilen birisi ile hareket edin. Çevrenizde bu konuda danışabileceğiniz kimse yoksa internetten bu konuda ve yazıda olduğu gibi yeterli düzeyde nasıl arı almanız gerektiği konusunda size gerekli bilgileri vermektedir. Araştırmacı bir ruh ile ve sabırlı azim ile bu işi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Öncelik olarak ekonomi durumunuza bağlı olarak kaç çerçeveli ve kaç adet arı alacağınıza karar vermelisiniz. Ekonomik durumda sıkıntı yoksa ve ilk defa bu işe başlıyorsanız ve sıfır bir bilgiye sahipseniz ve çevrenizde bu konuda size yardım edecek kimse yoksa 4-5 ile başlamanızı öneririz. Ama arıcılığı biliyorsanız ve işin püf noktalarını da öğrendiyseniz ve yeterli zamanınız çoksa 1 kovana bakmakla 50 kovana bakmak aynı sayılır. Önemli olan işin tekniğini bilmek ve yeterli zamanınızın olması çünkü gerektiğinde arılıkta yatmanız gerekecek. 20-30 arı kovanından sonra asıl işiniz ile hobiniz birbirine girer. Ya asıl işinizi yapmanız gerekir yada hobi olarak yaptığınız arıcılık asıl işiniz olur. Ama esnek çalışma zamanınız olur veya yardımcı birileri olur bu duruma bağlı olarak değişebilir.

Alacağınız arı şu özellikte olmalıdır: Yine yazımızın başında dediğimiz gibi işin bilen birisi ile hareket etmek önemlidir. Sizde okuyarak ve araştırarak bu bilgi düzeyine ulaşabilirsiniz. Alacağınız arı mevsimine göre ve sezona göre çerçeve sayısı değişebilir. Arı fiyatları bulunduğunuz yere göre değişebilir. Çevrenizdeki bir arıcı 7 çerçeve arıyı farklı bir yerden alacağınız fiyata göre iki katına verebilir. Çünkü orada arı geç gelişir ve sezonda satacağı için tam bal akımında değerli olur. Örnek olarak, 7 çerçeveli arının ortalama 5 çerçevesinde kapalı ve açık yavru olmalıdır ve geriye kalan iki çerçeve de arı yoğun bir şekilde olmalı ve toplam 7 çerçevenin üzeri baskın bir şekilde arısı olmalıdır. Kapağı açıp üstten şöyle baktığınızda arı yoğunluğu son çerçevede kendini göstermelidir.
Arı Alırken Nelere Dikkat EdilmeliÇerçeve sayısı olarak çok düşük almayın. Eğer düşükte aldıysanız sezona yetiştirmeye bakın. Ülkemizde 7 çerçeveli bir arı Nisan ayında neredeyse her yerde sezona yetişebilir. Ama bu arıdan bölme yaparsanız sezona bağlı olarak verim alamayabilirsiniz.

Arıyı aldıktan sonra 1 hafta sonra ana arı kontrolü yapın ana arı olmayan arı sezona yetişemeyebilir yada oğula gider. Bu durumda avantajı arıyı çoğaltmış olursunuz güçlü bir arı ile nektar akımına yetişmeyebilir. Ama seneye güzel 2 arınız olmuş olur. Aldığınız arının hastalıklardan arınmış olmasına dikkat edin. Farklı bir arılıktan arı alıyorsanız arıcının arı hastalıklarına karşı mücadele yaptığına emin olun eğer değilseniz kendi kovanınızı götürün aktarıp o şekilde alın. Eğer hastalık varsa kovanı ile birlikte alırsanız hastalığı olduğu gibi getirirsiniz. Kendi kovanınızı yada sıfır kovan götürürseniz bu hastalık olayını düşürmüş olursunuz. Arıyı almadan veya aldıktan sonra kontrol ettiğiniz zaman güzel yavru düzeni ve arı yoğunluğu mevcutsa korkmayın.

Bulunduğunuz yerden arı bulamadınız ve bizden arı almaya karar verirseniz bizim nasıl arı verdiğimize dair gerekli bilgiler Paket Arı Sipariş formu kısmında bulabilirsiniz.

ilk başlayanlar için çok fazla arı almayın ilk sene az alın ve işi öğrenin gelecek yıl istediğiniz kadar alabilirsiniz. Son olarak, arılığında hastalık olmayan ve işini hakkıyla yapan arıyı aldıktan sonra sizden kaynaklı herhangi bir problem olmazsa sorumluluk kabul edip, sattığı malın arkasında duruyorsa ondan alabilirsiniz. Arısı iyi ve güçlü ise bazen fiyata takılmayın ama iyice ucuza bulacağım diye fiyatta diretirseniz bazen kötü arı alıp sezonu heba edebilirsiniz. Tabi hakkı olmayan arıya hakkında fazla para da vermeyin.

Arı alırken nelere dikkat etmeli konu hakkında bir şeyler yazmaya çalıştır ve yine konu hakkında sormanız gereken soruları ve eklemeniz gereken düşünceleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmından ekleyiniz lütfen.

guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Tarık Çetinkaya
Tarık Çetinkaya
22 Şubat 2021 03:17

Arıcılığa yeni amatör olarak basliyacagim bir tane Anadolu diğeri Kafkas 9 citali cift katli kovanli Balıkesir Dursunbey adrese teslim yapiyormusunuz buari cesitleri bu yöreye uygunmu

Yaşar kemal NORŞON
Yaşar kemal NORŞON
21 Şubat 2021 22:08

Faaliyet merkeziniz hangi il

Yaşar kemal NORŞON
Yaşar kemal NORŞON
21 Şubat 2021 22:06

Ben 2 tane silkme arı sipariş vermiştim kaporamıda yatırdım birini Anadolu arı ırkı diğerinide Kafkas ırkı istemiştim 2 sininde Kafkas ırkı olmasını istiyorum bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum sayğılarımla

İsmail
İsmail
12 Şubat 2021 23:27

Ana Arı gene téşekürler hizmetlerinden dolayı ana aldım ana arıları harika

Mehmet Kurt
Mehmet Kurt
12 Şubat 2021 11:35

Arıları hangı ayda teslım etmeyı garanti edıyorsunuz yangı ayı kacıncı haftasınde arı elımize ulaşır

Haydar gürbüz
Haydar gürbüz
24 Ocak 2021 23:58

Benim gibi acemiler için güzel bir yazı olmuş teşekkürler.