Arı Nereden Alınır

6

Arı nereden alınır sorusuna sormaya başlayarak ve soru doğrultusundan alternatif cevaplar üzerine yoğunlaşalım. Ülkemizin her köyünde ve mahallesinden mutlaka çevrenizde arı vardır. Buralardan alabilirsiniz veya arıcılık hizmeti veren kişi yada kurumlardan da alabilirsiniz. Arı alırken dikkat edeceğiniz bazı noktalar olabilir. Özellikle vereceğiniz para ile alacağınız arı arasındaki dengeyi iyi bilmek lazım.

Hiç arıdan anlamayan birisi için arını gücüne bakarak arı alabilirsiniz. Bunu nasıl anlarsanız kovanın arka kısmına geçtiğiniz zaman üstten baktığınızda örneğin 7 çerçeveli bir arı alıyorsunuz arıların 7 çerçeveye yayılmış ve baskın bir mevcudu varsa bilin ki  o arı alınır. Yavrulu çerçeve nedir, pupa nedir, larva nedir veya kraliçe (ana arı) nedir gibi kelimelerini karşılığını bilmeyen birisi için üstten bakıldığında almak istediğiniz çerçeve sayısına nazaran arıları basıyorsa o arı alınabilir. Bu şekilde bir arı varsa ve fiyat politikası hesabınıza uyuyorsa gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Diğer ayrıntıları işi öğrendikçe anlayacaksınız ki arıda olması farklı özelliklerinde olabileceği zamanla kavramış olabilirsiniz.
ari nereden nasil alinir 1

Alacağınız arının detaylarına geldiğimiz zaman ve 7 çerçeve arılı bir kovan üzerinden yola çıkarsak bu arının ortalama 5 çerçevesinden kapalı yavru ve açık yavru olması gerekir. Burada kapalı yavru (pupa) dediğimiz arı aşağıda resmini paylaştığımız çerçeve görünümünde olur ve yanlarında boş gözlü olan çerçeveler ise açık yavrulu yani larva halinde olan kurtçukları ifade eder. Ortalama olarak 7 çerçeveli bir arıda 4-5 çerçevesi resmini paylaştığımız şekilde olmalı ki arının geleceğini de garanti altına almamız gerekir. Bu şekilde yavrulu olmazsa arıyı geriye atacak olup, ilave çerçeve vermekte geri kalacağı ve doğal olarakta sezona yetişmekte zorluk yaşayabiliriz. Yani alacağınız bir arının toplam çerçeve sayısına oranla yüzde 40’nın yavrulu (açık yada kapalı) olması gerekir. Bazen tabi yavru oranı yüzde 30 olur ama arı mevcudu yani yoğunluğu olması gerekenden de fazla olur bu durumda yüzden 40 aranmaz. Çünkü öyle bir yoğunlukta arıyı sezona güçlü olarak sokacaktır.
ari nereden nasil alinir 3

Arı nereden alınır sorusuna cevaplar bulduk. Bunun yanında kovanlı olur ve kovansız olur fiyatlar ona göre değişebilir. Çünkü kovan maliyetleri özelliklerine göre çok farklılık göstermekte olup, yeni ve ikinci el olması da olayı tamamen değiştireceği için o konuda net bilgi vermek yanlış olur. Tabi alacağınız kovanda polen tuzaklı olması ve alttan havalandırmalı olmasına dikkat edin ki arıların sağlığı açısından önemli bir konu. Hayırlı ve bereketli bir sezon diliyoruz. Yine konu hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere her zaman yazabilirsiniz.

guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yakup
Yakup
15 Nisan 2021 11:07

Kocaeli de 800 m rakım ve ormanlik alanda hangi ari türü hayatta kalır ve üretim yapar

İbrahim
İbrahim
14 Nisan 2021 20:51

Tekirdağ için hangi ırkı önerirsinşz