Arı Nereden Alınır

10

Arı nereden alınır ve nasıl alınır

Bugünkü konumuz arı satın alacaklar için sorusuna sormaya başlayarak ve soru doğrultusundan alternatif cevaplar üzerine yoğunlaşalım. Ülkemizin her köyünde ve mahallesinden mutlaka çevrenizde arı vardır. Buralardan alabilirsiniz veya arıcılık hizmeti veren kişi yada kurumlardan da alabilirsiniz. Arı alırken dikkat edeceğiniz bazı noktalar olabilir. Özellikle vereceğiniz para ile alacağınız arı arasındaki dengeyi iyi bilmek lazım.
arı nereden ve nasıl alınır

Hiç arıdan anlamayan birisi için arını gücüne bakarak arı alabilirsiniz. Bunu nasıl anlarsanız kovanın arka kısmına geçtiğiniz zaman üstten baktığınızda örneğin 7 çerçeveli bir arı alıyorsunuz arıların 7 çerçeveye yayılmış ve baskın bir mevcudu varsa bilin ki  o arı alınır. Yavrulu çerçeve nedir, pupa nedir, larva nedir veya kraliçe (ana arı) nedir gibi kelimelerini karşılığını bilmeyen birisi için üstten bakıldığında almak istediğiniz çerçeve sayısına nazaran arıları basıyorsa o arı alınabilir. Bu şekilde bir arı varsa ve fiyat politikası hesabınıza uyuyorsa gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Diğer ayrıntıları işi öğrendikçe anlayacaksınız ki arıda olması farklı özelliklerinde olabileceği zamanla kavramış olabilirsiniz.

Alacağınız arının detaylarına geldiğimiz zaman ve 7 çerçeve arılı bir kovan üzerinden yola çıkarsak bu arının ortalama 5 çerçevesinden kapalı yavru ve açık yavru olması gerekir. Burada kapalı yavru (pupa) dediğimiz arı aşağıda resmini paylaştığımız çerçeve görünümünde olur ve yanlarında boş gözlü olan çerçeveler ise açık yavrulu yani larva halinde olan kurtçukları ifade eder. Ortalama olarak 7 çerçeveli bir arıda 4-5 çerçevesi resmini paylaştığımız şekilde olmalı ki arının geleceğini de garanti altına almamız gerekir. Bu şekilde yavrulu olmazsa arıyı geriye atacak olup, ilave çerçeve vermekte geri kalacağı ve doğal olarakta sezona yetişmekte zorluk yaşayabiliriz. Yani alacağınız bir arının toplam çerçeve sayısına oranla yüzde 40’nın yavrulu (açık yada kapalı) olması gerekir. Bazen tabi yavru oranı yüzde 30 olur ama arı mevcudu yani yoğunluğu olması gerekenden de fazla olur bu durumda yüzden 40 aranmaz. Çünkü öyle bir yoğunlukta arıyı sezona güçlü olarak sokacaktır.

Arıcılık işinde başarılı olmak istiyorsanız, bu işi hem teorik hem de teknik olarak pratik olarak bilmeniz gerekiyor. İlk önce arıcılık hakkında kitaplar temin ederek ve daha sonra halk eğitim müdürlüklerin veya arıcılar birliği tarafından düzenlenen arıcılık kurslarına giderek işi öğrenmeye çalışın. Bu tarz kurslar genelde akşam üzeri olduğu için sizi gün içindeki mesai saatlerinden alıkoymayacağı için gitmenize de engel teşkil etmeyecektir. Bu kurslardan alacağınız arıcılık bitirmek sertifikası kafanızda arılar ilgili bir bilgi seviyesi oluşturacaktır. Daha sonra çevrenizden veya bizim firmamız üzerinden arı satın alabilirsiniz. Alacağınız bu arı yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyacak seviye de olmalıdır ki arı yüzünüzü güldürsün ve bu işe başlamadan arı kötü olduğundan dolayı arıcılığa küsmeyin.

Bizim son yıllarda yaptığımız güncellemeler doğrultusunda en az 8 çerçeveli arı siparişi almaktayız. Bu şekilde arı siparişi almaktaki gaye arıların güçlü olması ve belli bir standardı oturmaktadır. Çünkü müşterilerimize arıları teslim ederken çerçeve sayılarına göre yaptığımızdan dolayı ve çerçeve sayılarında çok farklılık olduğu için karışıklığa neden olduğundan aynı zamanda mevsimsel gereği arıların gelişmiş olması için çerçeve sayısının en az 8 olmalı ki sezondan iyi verim almalı yada arısını bölecek olan kişi de sezonda arıları bölerken aynı zamanda arıların çoğaltması için arı kolonileri güçlü olmalıdır. Bu nedenlerden dolayı satılık arı olarak verilecek olan arının en az 8 çerçeveyi baz aldık. Sizde bizden veya bir başkasından satın alırken alacağınız tarihe tabi bağlı olarak en az 8 çerçeve olmasına dikkat ederek arı temin etmenizi öneririz. Yine konu hakkında sorularını yorumlar kısmından alabiliriz.
arı nereden ve nasıl alınır 2

Arı nereden alınır sorusuna cevaplar bulduk. Bunun yanında kovanlı olur ve kovansız olur fiyatlar ona göre değişebilir. Çünkü kovan maliyetleri özelliklerine göre çok farklılık göstermekte olup, yeni ve ikinci el olması da olayı tamamen değiştireceği için o konuda net bilgi vermek yanlış olur. Tabi alacağınız kovanda polen tuzaklı olması ve alttan havalandırmalı olmasına dikkat edin ki arıların sağlığı açısından önemli bir konu. Hayırlı ve bereketli bir sezon diliyoruz. Yine konu hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere her zaman yazabilirsiniz. Konu hakkında detaylar için Paket Arı Siparişi  sayfasını ziyaret ediniz.

Önceki İçerikArı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Sonraki İçerik2021 Satılık Arı Siparişi
Subscribe
Bildir
guest

10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments