Arı Beyi Nedir

2

Arı Beyi diğer adı ile Ana Arı veya Kraliçe Arı Nedir?

Görüldüğü üzere arı beyi olarak ifade edilen canlı aynı zamanda hem ana arı hemde kraliçe arı olarak ifade edilmektedir. Bir çok arıcımız ana arıya arı beyi denildiğini bilmekteyiz ama bir çok insan arı beyi ifadesini bilmez. Peki böyle bir yazı yazma gereği niye duyduk. Geçenlerde 23 Kasım 2016 tarihindeki Kim Milyoner Olmak İster yarışması ile gündeme gelmiştir. Biz arıcılar olarak yarışmacının o soruyu bilmemesi çok garipsedik ama arılar ile ilgilenmeyen birisi için durum gayet normal.

Arı beyi, genel olarak bal arısı kolonilerinde görülen; yetişkin, çiftleşmiş dişi arı olarak ifade edilir. Her arı kovanında tek bir kraliçe bulunur ve arı kovanındaki arıların annesidir. Kolonideki işçi arılar tarafından larva halindeyken seçilir ve cinsel olgunluğa erişene kadar özel arı sütü ile beslenir. Arı beyi ifadesini genel olarak kırsal kesimdeki insanlarımız kullanır. Köy hayatı geçmişi olan bir çok kişi ana arıya aynı zamanda arı beyi denildiğini bilir. Yukarıda ifade ettiğimiz tanım aynı zamanda kraliçe arı ve ana arı içinde birebir tanımı yapabiliriz.

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasındaki arı beyi sorusu şu şekilde sorulmuştur; 

Her kovanda bir tane bulunan, üreme yeteneği olan ana arı veya ana kraliçe de denilen arı Türkiye’de başka hangi adla anılır?  A)Arı hanımı  B)Arı sultanı  C)Arı beyi  D)Arı padişahı
ari-beyi-sorusu
İlgili yarışmanın videosunu da sizler için bularak paylaşıyoruz. Videoyu izlemeden önce sorunun cevabı olarak aşağıdaki yorumlar kısmına cevabınızı yazabilirsiniz.

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
musa gün
musa gün
09 Şubat 2019 17:26

iyi günler kahramanmaraş göksun ilçesine arı dağıtımı ne zaman olur ve yetkili bir kişi numarasını yazabilir misiniz